اضطراب دندانپزشکی Dental Anxiety در کودکان  هنگام مراجعه به دندانپزشک بسیار معمول است. از این گذشته ، هم چنین بسیاری از بزرگسالان همین احساسات را دارند ، بنابراین می توانید تصور کنید که چگونه گاهی اوقات برای کودکان ترسناک باشد .

علایم اضطراب دندانپزشکی

در حالی که بعضی از کودکان از رفتن به دندانپزشکی لذت می برند ، بعضی از آنها هم برای ویزیت شدن توسط داندانپزشک اضطراب دارند .
چند نکته در مورد چگونگی کمک به کودکان در کنترل احساسات خود هنگام مراجعه به دندانپزشک وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید .

با کودک صادق باشید

به طور کلی ایده خوبی است که در مورد اقدامات دندانپزشکی با کودکان حرف بزنید . ترس از چیزهای ناشناخته طبیعی است ، بنابراین کودکی که می فهمد چه اتفاقی می افتد و چرا این اتفاق می افتد ، احتمالاً این کار را بدون هیچ گونه مشکل جدی یا استرس انجام می دهد .
سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث ترس کودک شما می شود ممکن است به دلیل تجارب منفی در گذشته ، کودک شما هنگام مراجعه به دندانپزشک ترسیده یا مضطرب باشد. یکی از بهترین راه ها برای کمک به آنها در غلبه بر اضطراب دندانپزشکی ، درک این است که چه ترسی در کودک وجود دارد .

تعدادی از رایج ترین اضطراب های دندانپزشکی که ممکن است در کودکان ایجاد شود و نحوه کمک به آنها:

ترس از خجالت

برخی از کودکان دارای مشکلات دندانی بسیار واضحی مانند : پوسیدگی دندان یا تغییر شکل دندان هستند و نسبت به آن احساس خودآگاهی دارند. این ترس بخصوص در مورد کودکانی که در مورد این موضوع مورد تمسخر قرار گرفته اند شدید تر است.

در این مرحله ، اطمینان از کودک بسیار مهم است که کارکنان دندانپزشکی حرفه ای هستند و قبلاً هر مسئله ای را دیده اند. آنها درک می کنند که ترس یک واکنش طبیعی است و کودک نباید احساس خجالت کند. سعی کنید یک متخصص دندانپزشکی پیدا کنید که در طی این روش برای برقراری آرامش در طول انجام کار با کودک شما ارتباط برقرار کند.

ترس و اضطراب دندانپزشکی

ترس از سوزن یا تزریق و اضطراب دندانپزشکی

این ترس حتی در بزرگسالان نیز بسیار شایع است. دانستن وجود درد در رابطه با سوزن برای کودکان بسیار ترسناک است. با این حال ، دندانپزشکان حرفه ای بهترین تکنیک ها را برای تزریق بدون درد می دانند. اغلب اوقات ، بهتر است سوزن را از چشم کودک دور نگه دارید و از کودک بخواهید چشمان خود را قبل از تزریق ببند

اضطراب دندانپزشکی به خاطر ترس از درد پس از شنیدن تجربیات دردناک از سایر کودکان یا بزرگسالانی که عمل دندانپزشکی مشابهی داشته اند ، ممکن است بوجود بیاید . با این حال ، اکثر متخصصان دندانپزشکی به ایجاد راحتی و اعتماد به نفس درکودکان می پردازند. مدیریت درد بسیار جدی گرفته می شود و مانند همیشه ، همه چیز باید برای کودک توضیح داده شود ، بنابراین آنها می دانند که قبل از شروع منتظر چه چیزی هستند .

یافتن دندانپزشک مناسب:

دندانپزشکی مناسب برای کودک خود پیدا کنید همانطور که می بینید ، موارد زیادی وجود دارد که می تواند احساسات منفی کودک را نسبت به دندانپزشک تحریک کند. به همین دلیل ، یافتن دندانپزشکی مناسب برای نیازهای خانواده ضروری است.

اگر کودک شما به خصوص در مورد دندانپزشک مضطرب است ، بهتر است به دنبال یک متخصص دندانپزشکی کودکان  باشید که به طور انحصاری با کودکان سرو کار دارد. همچنین باید سوال کنید که آنها از چه روشی برای آرامش استفاده می کنند و چگونه هر قرار ملاقات را تجربه بهتری برای مدیریت اضطراب دندانپزشکی می کنند.

به عنوان والدین ، شما باید هر زمینه ای که می تواند به دندانپزشک کمک کند تا اضطراب دندانپزشکی را در کودک کاهش دهد فراهم کنید .
اگر کودک در گذشته تجربه بد یا استرس زایی با دندانپزشک داشته باشد با پزشک در میان بگذارید .

، قبل از انجام هرگونه روش ، تیم جدید دندانپزشکی خود را در جریان بگذارید. آنها ممکن است روش دیگری را امتحان کنند که به کاهش اضطراب کودک کمک می کند. به طور کلی ، یک دندانپزشک خانوادگی را انتخاب کنید که باعث می شود کودک شما احساس راحتی و اعتماد به نفس کند .

استراتژی های آماده سازی کودک جهت کاهش اضطراب داندانپزشکی در کودکان:

با فرزند خود گفتگو کنید

اثربخشی این نکته به طور واضح به سن کودک و توانایی او در مکالمه دو طرفه با شما بستگی دارد. با این اوصاف ، اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است که می تواند در مورد مراجعه به دندانپزشکی یک گفتگوی با شما داشته باشد ، باید از فرصت استفاده کرده و با او صحبت کنید و به سوالات آنها پاسخ دهید.
به آنها بگویید که دندانپزشک چه کاری انجام می دهد .
مانند: دندانپزشک از استحکام دندان ها مطمئن می شود!
به آنها بگویید که با آنها یه داندانپزشکی می روید و تمام مدت در کنار آنها خواهید بود.

اضطراب دندانپزشکی با دروغ گفتن

کاهش اضطراب دندانپزشکی در کودکان با دروغ گفتن ( نگفتن حقیقت )

شما ممکن است دچار اضطراب دندانپزشکی یا ترس از مراجعه به دندانپزشک یا نشستن روی صندلی دندانپزشکی داشته باشید ، و مهم این است که این مسئله را به فرزند خود منتقل نکنید

از تکنیک های آرام سازی استفاده کنید استراتژی های آرامش به ویژه برای کودکان مبتلا به اضطراب بسیار مفید است بسیاری از کودکان به دنبال یک تمرین تنفس عمیق ساده ، که شامل استنشاق های عمیق و بازدم های آهسته به صورت گام به گام است ، احساس آرامش می کنند. این کار را می توان روی صندلی دندانپزشک یا درست قبل از ویزیت در خانه یا اتومبیل در راه مطب انجام دهد .

برنامه ریزی عاقلانه

بعضی اوقات ، اضطراب دندانپزشکی در کودکان در واقع اضطراب از دندانپزشکی نیست بلکه نتیجه آن است که کودک در هنگام خستگی ، گرسنگی یا تحریک بیش از حد ، با سناریوی جدیدی روبرو می شود. بهتر است قرار ملاقات خود را در مواقعی قرار دهید که کودک بیشترین همکاری را داشته باشد ، مانند بعد از خواب روزانه یا صبح بعد از یک خواب کامل شبانه و خوردن یک صبحانه خوب .

کاهش اضطراب دندانپزشکی

برای کاهش اضطراب دندانپزشکی در کودکان ترجیحاً به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید:

دندانپزشکان کودکان، در معالجه کودکان و نوجوانان از جمله آنهایی که نیازهای ویژه دارند تخصص دارند.
دندانپزشکان متخصص کودکان بعد از دانشکده دندانپزشکی ، دو یا سه سال آموزش اضافی را می گذرانند و فقط در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان نمی آموزند ، بلکه درمورد رشد کودک و روانشناسی اطلاعاتی کسب می کنند، و این امر به آنها این امکان را می دهد تا با کودکان ارتباط موثری برقرار کنند .

تکنیک show-show-do

در دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشکان از تکنیک هایی مانند show-show-do استفاده می کنند به بچه ها می گویند دقیقاً چه کاری انجام می دهند ، قبل از اینکه واقعاً با آن روبرو شوند، آن را نشان می دهند، برای مثال قبل از استفاده از آینه چکاپ آن را به کودک نشان می دهند .

ایجاد حواس پرتی از طریق گفتگو و خواندن شعر یا صحبت در مورد برنامه های تلویزیون موثر است. همچنین جایزه دادن مثل بادکنک و مسواک در پایان ویزیت باعث تشویق کودک برای مراجعه بعدی می شود .

مطب دندانپزشک متخصص کودکان با وجود اسباب بازی ها و محیط جذاب و دوستانه برای کودکان طراحی شده اند. وقتی کودکان دوست دارند به دندانپزشک مراجعه کنند ، دیگر در زمان ویزیت اضطراب دندانپزشکی ندارند .

مرکز پرستاری سفیر آرامش یکی از معتبرترین مراکز مراقبت و پرستاری در منزل است که با مجوز از وزارت بهداشت و کادری متخصص آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی می باشد .

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.