انواع کبد چرب؛ علت ها و ریشه های آن

انواع کبد چرب

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدن انسان کبد است، این عضو بزرگترین اندام داخلی انسان بوده و وظیفه فیلتراسیون، پروتئین سازی، پاکسازی، سم زدایی، کمک به هضم غذا و… در بدن را بر عهده دارد. عدم توجه و مراقبت از این عضو حیاتی می‌تواند روی عملکرد دیگر اعضای بدن تاثیر منفی بگذارد. کبد که حدود یک و نیم کیلو وزن دارد در سمت راست بدن و زیر ریه‌ها قرار گرفته است. یکی از بیماری‌های کبد که در سال‌های اخیر بسیار شایع و فراگیر شده است، چربی کبد است. این بیماری به دلیل اینکه در مراحل اولیه علائم زیادی ندارد به بیماری خاموش کبد معروف است. ما در این مقاله از سفیر آرامش می‌خواهیم در مورد ریشه کبد چرب ،همچنین انواع کبد چرب، علل، تشخیص و همچنین روش درمان کبد چرب صحبت کنیم. اگر شما هم به سلامت کبد خود اهمیت می‌دهید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

  ریشه کبد چرب چبست؟

  ریشه کبد چرب
  زمانی که میزان چربی کبد از ۵ درصد بیشتر شود، اصطلاحا می‌گویند که فرد دچار کبد چرب شده است.

  برای اینکه بدانیم ریشه کبد چرب چیست؟ باید اول بیماری کبد چرب را بشناسیم. به صورت طبیعی میزان چربی کبد حدود ۵ درصد است. زمانی که تجمع این چربی‌ها در کبد افزایش پیدا کند و میزان چربی کبد از ۵ درصد بیشتر شود، اصطلاحا می‌گویند که فرد دچار بیماری کبد چرب شده است. بیماری کبد چرب بسته به میزان چربی کبد به چهار گرید مختلف تقسیم بندی می‌شود.

  متاسفانه کبد چرب در ابتدای به وجود آمدن علائم زیادی ندارد، بنابراین تشخیص این بیماری در ابتدا بسیار دشوار خواهد بود. همچنین عوامل مختلفی وجود دارند که باعث به وجود آمدن و پیشرفت این بیماری بسیار خطرناک می‌شوند. محققان طبق تحقیقاتی دریافته‌اند که ریشه کبد چرب در تغذیه نامناسب بوده و اصلی‌ترین مواد غذایی که باعث ابتلا به این بیماری می‌شود، مصرف نوشیدنی‌های شیرین است. بعد از این که با ریشه کبد چرب آشنا شدیم، می‌خواهیم در مورد انواع کبد چرب و شایع‌ترین علت کبد چرب صحبت کنیم. در ادامه این مقاله به معرفی انواع کبد چرب می‌پردازیم.

  انواع کبد چرب

  همان طور که گفتیم این بیماری چند نوع مختلف دارد که انواع کبد چرب نشان دهنده سطوح مختلف این بیماری است که در ۴ سطح از گرید ۱ تا گرید ۴ دسته‌بندی می‌شوند. انواع کبد چرب عبارتند از:

  • کبد چرب گرید ۱

  اولین نوع از انواع کبد چرب، کبد چرب گرید ۱ است. باید بدانید که کبد چرب گرید ۱ خفیف‌ترین نوع بیماری کبد چرب بوده و در این نوع از بیماری کبد چرب، تجمع چربی‌ها در سطح بیرونی کبد به وجود می‌آید. تشخیص این نوع از کبد چرب بسیار سخت بوده و تنها با آزمایش‌های سالیانه و یا سی تی اسکن و ام آر آی قابل تشخیص است.

  معمولاً این نوع از کبد چرب علائم خاصی نداشته و علت ابتلا به این نوع از کبد چرب تغذیه نامناسب عنوان شده است. البته مصرف مشروبات الکلی نیز در به وجود آمدن این نوع از کبد چرب دخیل است.

  • کبد چرب گرید ۲

  این نوع از بیماری کبد چرب یک مرحله پیشرفته‌تر از کبد چرب گرید یک بوده و درمان آن نیز سخت‌تر است. برای درمان این نوع از کبد چرب، فرد بیمار باید تحت نظر پزشک قرار گرفته و از یک رژیم غذایی خاص استفاده کند. بیماری کبد چرب گرید ۲ باعث می‌شود سلول‌های کبدی از کار بیفتند و کم کم با پیشرفت این بیماری بیمار دچار بیماری هپاتیت نیز می‌شود.

  خونریزی بی‌دلیل مانند خون دماغ شدن، خستگی زیاد، تب، خارش پوست، درد در ناحیه مرکزی و سمت راست شکم، ورم پا، زردی چشم و … برخی از نشانه کبد چرب گرید ۲ می‌باشد.

  • کبد چرب گرید ۳

  اگر فردی که به کبد چرب گرید ۲ مبتلا شده در درمان خود سهل انگاری کند، دچار کبد چرب گرید ۳ یا فیبروز کبدی خواهد شد. این نوع از کبد چرب یکی از خطرناک‌ترین انواع بیماری کبدی است. کبد چرب گرید ۳ تنها با تغییر سبک زندگی قابل درمان نیست. بلکه در این نوع از کبد چرب دیواره و بافت کبد بیمار درگیر شده و باید هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار بگیرد. در این مرحله کل کبد درگیر چربی شده و نمی‌تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد. زردی پوست، تورم شکم، مشخص رگ‌های شکمی، بیهوشی بی‌دلیل و … برخی از نشانه کبد چرب گرید ۳ می‌باشد.

  • کبد چرب گرید ۴

  سخت‌ترین مرحله کبد چرب، کبد چرب گرید ۴ یا سیروز کبدی است. در این مرحله کبد به صورت کامل درگیر بیماری کبد چرب شده و راهی برای درمان کبد وجود ندارد. در چنین شرایطی بیمار باید به فکر پیوند کبد باشد. در واقع در مرحله سیروز کبدی، کبد دچار زخم یا ضعف شدید شده و با دارو درمانی و تغییر سبک زندگی بیمار بهبود پیدا نخواهد کرد. کاهش اشتها، کاهش وزن شدید، خارش پوست، زردی پوست، ضعف و گیجی، تورم شکم و پا و … برخی از نشانه کبد چرب گرید ۴ است.

  برای درمان کبد چرب چه بخوریم؟

  درمان کبد چرب
  غذاهای قندی مخصوصاً نوشیدنی‌های قندی از دشمنان کبد است و باعث چرب شدن کبد می‌شود.

  همان طور که گفتیم، ریشه کبد چرب و علت کبد چرب تغذیه نامناسب است. ما تا اینجای این مقاله در مورد کبد چرب و انواع آن صحبت کردیم، همچنین نشانه‌های کبد چرب در گریدهای مختلف را برای شما آوردیم تا بتوانید این بیماری خطرناک را راحت‌تر بشناسید. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در مورد این صحبت کنیم که برای درمان کبد چرب چه بخوریم؟ از آنجایی که ریشه این بیماری در تغذیه نامناسب است، شما می‌توانید با رعایت برخی نکات در رژیم غذایی از به وجود آمدن این بیماری جلوگیری کنید.

  حذف غذاهای بسیار چرب و فست فودی می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب کند. همچنین غذاهای قندی مخصوصاً نوشیدنی‌های قندی یکی از دشمنان کبد است و باعث چرب شدن کبد انسان می‌شود. شما با حذف این خوراکی‌ها می‌توانید تا حد زیادی از مبتلا شدن به کبد چرب جلوگیری کنید. البته استفاده از خوراکی‌های سالم مانند سبزیجات و میوه‌جات می‌تواند به سلامت عمومی بدن شما مخصوصاً کبدتان کمک کند.

  اگر شما درگیر کبد چرب گرید ۱ یا ۲ هستید، می‌توانید با اصلاح رژیم غذایی این بیماری را تا حد زیادی از بین ببرید. عدم مصرف خوراکی‌های شیرین و غذاهای چرب ،اجازه می‌دهد که کبد شما چربی‌های به وجود آمده را از بین ببرد و خودش را پاکسازی کند. برخی از عرقیجات هم وجود دارند که کمک می‌کنند دمای کبد کاهش پیدا کرده و چربی آن کمتر شود. یکی از مهم‌ترین این عرقیجات عرق کاسنی است که شما با خوردن یک لیوان عرق کاسنی در انتهای شب و قبل از خواب، می‌توانید به از بین رفتن کبد چرب کمک کنید.

  عدم مصرف دخانیات و مشروبات الگی نیز به از بین رفتن کبد چرب کمک زیادی می‌کند. اگر شما هم درگیر کبد چرب هستید یا در معرض ابتلا به این بیماری خطرناک قرار دارید، حتما از مصرف دخانیات و مشروبات الکی خودداری کنید. نقش پرستار بیمار در زمان درمان کبد چرب بسیار مهم است.

  کلام پایانی

  در این مقاله از سفیر آرامش درباره ریشه کبد چرب صحبت کردیم. علاوه بر این با بیان علت کبد چرب، مهم‌ترین نکاتی که برای بهبود این بیماری باید رعایت کنید را برای شما بیان کردیم. امیدواریم با انجام توصیه‌های گفته شده، بتوانید به راحتی کبد چرب خود را درمان کنید.

  سوالات متداول

  علت ریشه کبد چرب چیست؟

  متاسفانه کبد چرب در ابتدای به وجود آمدن علائم زیادی ندارد، بنابراین تشخیص این بیماری در ابتدا بسیار دشوار خواهد بود. همچنین عوامل مختلفی وجود دارند که باعث به وجود آمدن و پیشرفت این بیماری بسیار خطرناک می‌شوند.

  انواع کبد چرب کدامند؟

  این بیماری چند نوع مختلف دارد که انواع کبد چرب نشان دهنده سطوح مختلف این بیماری است که در ۴ سطح از گرید ۱ تا گرید ۴ دسته‌بندی می‌شوند.

  بهترین درمان کبد چرب چیست؟

  حذف غذاهای بسیار چرب و فست فودی می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب کند. همچنین غذاهای قندی مخصوصاً نوشیدنی‌های قندی یکی از دشمنان کبد است و باعث چرب شدن کبد انسان می‌شود. شما با حذف این خوراکی‌ها می‌توانید تا حد زیادی از مبتلا شدن به کبد چرب جلوگیری کنید.

  چرا مرکز پرستاری سفیر آرامش را انتخاب کنیم؟

  شرکت پرستاری سفیر آرامش، با هدف ارتقای سطح سلامت و رفاه جامعه و متمرکز بر خدمات مراقبتی و پرستار، به صورت 24 ساعته در تمامی روزهای سال فعالیت می‌کند. در این مرکز، خدمات پرستاری برای سالمندان، کودکان و بیماران با عنوان پرستار کودک،  پرستار سالمند و مراقبت بیمار توسط پرسنل مجرب و دلسوز، به خانواده های گرامی ارائه می‌شود.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری