درخواست پرستار | مشاوره رایگان

آشنایی با بهترین سرگرمی برای سالمندان که مراقبان و پرستاران سالمند باید بدانند

سرگرمی سالمندان و آشپزی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  بهترین سرگرمی برای سالمندان hobbies in the elderly از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا  با افزایش سن یک سالمند زمان بیشتری در دست دارد و  مسئله و موضوع ایجاد سرگرمی در سالمندان موضوع  چالش برانگیزی برای پرستار سالمند و مراقبان می باشد. افراد سالمند، معمولا دغدغه های زیادی دارند که یافتن سرگرمی مناسب هم از جمله این موارد است که نیاز به توجه و برنامه ریزی دارد.نکته مهم این است که افراد در هرسنی، از نظر جسمی و اجتماعی، باید فعال باشند و حداکثر بهره وری را از دوران زندگی خود ببرند، بهره مندی بیشتر از تمام سال های زندگی، موجب خواهد شد تا افراد سالمند، سطح اجتماعی و جسمی بالایی داشته باشد و مشکلات سلامتی در آن ها، به کمترین سطح ممکن برسد. انتخاب یک یا دو سرگرمی جدید، می تواند تا حد زیادی، این زمینه را مهیا کرد.

  در این مقاله از مرکز پرستاری سفیر آرامش 7 سرگرمی مناسب سالمندان را توضیح خواهیم داد تا از آنها، جهت یافتن گزینه مناسب سرگرمی در سالمندان، یک یا دو مورد را انتخاب کنید :

  بهترین سرگرمی برای سالمندان ورزش و فعالیت جسمی

  فعالیت های ورزشی و تناسب اندام به سلامت، تندرستی، پرانرژی بودن افراد مسن و سالمند کمک می کند، به علاوه، به دلیل ملاقات با دیگر افراد هم سن و سال، امید به زندگی و علاقه به فعالیت های گروهی و اجتماعی را در افراد سالمند افزایش خواهد داد.

  ایده های عملی سرگرمی در افراد سالمند، مانند آشپزی وباغبانی، با ایجاد احساس موفقیت وغرور، می تواند عژت نفس فرد راتقویت می کند. در همین حال، سرگرمی های اوقات فراغت مانند مطالعه کتاب ، بازی های ویدیویی به فعال نگه داشتن مغز کمک می کند، بنابراین خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

  ورزش های بسیاری وجود دارد که به سالمندان عزیز و محترم کمک خواهد کرد که بدون در نظر گرفتن سطح آمادگی جسمانی یا تجربه قبلی، همچنان فعال باشند . ورزش به خصوص از نوع دسته جمعی و گروهی، می تواند در ارتقای سلامت جسمی و روانی به سالمندان کمک کرده و از ایجاد افسردگی، ممانعت به عمل آورد.

  پیشنهاد مقاله: تغذیه سالم افراد پیر و سالمند و ارائه برنامه غذایی سالم برای آن‌ها

  برخی از مهم ترین و محبوب ترین ورزش ها برای افراد مسن که بسیار هم مورد استقبال آن ها قرار می گیرد، عبارتند از :

  • پیاده روی
  • فوتبال
  • تنیس
  • اسکوآش

  ورزش، نه تنها برای سلامتی جسمی عالی است، بلکه برای سلامت روان هم بسیار حائز اهمیت بوده و بیشا از هرسرگرمی دیگری، به افراد سالمند کمک خواهد کرد که برای هر روز و هر هفته، برنامه مشخص داشته باشند.

  باغبانی در میان محبوب ترین و بهترین سرگرمی برای سالمندان

  باغبانی برای افراد سالمند، فواید زیادی دارد، باغبانی، می تواند به نوعی عادت مثبت مبدل گردد، رضایت از کاشت یک بذر و تماشای رشد آن، بکی از سالم ترین و بهترین سرگرمی ها بوده و به باغبانان، این فرصت را می دهد تا باغ های خود را با زیباترین گل ها و گیاهان آراسته، تزیین کنند و حتی به پرورزش میوه ها و سبزیجات اقدام نمایند.

  در اینجا، تنها چند مورد از مزایای ذهنی و جسمی باغبانی و کاشت گیاهان را بر می شمریم که عبارتند از

  • کاهش سطح استرس
  • احساس نتیجه دهی و ثمردهی دستاوردها
  • خارج شدن از هوای تازه
  • کمک به تناسب اندام و فعال بودن
  • سرگرمی مناسب افراد مسن و سالمند
  • برداشت و تهیه غذای مغذی و سالم

  بیدار شدن از خواب و فعال بودن به جای نشستن در کل روز، برای سلامتی افراد سالمند، بسیار مفید بوده و انجام یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد که فقط انجام دو جلسه 50 دقیقه ای مراقبت و نگهداری از گیاهان و آبیاری آن ها قدرت استقامت و عملکرد مغز را به طور چشمگیری بهبود بخشیده و چربی اطراف کمر را که در سالمندان بسیار شایع و خطرناک است، به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

  بازی های کامپیوتری :

  از جالب ترین مواردی را که می توان به آن در حوزه باری های رایانه ای اشاره کرد، در سال 2014 ، تلگراف گزارش داد که از هر 4 نفر، بالای 55سال، یک نفر از افراد مسن در خانه خود، کنسول بازی دارد، به طوری که افراد مسن از فناوری هایی مانند تبلت ها و تلفن های هوشمند استقبال می کنند.

  بازی های رایانه ای سرگرمی فوق العاده را ایجاد می کند و مغز را به چالش کشیده به طوری که در سال 2015، ثابت شده است که بازی های رایانه ای سه بعدی، از کاهش حافظه جلوگیری می کند.

  بهترین سرگرمی برای سالمندان استفاده از شبکه های اجتماعی

  شبکه های اجتماعی، دنیا را غافلگیر کرده است و به همان نسبت که در میان جوانان محبوب است، بین افراد مسن هم طرفداران فراوانی دارد به طوری که طبق گفته Ofcom ، 58% افراد 55-64 سال، در سال 2020 دارای شبکه اجتماعی مختص خود هستند، پاندمی کرونا هم موجب شد، تا افراد سالمند بیش از گذشته به این شبکه های اجتماعی علاقه نشان دهند.

  شبکه های اجتماعی محبوب همچون واتس آپ، فیس بوک و اسکایپ جهت افراد سالمند بسیار مفید بوده و جهت ملاقات آنلاین افراد خانواده کارآیی زیادی دارد.

  سرگرمی سالمندان و ابزار های دیجیتال
  شبکه های اجتماعی افراد سالمند جهت ملاقات آنلاین افراد خانواده کارآیی زیادی دارد.

  مطالعه کتاب

  مطالعه و خواندن کتاب های مختلف، یکی از بهترین و سالم ترین سرگرمی و تفریحات در بین تمام قشرهای سنی بوده و به دلیل مزایای بسیاری که دارد، می تواند به تقویت حافظه، افزایش مهارت تصمیم گیری، کاهش استرس و کمک به خواب بهتر و مفیدتر افراد کمک کند.

  مطالعه پیش از خواب، علاوه بر ایجاد بستری برای خواب بهتر، به سالمندان محترم، این امکان را می دهد که عملکرد مغزی خود را در سطح بالایی حفظ کنند و از بیماری های عصبی مانند آلزایمر، زوال عقل و پارکینسون پبشگیری شود،مطالعه همچون ورزشی برای ذهن به شمار می رود.

  آشپزی جزو  بهترین سرگرمی برای سالمندان

  پختن غذا و تهیه غذای سالم برای افراد خانواده، احساس خوبی را در افراد سالمند ایجاد می کند، فرآیند و پروسه تهیه غذا، دورهمی اعضای خانواده و جمع های خانوادگی، موجب ایجاد سرزندگی و شادی در افراد سالمند شده و به آن ها این حس را القا می کند که مفید هستند و می توانند امور خانه و خانواده را کنترل کنند.

  یادگیری یک ساز موسیقی جدید

  از بین تمام ایده های قبلی، یادگیری ساز موسیقی جدید، آرزوی تعداد زیادی از افراد در برهه های مختلف زمانی بوده است و بنا به دلایل مختلف، این هدف میسر نشده است. آموزش یک مهارت جدید مانند ساز موسیقی، یک چالش جدید ذهنی بوده که می تواند مهارت سازمانی و مدیریتی افراد سالمند را ارزیابی کند.

  موسیقی و سرگرمی سالمندان
  آموزش یک مهارت جدید مانند ساز موسیقی، یک مهارت مدیریتی افراد سالمند است.

  هماهنگی چشم ها و دست ها در یادگیری ساز موسقی جدید تقویت می شود، زیرا مغز در تلاش برای خواندن نت های موسیقی، به طور همزمان حرات دست و تکنیک های تنفس و ریتم شما را کنترل خواهد کرد. سازهای موسیقی زیادی برای انتخاب شما وجود دارد، گیتار، پیانو، ساکسیفون و یا ویولن، همه جز سازهای موسیقی است که می توانید با انتخاب آن، به پیشرفت های زیادی دست پیدا کنید.

  و در پایان ذکر این نکته ضروری است که فعال بماند اما ایمن بماند، در حالی که داشتن یک تا دو سرگرمی عالی است اما به همان نسبت فعالیت های زیاد با خطرات زیادی همراهی دارد و زنگ هدار به شمار می رود. همچنین آگاهی از شرایط در کنار آموختن سرگرمی های جدید، می تواند منجر به اعتماد به نفس در سالمندان عزیز شود.

  موسسه پرستاری سفیر آرامش ، با سال ها تجربه درخشان در امر مراقبت از سالمندان و کودکان عزیز، در تلاش است تا بهترین و باکیفیت ترین خدمات را ارائه کند و با گردآوری پرستاران خبره و چیره دست و کسب مجوز از وزارت بهداشت، آماده ارائه خدمات پرستاری ویژه افراد سالمند و کودکان و پرستار در منزل است.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان