درخواست پرستار | مشاوره رایگان

اثرات ویتامین D در جلوگیری از سستی در سالمندان

سستی در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  سستی در سالمندان  frailty in old age  با افزایش سن ممکن است مشکلات زیادی را برای سالمند ایجاد نماید که با مصرف ویتامین دی می توان از بروز این مشکلات جلوگیری نمود.

  بدن انسان به عنوان پاسخ به قرار گرفتن در معرض آفتاب ، ویتامین D تولید می کند. همچنین یک فرد می تواند ویتامین D خود را از طریق برخی غذاها یا مکمل ها افزایش دهد.

  ویتامین D به چندین دلیل از جمله حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها ضروری است. همچنین ممکن است از انواع بیماری ها و بیماری ها مانند دیابت نوع 1 محافظت کند.

  علی رغم نام آن ، ویتامین D یک ویتامین نیست ، بلکه یک پیش هورمون یا پیش ساز یک هورمون است. ویتامین ها مواد مغذی هستند که بدن نمی تواند آنها را ایجاد کند و بنابراین فرد باید آنها را در رژیم غذایی مصرف کند. با این حال ، بدن می تواند ویتامین D تولید کند.

  علل سستی در سالمندان
  ویتامین D یک ویتامین نیست ، بلکه یک پیش هورمون یا پیش ساز یک هورمون است.

  این مقاله به فواید ویتامین D و اثرات آن بر کاهش میزان سستی در سالمندان می پردازد.

  یک مطالعه کوچک روی موش ها نشان می دهد که دوز ویتامین D پنج برابر مقدار فعلی توصیه شده برای سالمندان می تواند ظهور سستی ناشی از پیری را  به تاخیر اندازد .

  در حال حاضر پزشکان در صورت تشخیص سه یا بیشتر از پنج ویژگی زیر ، علت سستی در سالمند را مورد بررسی قرار می دهند :

  1. کاهش وزن غیر منتظره
  2. تشدید ضعف عمومی
  3. خستگی  شدید
  4. سطح پایین فعالیت بدنی
  5. سرعت پیاده روی کند

  سستی در سالمندان با افزایش سن افزایش می یابد و تقریباً نیمی از افراد بالای 85 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری با ناتوانی ، از دست دادن استقلال و افزایش نرخ مرگ و میر همراه است.

  تحقیقات حاکی از آن است که افرادی که ویتامین D در خونشان کم است ، بیشتر دچار ضعف و سستی می شوند. این موضوع یک نگرانی ویژه است ، زیرا ممکن است حداکثر 1 میلیارد نفر در سطح جهان دچار کمبود ویتامین باشند .

  داشتن مقادیر کافی ویتامین  D در بدن ، با طیف گسترده ای از فواید از جمله استخوان ها و دندان های سالم و ایمنی بیشتر در برابر عفونت های تنفسی مرتبط است.

  هنگامی که پوست در معرض نور ماورا بنفش و در معرض نور خورشید قرار می گیرد ، بدن می تواند ویتامین D خود را سنتز کند. با این حال ، در ماه های زمستان در عرض های جغرافیایی بالاتر ، و برای افرادی که بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند ، منابع اصلی ویتامین D رژیم غذایی و مکمل ها هستند.

  مصرف بهینه ویتامین دی برای جلوگیری از سستی در سالمندان :

  درباره میزان مطلوبی که ویتامین D باید مصرف شود، عدم اطمینان وجود دارد. آکادمی ملی پزشکی ، مصرف روزانه 600 واحد بین المللی (IU) را برای بزرگسالان 19 تا 70 سال و 800 واحد بین المللی برای افراد بالای 70 سال را توصیه می کند.

  محققان معتقدند که برای حفظ قدرت عضلات و جلوگیری از سستی در سالمندان ، سطح بسیار بالاتری از این ویتامین لازم است. تحقیقات دانشمندان در موش های “میانسال” نشان می دهد که کمبود طولانی مدت ویتامین D در میانسالی ممکن است منجر به اختلال در انجام ورزش های بی هوازی ، کاهش توده عضلانی و افزایش مقدار چربی ، یا بافت چربی شود.

  بر طبق تحقیقی که بر روی موش ها انجام شد و در مجله Nutrients منتشر شده است ، گزارش شده است که دریافت نکردن کافی ویتامین در سنین بالاتر ممکن است روند سستی در سالمندان را تسریع کند. در موشهای مسن ، سطح پایین ویتامین D [منجر به کاهش قوای عمومی بدن می شود ، مانند کاهش قدرت تحرک و استقامت– توانایی های حافظه

  از اهمیت اساسی این تحقیق این است که ویتامین D فقط وقتی موشها را در برابر این اثرات محافظت می کند که چندین برابر بیشتر از مقدار توصیه شده فعلی برای سالمندان استفاده شود . بر طبق گزارش این محققان برای کاهش سستی در موش ها ، در واقع مقادیر بیشتری ویتامین D از آنچه در حال حاضر برای انسان کافی تلقی می شود ، مصرف شده است.

  علایم سستی در سالمندان
  دریافت نکردن کافی ویتامین در سنین بالاتر ممکن است روند سستی در سالمندان را تسریع کند.

  مصرف دوز های بیشتر ویتامین دی 

  دانشمندان موش های 24 تا 28 ماهه را که برابر با انسان های 65-80 ساله است ، کنترل کردند. در آغاز مطالعه ، آنها موش ها را به سه گروه تقسیم کردند:

  مصرف ناکافی ویتامین D (به عنوان 125 IU در هر کیلوگرم [کیلوگرم] در هر کیلوگرم غذا

  مصرف کافی (1000 IU در هر کیلوگرم خوراک)

  مصرف بیش از حد کافی (8000 IU به ازای هر کیلوگرم خوراک)

  طی 4 ماه بعد ، دانشمندان عملکرد فیزیکی حیوانات را ارزیابی کردند و آنها را در پنج تست ضعف و سستی مورد آزمون قرار دادند . با پایان دوره مطالعه ، موش هایی که به مقدار کافی ویتامین D دریافت نکرده بودند ، به طور قابل توجهی ضعیف تر از ابتدای آزمایش بودند.

  در مقابل ، موش هایی که میزان مصرف بیش از حد کافی داشتند در پایان مطالعه کمی ضعیف تر بودند ، اما این افزایش از نظر آماری معنی دار نبود.

  محققان در حال حاضر توصیه می کنند که افراد سالمند روزانه حداقل 2000 IU ویتامین D مصرف کنند. محققان بر این باورند که ین امر به ویژه برای بیماران سالمند و ضعیف مهم است. در واقع مصرف یک عمر مکمل ویتامین D کافی برای بهبود عملکرد طولانی مدت و سلامت را بهبود می بخشد. مطالعه جدید نشان می دهد که حداکثر دوز روزانه 4000 واحد بین المللی ، که آکادمی ملی پزشکی آن را حد مجاز فوقانی می داند ، برای کند کردن پیشرفت ضعف و سستی در سنین پیری لازم است.

  دوز 1 واحد بین المللی معادل 0.025 میکروگرم  ویتامین D در یک مکمل است ، بنابراین 4000 واحد بین المللی معادل 100 میکروگرم است.

  پیشنهاد مقاله: 8  نشانه شایع کمبود ویتامین ها در بدن

  عدم تحقیق کافی  در مورد اثرات ویتامین دی بر سستی در سالمندان:

  یک مطالعه مختصر و بسیار کوچک در موش های نر ، شواهد محدودی برای طرح سوال در مورد دوز مناسب وتامین D برای سالمندان انجام شده است.

  با این وجود ، تحقیقات بالینی برای تأیید نتایج در انسان حداقل 5 سال باید انجام شود. آنها اضافه می کنند که ممکن است آزمایش مداوم سطح بالا یا پایین ویتامین D در چنین مدت طولانی ایمن نباشد.

  با استفاده از یک مدل حیوانی ، دانشمندان قادر به بررسی سطوح کافی یا خطرناک ویتامین D و تأثیرات بیولوژیکی در طی پیری هستند.

  انجام این آزمایشات در موشهایی که از نظر ژنتیکی یکسان هستند و در مقایسه با پیچیدگی تنوع انسانی ، سبک زندگی یکسانی دارند ، امکان تمرکز بیشتر بر اثرات خاص ناشی از سطوح مختلف ویتامین D را فراهم می کند.

  با این وجود پذیرفته شده است که مطالعات انسانی در زمینه اطمینان از مقدار مناسب مصرف این ویتامین در دوران سالمندی کافی نیست و لازم است در آینده  مطالعات در مورد سستی در سالمندان را دنبال کنند.

  سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان