بی اختیاری ادراری مشکلی است که بیش از نیمی از سالمندان را در گیر می کند و بر زندگی سالمندان از طریق کاهش اعتماد به نفس و کاهش مشارکت های اجتماعی تاثیر منفی خواهد داشت. مدیریت بی اختیاری ادرار برای سالمندانی که تمایل دارند به صورت مستقل زندگی کنند دارای اهمیت بسیاری است.

بی اختیاری ادرار در صورت مداخله به موقع پزشک و تغییر در سبک زندگی  قابل درمان خواهند بود. روش های درمانی بی اختیاری ادرار در سال های اخیر بیش از گذشته پیشرفت داشته است و با توجه به علت بی اختیاری ادرار از روش های اختصاصی در این زمینه استفاده می شود.

به طور کلی در روند درمان بی اختیاری ادرار ابتدا از روش های آسان تر و غیر تهاجمی استفاده می شود.

بی اختیاری ادراری

آموزش کنترل مثانه

سالمندان می توانند با چند روش و تمرین مدت حفظ ادرار در مثانه را به تدریج افزایش دهند.

تمرینات عضلات لگن

کگل تمرینی است که برای کنترل و تقویت عضلات لگن مورد استفاده قرار می گیرد. عضلاتی که در تمرین کگل استفاده می شود همان عضلاتی هستند که برای متوقف کردن جریان ادرار منقبض می شوند. تقویت این عضلات به سالمندان کمک می کند تا ادرار خود را به مدت طولانی تری نگه دارند. همیشه پزشکان به سالمندان توصیه می کنند تا در دفعات و تعداد مشخصی در طول روز این عضلات را منقبض و سپس رها کنند.

بیوفیدبک

در این روش با فرستادن سیگنال هایی به فرد کمک می شود تا عضلات خود را حس کند و به تقویت آنها بپردازد و پس از چندین جلسه بیو فیدبک تکرر و بی اختیاری کاهش پیدا می کند.

تکنیک و تمرین برای تخلیه مثانه

در این تکنیک سالمندان در ساعات مشخصی اقدام به تخلیه ادرار می کنند. مراقبین باید به سالمندان کمک کنند تا به الگویی مشخص از زمان تخلیه ادرار در طول روز دست پیدا کنند تا قبل از سرریز شدن ادرار سالمند به دسشویی مراجعه کند.

بی اختیاری ادراری

تغییر سبک زندگی برای کنترل بی اختیاری ادرار

سالمندان با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود می توانند تا حدود زیادی بی اختیاری ادرار خود را کنترل کنند.

محدود کردن مصرف الکل و کافئین

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین منجر به بی اختیاری ادرار می شود.

مراقب و پرستار سالمند باید به رژیم غذایی سالمند توجه کنند. نوشیدنی های حاوی کافئین، غذاهای پر ادویه، اب مرکبات که دارای اسید بالایی هستند و نوشیدنی های گازدار از جمله مواردی هستند که باید در رژیم غذایی سالمندان دارای بی اختیاری ادراری محدود شود.

مدیریت مصرف مایعات

سالمندان نیاز به دریافت ۶ تا ۸ لیوان مایعات در طول روز دارند. اما قبل از ایجاد هرگونه تغییر در میزان دریافت آب سالمندان با پزشک مشورت کنید.

درصورتی که روش های فوق کمکی به کنترل بی اختیار ادرار در سالمندان نکرد با مداخلات درمانی توسط پزشک باید به سالمد کمک کرد.

سایر نکاتی که برای رفع مشکل بی اختیاری ادرار باید مورد توجه قرار گیرد عدم استعمال دخانیات و بلند کردن اجسام سنگین است.

بی اختیاری ادراری

پزشکان داروهای مختلفی برای درمان بی اختیاری ادراری تجویز می کنند. برخی از داروها با شل کردن عضلات مثانه به تخلیه کامل مثانه کمک می کنند. برخی از داروها مانع از انقباض ناخواسته مثانه می شوند. برخی از داروها مثانه و مجرای ادرار را برای کاهش نشت ادرار منقبض می کنند.

این داروها عوارضی مانند خشکی دهان و یا مشکلات بینایی به دنبال خواهند داشت.

گاها پزشکان استفاده از تامپون را برای خانم های پیشنهاد می کنند.

استفاده از ایمپلنت های مخصوص در اطراف مجاری ادراری توسط متخصصین از دگر روش هایی است که به بی اختیاری استرسی کمک می کند.

جراحی از دیگر روش هایی است که برای کنترل و درمان بی اختیاری ادراری استفاده می شود. این روش اغب در مواردی که مثانه جابجا شده است و یا به دلیل مسدود شدن مجاری ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات  مورد استفاده قرار می گیرد. و در اغلب موارد منجر به درمان بی اختیاری ادراری می شود.

گاه متخصص جراح علاوه بر رفع مشکلات فوق با جراحی مجرای ادراری اقدام به باریک تر کردن این مجرا برای جلوگیری از نشتی ادرار می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.