درخواست پرستار | مشاوره رایگان

اضطراب دندانپزشکی در کودکان چه دلایلی دارد و وظایف والدین و پرستار کودک چیست؟

دلایل اضطراب دندانپزشکی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش یکی از معتبرترین مراکز مراقبت و پرستار کودک است که با مجوز از وزارت بهداشت و کادری متخصص آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی می‌باشد. در حالی که بعضی از کودکان از رفتن به دندانپزشکی لذت می‌برند، بعضی از آنها هم برای ویزیت شدن توسط داندانپزشک اضطراب دارند.

  چند نکته در مورد چگونگی کمک به کودکان هنگام مراجعه به دندانپزشک

  به طور کلی ایده خوبی است که در مورد اقدامات دندانپزشکی با کودکان حرف بزنید.

  علایم اضطراب دندانپزشکی
  برخی کودکان نسبت به پوسیدگی دندان یا تغییر شکل آن احساس خودآگاهی دارند.

  ترس از چیزهای ناشناخته طبیعی است، بنابراین کودکی که می‌فهمد چه اتفاقی می‌افتد و چرا این اتفاق می افتد‌، احتمالاً این کار را بدون هیچ گونه مشکل جدی یا استرس انجام می‌دهد .

  سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث ترس کودک شما می‌شود ممکن است به دلیل تجارب منفی در گذشته، کودک شما هنگام مراجعه به دندانپزشک ترسیده یا مضطرب باشد. یکی از بهترین راه ها برای کمک به آنها در غلبه بر اضطراب دندانپزشکی، درک این است که چه ترسی در کودک وجود دارد .

  بیشتر بخوانید :‌پوسیدگی دندان کودکان به چه دلایلی بروز می نماید؟

  رایج ترین اضطراب های دندانپزشکی که ممکن است در کودکان ایجاد شود

  مهم‌ترین و رایج‌ترین ترس های کودکان در دندانپزشکی شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. ترس از خجالت
  2. ترس از سوزن یا تزریق و اضطراب دندانپزشکی

  برای درک بهتر این مطلب می‌توان گفت:

  ترس از خجالت

  برخی از کودکان دارای مشکلات دندانی بسیار واضحی مانند: پوسیدگی دندان یا تغییر شکل دندان هستند و نسبت به آن احساس خودآگاهی دارند. این ترس بخصوص در مورد کودکانی که در مورد این موضوع مورد تمسخر قرار گرفته اند شدید تر است.

  در این مرحله، اطمینان از کودک بسیار مهم است که کارکنان دندانپزشکی حرفه ای هستند و قبلاً هر مسئله ای را دیده اند. آنها درک می‌کنند که ترس یک واکنش طبیعی است و کودک نباید احساس خجالت کند. سعی کنید یک متخصص دندانپزشکی پیدا کنید که در طی این روش برای برقراری آرامش در طول انجام کار با کودک شما ارتباط برقرار کند.

  ترس از سوزن یا تزریق و اضطراب دندانپزشکی

  این ترس حتی در بزرگسالان نیز بسیار شایع است. دانستن وجود درد در رابطه با سوزن برای کودکان بسیار ترسناک است. با این حال، دندانپزشکان حرفه ای بهترین تکنیک ها را برای تزریق بدون درد می‌دانند. اغلب اوقات، بهتر است سوزن را از چشم کودک دور نگه دارید و از کودک بخواهید چشمان خود را قبل از تزریق ببند.

  ترس و اضطراب دندانپزشکی
  ترس دندان پزشکی حتی در بزرگسالان نیز بسیار شایع است.

  اضطراب دندانپزشکی به خاطر ترس از درد پس از شنیدن تجربیات دردناک از سایر کودکان یا بزرگسالانی که عمل دندانپزشکی مشابهی داشته اند ممکن است بوجود بیاید. با این حال، اکثر متخصصان دندانپزشکی به ایجاد راحتی و اعتماد به نفس درکودکان می‌پردازند. مدیریت درد بسیار جدی گرفته می‌شود و مانند همیشه، همه چیز باید برای کودک توضیح داده شود، بنابراین آنها می دانند که قبل از شروع منتظر چه چیزی هستند .

  کاهش اضطراب دندانپزشکی در کودکان با دروغ گفتن ( نگفتن حقیقت )

  شما ممکن است دچار اضطراب دندانپزشکی یا ترس از مراجعه به دندانپزشک یا نشستن روی صندلی دندانپزشکی داشته باشید، و مهم این است که این مسئله را به فرزند خود منتقل نکنید، از تکنیک های آرام سازی استفاده کنید استراتژی های آرامش به ویژه برای کودکان مبتلا به اضطراب بسیار مفید است بسیاری از کودکان به دنبال یک تمرین تنفس عمیق ساده ، که شامل استنشاق های عمیق و بازدم های آهسته به صورت گام به گام است، احساس آرامش می‌کنند. این کار را می توان روی صندلی دندانپزشک یا درست قبل از ویزیت در خانه یا اتومبیل در راه مطب انجام دهد

  برنامه ریزی عاقلانه

  بعضی اوقات، اضطراب دندانپزشکی در کودکان در واقع اضطراب از دندانپزشکی نیست بلکه نتیجه آن است که کودک در هنگام خستگی، گرسنگی یا تحریک بیش از حد، با سناریوی جدیدی روبرو می‌شود. بهتر است قرار ملاقات خود را در مواقعی قرار دهید که کودک بیشترین همکاری را داشته باشد، مانند بعد از خواب روزانه یا صبح بعد از یک خواب کامل شبانه و خوردن یک صبحانه خوب.

  برای کاهش اضطراب دندانپزشکی در کودکان ترجیحاً به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید:

  دندانپزشکان کودکان، در معالجه کودکان و نوجوانان از جمله آنهایی که نیازهای ویژه دارند تخصص دارند.

  کاهش اضطراب دندانپزشکی
  دندانپزشکان از تکنیک show-show-do استفاده می‌کند یعنی به بچه ها می‌گویند دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند

  دندانپزشکان متخصص کودکان بعد از دانشکده دندانپزشکی، دو یا سه سال آموزش اضافی را می‌گذرانند و فقط در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان نمی‌آموزند، بلکه درمورد رشد کودک و روانشناسی اطلاعاتی کسب می‌کنند، و این امر به آنها این امکان را می‌دهد تا با کودکان ارتباط موثری برقرار کنند.

  تکنیک show-show-do

  در دندانپزشکی کودکان، دندانپزشکان از تکنیک هایی مانند show-show-do استفاده می‌کنند به بچه ها می‌گویند دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند، قبل از اینکه واقعاً با آن روبرو شوند، آن را نشان می‌دهند، برای مثال قبل از استفاده از آینه چکاپ آن را به کودک نشان می‌دهند. ایجاد حواس پرتی از طریق گفتگو و خواندن شعر یا صحبت در مورد برنامه های تلویزیون موثر است. همچنین جایزه دادن مثل بادکنک و مسواک در پایان ویزیت باعث تشویق کودک برای مراجعه بعدی می‌شود.

  سخن پایانی

  اضطراب دندانپزشکی در کودکان هنگام مراجعه به دندانپزشک بسیار معمول است. از این گذشته، هم چنین بسیاری از بزرگسالان همین احساسات را دارند، بنابراین می‌توانید تصور کنید که چگونه گاهی اوقات برای کودکان ترسناک باشد. مطب دندانپزشک متخصص کودکان با وجود اسباب بازی ها و محیط جذاب و دوستانه برای کودکان طراحی شده اند. وقتی کودکان دوست دارند به دندانپزشک مراجعه کنند، دیگر در زمان ویزیت اضطراب دندانپزشکی ندارند. شما برای کنترل و بهبود اوضاع در محیط دندانپزشکی می‌توانید از خدمات پرستار کودک این مرکز استفاده کنید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان