درخواست پرستار | مشاوره رایگان

 ورزش سالمند روی ویلچر چه مزایای دارد و از چه روش هایی امکان پذیر است

مزایای  ورزش سالمند روی ویلچر

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ورزش سالمند روی ویلچر  exercises-for-wheelchair-bound-seniors  یکی از بهترین راه های حفظ سلامتی در دوران سالمندی است. حرکات ورزشی حتی روی ویلچر موجب تقویت عضلات اسکلتی و صرف انرژی می شود که عملکرد بدنی فرد را بهبود می بخشد. افراد مسن سالمندان باید به برنامه ورزشی تجویز شده پایبند باشند.

   انواع ورزش سالمند روی ویلچر

  کم تحرکی با ایجاد تغییراتی در ترکیب بدن و در نتیجه افزایش درصد چربی و چاقی بدن همراه است. کم شدن حجم عضلات بدن اغلب به عنوان علامت بارز پیری و کم تحرکی در نظر گرفته می شود. ورزش سالمندان روی ویلچرموجب بهبودعملکرد شناختی و عاطفی مغز می شود و بهترین راه برای جلوگیری ازآلزایمر است.

  برای کاهش زمین خوردن در سالمندان ، تمرینات تعادلی نیز توصیه می شود که باید در برنامه های ورزشی سالمندان گنجانده شود.

  ورزش سالمند روی ویلچر با مزایای بسیاری ازجمله کاهش مرگ و میر قلبی عروقی همراه است. هم چنین برای مغزهم پرفایده است و در پیشگیری از مشکلات مغزی نظیرآلزایمر، پارکینسون و سکته مغزی نقش بسزایی دارد. به منظور دستیابی به سطح بالای عملکرد قلب و تنفس ، توصیه می شود از لحاظ جسمی فعال باشید.

  بنابراین ورزش سالمند روی ویلچر یک موضوع بسیار مهم بهداشتی و بالینی است. مسئله اصلی این است که چگونه افراد مسن مبتلا به بیماریهای مزمن را به ورزش وادار کنیم. این تمرین ها قدرت کلی بدن را درسالمندان افزایش می دهد.

  معمولاً وقتی به ورزش فکر می کنیم ، به فعالیت هایی فکر می کنیم که شامل ایستادن و راه رفتن است. البته برای سالخوردگان روی ویلچر، این نوع فعالیت ها غیرممکن است. با این حال ، ورزش سالمند روی ویلچر برای سالمندانی که می خواهند یک زندگی فعال ، سالم و شاد داشته باشند به همان اندازه مهم است که برای افرادی که نیازی به استفاده از ویلچر ندارند.

   

  برای بسیاری از افراد مسن ، از دست دادن استقلال و کم شدن توانایی های بدن می تواند منجر به احساس افسردگی ، تنهایی، منزوی بودن و کناره گیری از مردم شود. عدم توانایی در انجام کارهای عادی روزمره مانند بلند کردن وسایل خانه و تحرک بدون کمک در داخل خانه باعث ناامیدی و عصبی بودن می شود و آن ها را در معرض خطر افسردگی قرار می دهد.

  اما تمرینات قدرتی زندگی روزمره را برای سالمندان ویلچری بسیار آسان می کند و باعث می شود حرکت در طول روز از چالش به لذت تبدیل گردد.

  بهترین ورزش سالمند روی ویلچر

  ورزش سالمند روی ویلچر راهی موثر برای افزایش توانایی سالمندان ویلچری و بهبود زندگی روزمره آنان است، هم چنین باعث ایجاد قدرت در بازوها ، قفسه سینه و پاها می شود. در طول تمرین ، افراد سالمند باید مراقب باشند که عضلات شکم و پاهای خود را درگیر کنند تا بتوانند وضعیت کلی بدن خود را بهبود ببخشند.

  افراد مبتدی باید با تعداد کم تر تمرین ها را تکرار کنند و تمریناتی را که به قدرت بدنی زیاد یا مقاومت نیاز دارند انجام ندهند. با بهبود قدرت عضلات می توان تعداد تکرارها را افزایش داد و مقاومت بدن را بالاتر برد. جهت حداکثراثربخشی ورزش ها و تمرین ها، حرکات باید 3-2 روز غیر متوالی در هفته انجام داده شوند یعنی حداقل 1 روزبین تمرینات به استراحت اختصاص داده شود.

  ورزش هایی که باعث تقویت عضلات بازوها و قفسه سینه می شوند:

  1-صاف بنشینید و عضلات شانه را به مدت 30 ثانیه منقبض کرده و سپس رها کنید.

  2-صاف بنشینید که عضلات شکم برای حمایت از عضلات پشت درگیر شوند، یک توپ پلاستیکی را بین کف دستان خود فشار دهید تا عضلات قفسه سینه منقبض شوند سپس به آرامی دست ها را جلوی سینه صاف کنید و توپ را به سمت جلو فشار دهید تا آرنج ها صاف شوند. این حرکت را تکرار کنید ودر تمام مدت تمرین باید با کف دست ها فشردن توپ را انجام دهید.

   

  3-صاف بنشینید و و پاها را روی زمین قرار دهید. انگشتان پا را به سمت بالا متمایل کنید و سپس به سمت پایین برگردانید. حرکت را چند بار تکرار کنید.

  4-یک پا را در هوا به طور کاملا صاف بلند کنید تا مستقیم درمقابل شما قرار بگیرد، به شکلی که ساق پا در امتداد ران ها باشد. 30ثانیه صبر کنید و بعد چا را عوض کنید.

  5-صاف بنشینید و پاها را روی زمین قرار دهید. آهسته و تدریجی پای راست خود را بلند کنید ، در حین حرکت زانوی خود را خم کنیدو پای خود را تا جایی که می توانید بلند کنید ، سپس به زمین برگردانده و با پای دیگر تکرار کنید.

  6-صاف بنشینید و پاها را روی زمین قرار دهید. هر دو بازوبا زاویه 90 درجه باشند. در همین حالت نیم تنه بالایی خود را از کمر به سمت چپ بچرخانید ،سپس به حالت اول برگردید و به راست بچرخید. جهت جلوگیری از گرفتگی عضلانی این حرکت باید به آرامی انجام شود.

  تنوع ورزش سالمند روی ویلچر

  7-صاف بنشینید و با دو دست لبه جلوی صندلی خود را بگیرید. هر دو پایتان را به آرامی از زمین بلند کنید ، زانوها را به سمت سینه خم کرده و تا جایی که درد نداشته باشید بلند کنید. اگر نمی توانید پاهای خود را فقط چند سانتی متر از زمین بلند کنید.

  8-کش ورزشی را محکم به یک شی ء ثابت ببندید و به سمت خود بکشید و از خود دور نمایید. این حرکت باعث تقویت ماهیچه های دست شما می شود.

   

  تمام این تمرین ها باعث بهبودی وضعیت کلی ماهیچه ها و افزایش قدرت بدنی می شوند. شما حتی می توانید از وزنه های کوچک (دمبل) استفاده کنید. ولی باید سعی کنید نوع مناسب آن را برای خود تهیه کنید.

  بهتر است با وزن های کم مثل دو یا سه کیلویی شروع کنید و به تدریج وزن آن را افزایش دهید. برای افزایش انگیزه و پشتکار خود می توانید از برنامه های تلویزیونی کمک بگیرید. بسیاری از برنامه های روتین ورزشی هستند که هر روز در تایم مشخصی پخش می شوند و شما می توانید هم زمان با آن ها شروع کرده و ورزش خود را همراه با آن ها انجام دهید.

   

  مزایای ورزش سالمند به روی ویلچر

  نیاز به ورزش و انجام آن به صورت روتین در سالمندان و معلولین بیش از افراد عادی حائز اهمیت است. ورزش سالمند روی ویلچرباعث ورود آن ها به اجتماع شده و موجب استقلال آنان در انجام فعالیت ها و امور شخصی می شود از مزیت های آن می توان به توانایی و قدرت بیش تر برای انجام فعالیت های روزمره و حرکت دادن ویلچر می شود. علاوه بر این باعث ایجاد نشاط و جلوگیری از افسردگی می گردد.

  فواید ورزش سالمند روی ویلچر

  سالمندان یا معلولین عزیزی که از ویلچر استفاده می کنند با انجام ورزش های قدرتی روی ویلچر حتی می توانند قدرت بدنی بالاتری نسبت به افراد عادی که ورزش نمی کنند داشته باشند واز این طریق روحیه خود را بالا ببرند. معلولین و سالمندان ویلچری می توانند با انجام فعالیت های ورزشی توانمندی های خود را به جامعه ثابت کنند و سلامتی خود را حفظ نمایند.

  با استمرارحرکات ورزشی توانمندی های آن ها به تدریج افزایش پیدا می کند و مانع از منزوی یا افسرده شدن آن ها می گردد. ورزش سالمند روی ویلچر موجب پرشدن اوقات فراغت، کارکرد بهتر دستگاه گوارش، بهبود روند توان بخشی، افزایش قدرت عضلانی، بهبود عملکرد دستگاه تنفسی و مانع افزایش پوکی استخوان می گردد و هم چنین از تغییر شکل مفاصل و عوارض ثانویه سالمندی پیشگیری می کند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب متشکل از پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار سالمند آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی می باشد.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان