درخواست پرستار | مشاوره رایگان

فعالیت های موثر در سالمند مبتلا به زوال عقل

ایجاد احساس موفقیت در سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  احساس موفقیت در سالمند مبتلا به زوال عقل یکی از احساسات بسیار مهم است که در کیفیت زندگی سالمند تاثیر بسزایی دارد .

  اگرچه انجام فعالیت های روزمره برای افراد سالمند مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل بسیار دشوار است اما سالمندان مبتلا به زوال عقل درست مثل همه افراد نیاز به داشتن احساس موفقیت در زندگی خود هستند و این حس به آنها انگیزه و روحیه برای ادامه زندگی می دهد .

  به همین دلیل انجام  فعالیت های بدون شکست و ایجاد  احساس موفقیت در سالمند مبتلا به زوال عقل بسیار مهم است.

  مشغول بودن سالمند در یک فعالیت راضی کننده  میزان تحریک ، اضطراب ، افسردگی و عصبانیت را در سالمند کاهش می دهد. حتی ممکن است رفتارهای چالش برانگیز مانند سندرم  افسردگی غروب آفتاب را کاهش دهد یا نیاز به دارو را  در این سالمندان برطرف نماید .

  شخصیت و علایق افراد متفاوت است ، بنابراین یافتن فعالیتهایی که مورد علاقه هر فرد باشد نیاز به تفکر خلاقانه دارد.

  برای کمک به  سالمند برای داشتن حس مثمر ثمر بودن و موفقیت ، به بیان 10 ایده ساده و قابل دسترس می پردازیم . انجام این فعالیت  رایگان یا بسیار کم هزینه است.

  پیشنهاد مقاله : از پرستار سالمند سالم چه انتظاری داریم؟

  تا کردن حوله و احساس موفقیت در سالمند
  فعالیت های موثر در سالمند مبتلا به زوال عقل

  1) تا کردن حوله ها و احساس موفقیت در سالمند

  می توانید از سالمند مبتلا به زوال عقل درخواست  نمایید که در  جمع کردن لباس های شسته شده و تا کردن آنها به شما کمک کند. اینکار راهی عالی برای به کار  گرفتن ذهن  دستان سالمند است و  به آنها فعالیتی را می دهید که می توانند در آن احساس موفقیت کنند و به آنها کمک می کند احساس کنند که به خانواده کمک می کنند.

  هدف اصلی این تمرین خوشحال نگه داشتن سالمند است.  بنابراین کیفیت تا کردن لباسها چندان مهم نیست اما بهتر است از حوله های دستی استفاده کنید زیرا کوچک هستند و به راحتی جمع می شوند.

  جعبه خاطرات
  یک جعبه خاطرات بسازید

  2) یک جعبه خاطرات بسازید

  یک جعبه خاطرات یا راماژ می تواند به سالمند  کمک کند تا با شغل گذشته و سرگرمی های قبلی خود در ارتباط باشد. می توان از هر نوع جعبه ای استفاده نمود  و آن را با اشیایی که سالمند در محل کار خود از ان استفاده می نمود یا کپی از عکس های یادگاری و اشیایی که باعث سرگرمی  او در گذشته بود پر کنید.

  به عنوان مثال ، برای یک کارمند ادراری بازنشسته ، جعبه ای بسازید که برای سالمند یادآور شغل او باشد به عنوان مثال  گیره های کاغذی ، مداد ، پاک کن ، کاغذ ، نامه ، ماشین حساب ، پوشه های پرونده ها ، دفترچه یادداشت و … را در جعبه قرار دهید.

  اگر فرد قبلاً کارهای فیزیکی یا مکانیکی انجام می داد ، در جعبه او  پیچ و مهره ، قطعات و اتصالات لوله پی وی سی ، یک تکه چوب ، کاغذ سنباده  و طناب قرار دهید.

  برای سالمندی که از  پخت و پز و آشپزی لذت می برد ممکن است  قاشق ، ماسوره ، کفگیر و سایر موارد مرتبط با آشپزخانه برای او گزینه های مناسبی باشد .

  اینکار می تواند برای هر نوع شغل یا سرگرمی مفید باشد ، فقط  بهتر است دقت کنید که از اشیایی استفاده نمایید که برای سالمند ایمن باشند و حتی الامکان برنده و خطرناک نباشند .

  3) احساس موفقیت در سالمند با باز کردن گره ها

  طناب با ضخامت متوسط را از فروشگاه سخت افزار محلی خریداری کنید. چند گره ساده  و پیچیده را آزادانه ببندید و از سالمند بخواهید تا به شما در باز کردن این گره ها کمک کند.

  رشته ماکارونی
  ماکارونی را با نخ یا رشته ریسمان کنید

  4) ماکارونی را با نخ یا رشته ریسمان کنید

  مقداری پاستا خشک با سوراخ های بزرگ و مقداری نخ یا رشته معمولی تهیه کنید. رشته ها را از داخل مجرای پاستا ها عبور دهید و یک رشته بلند از پاستا درست کنید که ممکن است به شکل گردن بند یا اشکال دیگر باشد .

  5) یک جعبه از  پارچه ها درست کنید

  اینکار برای همه سالمندان سرگرم کننده است ، به ویژه برای کسی که قبلا از خیاطی یا کارهای پارچه ای لذت می برد.

  یک جعبه تهیه کنید و ده ها قطعه پارچه متنوع را داخل آن قرار دهید. سعی کنید رنگهای مختلف و انواع بافت مانند توری ، نمدی ، ابریشم ، مخملی ، پشمی ، پنبه ای و … را داخل آن قرار دهید و از سالمند بخواهید که جنس ها و رنگ های مختلف را لمس و شناسایی نموده و از تا زدن و مرتب سازی پارچه ها لذت ببرد.

  پازل تصویری
  حل یک پازل تصویری و احساس موفقیت در سالمند

  6) حل یک پازل تصویری و احساس موفقیت در سالمند

  یک نسخه از عکس خانوادگی یا مناظر مورد علاقه ویژه سالمند خود را چاپ کنید. همچنین می توانید عکس یا تصویری را که دوست دارند مانند ماشین ، میوه های رنگارنگ و غیره را نیز چاپ کنید.

  عکس را ورقه ورقه کنید و آن را به چهار قطعه پازل (یا بیشتر) تبدیل کنید تا از آن یک پازل واقعی در ست کنید و از سالمند بخواهید که آن را مرتب نماید .

  7) تصاویر را از مجلات یا تقویم های قدیمی برش دهید

  افراد سالمند ممکن است دوست داشته باشند  مجلات یا تقویم های قدیمی  را  ورق بزنند و تصاویر مورد علاقه خود را از صفحات آن برش دهند. بهتر است از مجله هایی استفاده کنید که سرگرمی ها یا علایق آنها را نشان دهند.

  برای کسانی که از این کار لذت می برند ، بهتر است این تصاویر بریده شده را در یک دفتر یادداشت جای دهید و یک “دفترچه” جالب ایجاد کنند.

  روبیک ساده
  تصاویر را از مجلات یا تقویم های قدیمی برش دهید

  8) مکعب ساده روبیک و احساس موفقیت در سالمند

  این مکعب سرگرم کننده روبیک دارای رنگ های مختلف است و یک نسخه ساده از مکعب روبیک است که سالمند با چند حرکت ساده و بدون فشار به ذهن می تواند آن را مرتب نماید .هدف این بازی این است که سالمند به راحتی از چرخاندن قطعات مکعب و ایجاد ترکیبات رنگی مختلف لذت ببرد.

  9) کارت بازی های  با چاپ بزرگ

  کارتهای بازی فعالیت  سرگرم کننده ای را برای سالمند ها بوجود می اورند  ، مخصوصاً وقتی حروف و اعداد بزرگ و خواندن روی کارت ها آسان باشد.

  ممکن است شخص سالمند در اوایل زوال عقل از بازی با ورق ها لذت ببرد. یک سالمند مبتلا به الزایمر می تواند با جدا کردن خال های هر ورق و وقرار دادن آنها در دسته های جداگانه احساس آرامش و موفقیت کسب نماید .

  به میزان لذت آنها توجه کنید. اگر بیش از حد خسته یا ناامید به نظر می رسند ، ممکن است بهتر باشد که  برخی از کارت ها را بردارید تا مجبور نشوند تعداد زیادی کارت را مدیریت کنند.

  قطعات تصویر سازی
  چیدن قطعات تصویر سازی و احساس موفقیت در سالمند

  10) چیدن قطعات تصویر سازی و احساس موفقیت در سالمند

  از این اشکال سرگرم کننده می توان به طرق مختلف استفاده کرد. سالمندان می توانند از قطعات موجود برای ایجاد تصاویر رنگارنگ ، ایجاد اشکال فرم آزاد یا خلق اشکال روی کاغذ استفاده کنند. با این کار کمک شایانی به تقویت قدرت خلاقیت سالمند مبتلا به آلزایمر میگردد.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب و متخصص اماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است . کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار مورد نظر شما در اسرع وقت اقدام گردد.

  منبع : Feeling successful in old age  

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان