نکاتی که والدین و پرستار کودک باید درباره ایمنی کودکان در آشپزخانه بدانند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ایمنی کودکان در آشپزخانه یکی از مهم ترین اصولی است که باید توسط والدین و پرستار کودک به کودکان آموزش داده شود.

  آشپزی یکی از مهارت های اساسی و اصلی در زندگی هر فردی می‌باشد و لازم است کودک در مورد آن آموزش های کافی را فرا گیرد. همچنین انجام آشپزی در اوقات فراغت والدین و فرزندان نه تنها فعالیتی سرگرم کننده می باشد بلکه می تواند سبب تحریک اشتهای کودکان بد غذا و کم اشتها شده و به بهبود وضعیت غذایی آنها کمک نماید .

  آموزش ایمنی کودکان در آشپزخانه
  آشپزی یکی از مهارت‌های اساسی و اصلی در زندگی هر فردی است.

  بهداشت در آشپزخانه نیز یکی از مسائلی است که دانستن آن برای کودکان ضروری است. در کشور انگلیس سالانه 500000 مورد مسمومیت غذایی وجود دارد و همانطور که می‌دانید مسمومیت غذایی بسیار ناراحت کننده است. والدین و مراقبین در حفظ  مراقب کودک باید توجه ویژه‌ای به ایمنی آشپزخانه و رعایت استانداردهای ضروری جهت حفظ ایمنی فرزندشان داشته باشند که این اصول را در موارد زیر می‌توان جای داد:

  1. نظارت بر فعالیت‌های کودک
  2.  آموزش اصول ایمنی آتش سوزی
  3. شستن دست‌ها قبل از هرکاری
  4. آموزش دانش ایمنی به کودکان
  5. جلوگیری آلودگی‌های میکروبی
  6. دفع سریع زباله و شستن ظروف آن
  7. ایمنی کودکان در آشپزخانه با لباس مناسب
  8. آموزش نگه‌داری صحیح غذا به کودکان
  9. آموزش کارهای ممنوعه و خطرناکه به کودکان
  10. لزوم یادگیری کمک‌های اولیه

  اصول بهداشت و ایمنی آشپزخانه را به کودکان خود بیاموزید تا از ایجاد سوختگی، بریدگی و مسمومیت و سایر عوامل خطرساز جلوگیری نمایید.

  ایمنی کودکان در آشپزخانه و نظارت بر فعالیتهای کودک

  امنیت کودکان در آشپزخانه بسیار مهم است، زیرا آشپزخانه ممکن است محل وقوع تصادفات و حوادث جدی باشد. در زیر چند نکته مهم برای ایمنی کودکان در آشپزخانه و نظارت بر فعالیت‌های آن‌ها آمده است:

  1. نظارت مداوم: همیشه باید کودکان را تحت نظر داشته باشید و اجازه ندهید که تنها در آشپزخانه باقی بمانند. حتی در صورتی که شما در آشپزخانه حضور دارید، باید به آن‌ها نظارت داشته باشید.
  2. ابزارهای برش: ابزارهای تیز مانند چاقوها، گونی‌ها و خردکن‌ها باید در محدوده دسترس کودکان نباشند و در جایی ایمن نگهداری شوند.
  3. اشیاء گرم: کودکان باید از اشیاء گرم مانند قرص گاز و اجاق گاز دوری کنند. همچنین، دستگاه‌های پخت و پز را در محدوده دسترس کودکان قرار ندهید.
  4. اطلاعات آموزشی: به کودکان در مورد خطرات مرتبط با آشپزخانه و چگونگی رفتار در مقابل آن‌ها آموزش دهید. آن‌ها باید بدانند که نباید بازی با آب گرم کنند یا اشیاء داغ را لمس کنند.
  5. دست‌شویی: همیشه پیش از وعده‌های غذایی دست‌های کودکان را بشویید و آن‌ها را به شما کمک کنید تا دستشان را بشویند.
  6. کمک به آشپزی: به کودکان اجازه دهید در فعالیت‌های آشپزی شرکت کنند، اما تحت نظر باشند. این فرصت می‌تواند به آن‌ها در یادگیری مهارت‌های آشپزی و مفاهیم ایمنی کمک کند.
  7. اطمینان از ایمنی دستگاه‌ها: اطمینان حاصل کنید که دستگاه‌های آشپزی و گاز سالم و درست کار می‌کنند. در صورت وقوع مشکلی، به تعمیرکار مراجعه کنید.
  8. ذخیره مواد خطرناک: مواد شوینده، تمیزکننده‌ها، وسایل بلیچینگ و داروها باید در جایی قفل‌شده و برای کودکان دسترسی نداشته باشند.
  9. آتش نشانی: یک آتش‌نشانی مناسب در آشپزخانه نصب کنید و خانواده را در مورد استفاده صحیح از آن آموزش دهید.
  10. آمادگی در مواجهه با حوادث: در صورت وقوع حادثه مثل برش یا سوختگی، باید آمادگی داشته باشید و اقدامات اورژانسی را انجام دهید.

  همچنین، مهم است که به عنوان والدین و مراقبین، به دلیل پیشگیری از حوادث، برنامه‌ریزی کنید و کودکان را به مسائل ایمنی در آشپزخانه آگاه کنید تا آن‌ها بتوانند در این محیط به ایمنی فعالیت کنند.

  همچنین بخوانید: 10 روش موثر برای ترغیب کودک به راه رفتن

  آموزش اصول ایمنی آتش سوزی

  آموزش اصول ایمنی در برابر آتش سوزی برای کودکان خردسال مهم است. شعله های آتش می توانند برای کودکان جذاب باشد بنابراین تأکید بر اهمیت دوری از شعله های بی محافظ بسیار مهم است.

  به همین ترتیب ، باید بر اهمیت دور نگه داشتن دستگیره های فلزی یا رسانای گرما از شعله های آتش تاکید نمایید.
  لازم است که کودکان را با شماره تماس 125 که مربوط به فوریت های آتش نشانی می باشد آشنا نموده و به کودک خود بگویید که اگر دود یا آتش دید ، باید یک فرد بزرگسال را در جریان بگذارد و سریعاً محل آتش سوزی را ترک نماید و اگر اتاق پر از دود است ، باید برای بیرون رفتن از اتاق در کف اتاق بخزد.

  قبل از هر کاری دست ها را بشویید.

  مسئله اهمیت شستن دستها ممکن است واضح به نظر برسد اما شستشوی دستها بسیار مهم است. لازم است در خصوص اهمیت شستن دست برای فرزند خود صحبت نمایید تا او این کار را به عنوان یک عادت بهداشتی پسندیده در آشپزخانه یاد بگیرد.

  شستن دست ها قبل از هرکاری
  به کودکان خود روش صحیح شستن دست ها را بیاموزید.

  به کودکان خود روش صحیح شستن دست ها را بیاموزید. بسیاری از کودکان (و حتی بزرگسالان!) از روش صحیح شستن دست اطلاع ندارند. لازم است برای حفظ ایمنی کودکان در آشپزخانه شستن دست ها حداقل ده ثانیه به طول بیانجامد.
  علاوه بر این ، فرزندان خود را از زمان‌های ضروری شستن دست ها آگاه سازید. آن‌ها همیشه باید این کار را بعد از دست زدن به گوشت یا مرغ خام یا تخم مرغ انجام دهند تا از آلودگی جلوگیری کنند.

  دانش ایمنی را به کودکان آموزش دهید

  کودکان و نوجوانان معمولا از اطلاعات مهم و اساسی ایمنی در آشپزخانه آگاهی ندارند. بنابراین ، باید در حالی که با آنها مشغول پخت و پز هستید ، وقت بگذارید تا دانش مهم ایمنی در آشپزخانه را به کودک خود منتقل نمایید.
  به عنوان مثال ، کودکان ممکن است از این موضوع بی اطلاع باشند:
  – ظروف فلزی و آلومینیومی هرگز نباید در مایکروویو قرار بگیرند زیرا باعث آتش سوزی می شوند.
  – پلاستیک هرگز نباید روی اجاق گاز یا داخل فر قرار بگیرد.
  – هرگز نباید آب را به ظرف پر از روغن داغ افزود. ممکن است پاشیده شود و می تواند باعث سوختگی های پوستی جدی شود.

  از آلودگی های میکروبی جلوگیری کنید

  انتقال میکروب ها در آشپزخانه به راحتی انجام می گیرد به عنوان مثال ، هرگز نباید گوشت خام را با فشار آب زیاد بشویید ، زیرا هر گونه ریختن یا پاشیده شدن در سطوح و ظروف مجاور باعث انتقال میکروب کامپیلوباکتر می شود. این باکتری بیشترین موارد مسمومیت غذایی را در انگلستان ایجاد می کند. تمام سطوح و ظروفی که با گوشت خام تماس پیدا کرده اند باید شسته شوند.

  همچنین بهتر است اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می داند که در چه زمانی گوشت یا مرغ منجمد آماده مصرف است. نحوه استفاده از دماسنج گوشت را به آنها نشان دهید. هنگام استفاده از دماسنج ، باید آن را در ضخیم ترین قسمت گوشت قرار داده و صبر نمایید تا دما ثابت شود.

  شستشوی سریع ظروف آلوده و دفع زباله

  ظرف شستن یکی از کارهای متداول و ضروری است که باید در هنگام انجام این کار اصولی را رعایت نمایید.از استفاده بیش از حد از مواد شوینده باید محدود شود و آب کشی ظروف باید با دقت و حوصله انجام گیرد.

  شستشوی ظروف کثیف
  آموزش شستشوی سریع ظروف آلوده و دفع زباله را به کودکان بیاموزیم.

  در همچنین ضروری است که از هدر رفتن آب در طی شستشوی ظروف خود داری نموده و پس از جمع آوری زباله سریعا نسبت به دفع آنها اقدام نمایید.

  ایمنی کودکان در آشپزخانه با لباس مناسب

  آستین ها را بالا بزنید ، پیش بند بپوشید و در هنگام برداشتن ظروف داغ از دستکش های ضخیم خود استفاده نمایید. اطمینان حاصل کنید که  در جهت حفظ ایمنی کودکان در آشپزخانه ، فرزندان شما زیور آلات عجیب یا آستین های خیلی گشاد ندارند و موهای بلند خود و فرزندتان را بسته نگه دارید.

  به کودکان خردسال نحوه نگهداری صحیح غذا را بیاموزید.

  مواد غذایی در یخچال باید در دمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد نگهداری شوند تا باکتری‌ها رشد نکنند. بهتر است به کودکان بزرگتر روش صحیح نگهداری مواد غذایی را نشان دهید. یخچالی که به خوبی چیده شده باشد باید بین مواد غذایی فاصله داشته باشد تا هوا بتواند یخچال را به درستی تهویه کند.
  اکثر یخچال ها مناطق خاصی برای سبزیجات و گوشت های خام دارند ، بنابراین حتماً به فرزندان خود نشان دهید که جای درست هر وسیله کجاست. این قسمت ها برای کمک به حداکثر استفاده از مواد غذایی و نگهداری بهتر و تازه از آنها طراحی شده است.

  کارهای ممنوعه و خطرناک را به کودک آموزش دهید

  اگر احساس می کنید کودک شما برای استفاده از وسایل خطرناک آشپزخانه هنوز خیلی کوچک است ، خطرات موجود را برای کودکتان توضیح دهید و به او بگویید که همیشه باید از یک بزرگسال بخواهد که در استفاده از این وسایل کمک کند.

  لزوم یادگیری کمک‌های اولیه در جهت ایمنی کودکان در آشپزخانه

  روش استفاده از پماد و محل نگهداری آنها و همچنین نحوه درمان سوختگی های جزئی با استفاده از آب سرد و یخ را به کودک آموزش دهید. لازم است یک کیف کمک های اولیه را در قسمتی که توسط کودک در دسترس باشد قرار دهید و روش استفاده از مواد و داروهای موجود در آن را به کودک یاد دهید.

  سخن پایانی

  در راستای این مطلب باید گفت مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه در امر خدمت رسانی در  زمینه پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار، آماده خدمت گزاری شبانه روزی به همشهریان گرامی است.


  سوالات متداول

  ایمنی آشپزخانه برای کودکان شامل چه مواردی می‌شود؟

  چند مورد از موارد ایمنی کودکان مانند آموزش اصول ایمنی آتش سوزی، شستن دست‌ها قبل از هرکاری و یا آموزش دانش ایمنی به کودکان را می‌توان گفت.

  شستن دست‌ها چه تاثیری در سلامت و ایمن بودن کودک خواهد کرد؟

  بسیاری از کودکان از روش صحیح شستن دست اطلاع ندارند. لازم است برای حفظ ایمنی کودکان در آشپزخانه شستن دست ها حداقل ده ثانیه به طول بیانجامد.

  آیا در هنگام شستن گوشت نیازی به رعایت ایمنی است؟

  هرگز نباید گوشت خام را با فشار آب زیاد بشویید ، زیرا هر گونه ریختن یا پاشیده شدن در سطوح و ظروف مجاور باعث انتقال میکروب کامپیلوباکتر می‌شود. تمام سطوح و ظروفی که با گوشت خام تماس پیدا کرده اند باید شسته شوند.

  مواد غذایی در یخچال تا چه درجه‌ای نیاز به نگهداری دارد؟

  مواد غذایی در یخچال باید در دمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد نگهداری شوند تا باکتری‌ها رشد نکنند. بهتر است به کودکان بزرگتر روش صحیح نگهداری مواد غذایی را نشان دهید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  3 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری