درخواست پرستار | مشاوره رایگان

5 وظیفه اصلی پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل

سالمند مبتلا به زوال عقل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  سالمندان مبتلا به زوال عقل (Dementia in Older Adults) تغییرات جسمی و ذهنی زیادی را تجربه می‌کنند. زوال عقل یک بیماری پیشرونده در مغز است که علائمی را به وجود می‌آورد و در نهایت بر توانایی سالمندان برای داشتن یک زندگی مستقل تأثیر می‌گذارد.

  وظایف پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل بسیار گسترده و متنوع است و لازم است با کسب آگاهی و تجربه کافی همواره در مورد جوانب مختلف این بیماری، از سالمند مراقبت و پشتیبانی نماید. در این مقاله به بررسی 5 وظیفه اصلی یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل پرداخته‌ایم.

  زوال عقل چیست؟

  در حالی که فراموشی گاه به گاه بخشی طبیعی از پیری در نظر گرفته می‌شود، از دست دادن شدید حافظه به عنوان یک امر طبیعی تلقی نمی‌شود. به طور کلی، زوال عقل به معنای از دست دادن عملکردهای ذهنی و شناختی مغز است.

  در این شرایط، توانایی‌های حافظه، حل مسئله، تفکر و زبان به مرور دچار اختلال می‌شود و سالمند برای انجام فعالیت‌های روزمره با مشکل مواجه می‌شود.

  نگهداری از سالمند مبتلا به زوال عقل
  زوال عقل به خودی خود یک بیماری نیست.

  زوال عقل به خودی خود یک بیماری نیست. در عوض، این کلمه به معنای طیف وسیعی از بیماری‌هایی است که در اثر تغییرات غیرطبیعی در مغز ایجاد می‌شوند.

  از آنجایی که زوال عقل باعث کاهش مهارت‌های تفکر می‌شود، توانایی بیمار برای داشتن یک زندگی مستقل در زندگی روزمره به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

  آیا علائم زوال عقل برگشت‌پذیر است؟

  در حال حاضر، برای برخی از انواع زوال عقل مانند بیماری آلزایمر، درمانی وجود ندارد. با این حال، برخی از بیماران ممکن است با مشکلاتی مانند مشکلات تیروئید، کمبود ویتامین، افسردگی و تداخلات دارویی مواجه شوند که می‌تواند باعث بروز زوال عقل شود. اگر این مشکلات به موقع درمان شوند، ممکن است مشکلات تفکر و حافظه سالمندان بهبود یابد.اما در برخی موارد، امکان بهبود و یا توقف علائم زوال عقل وجود دارد، در صورتی که علت زوال عقل قابل درمان باشد. برخی از علل قابل درمان زوال عقل می‌توانند شامل مشکلات تیروئید، کمبود ویتامین، افسردگی و تداخلات دارویی باشند، در این موارد، با تشخیص و درمان صحیح علت اولیه، ممکن است علائم زوال عقل بهبود یابد یا به توقف برسد. با این حال، باید توجه داشت که در بیشتر موارد زوال عقل پیشرونده و مزمن است و درمان‌هایی برای بهبود کامل وجود ندارد.

  علل بروز زوال عقل چیست؟

  زوال عقل نتیجه آسیب به سلول‌های مغز است. به دلیل این آسیب، سلول‌های مغزی قادر به برقراری ارتباط عادی با یکدیگر نیستند و این وضعیت به طور مستقیم بر رفتار و احساسات فرد مبتلا تأثیر می‌گذارد. در بیماری آلزایمر، ناحیه هیپوکامپ مغز اولین ناحیه‌ای است که آسیب می‌بیند و این شرایط منجر به از دست دادن حافظه می‌شود.

  زوال عقل یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که علائم با گذشت زمان بدتر می‌شوند. سالمندی که علائم اولیه زوال عقل را نشان می‌دهد، به حداقل مراقبت نیاز دارد. اما با پیشرفت تدریجی بیماری و بدتر شدن وضعیت سالمند، سطح مراقبت مورد نیاز به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

  استخدام یک پرستار سالمند ماهر که در زمینه مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل، تجربه کافی داشته باشد در تمام مراحل بیماری بسیار مفید است.

  در حالی که اعضای خانواده ممکن است ترجیح دهند که به تنهایی از سالمند مبتلا به زوال عقل مراقبت کنند، اما لازم است به این نکته توجه کنند که این مسئولیت می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد.

  در واقع، مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل نسبت به مراقبت از یک فرد معلول با مشکلات جسمی، پیچیده‌تر و پرمسئولیت‌تر است. در این شرایط، بهترین انتخاب استفاده از یک پرستار سالمند با تجربه در منزل سالمند است.

  مهمترین وظایف پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل چیست؟

  پرستار و مراقب یک سالمند مبتلا به زوال عقل یک متخصص ماهر است که برای تشخیص علائم زوال عقل آموزش دیده است. برای مثال، این متخصص می‌داند که طغیان‌های خشم و آشفتگی، رفتار مورد انتظار در یک بیمار مبتلا به زوال عقل است. یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل نیز می‌داند که چگونه مشکلات سالمند را تسکین دهد و او را آرام نماید.

  پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، مراقبت مداوم و با کیفیتی را برای سالمند مبتلا به زوال عقل ارائه می‌دهد. مسئولیت‌های عمومی او شامل کمک محتاطانه به فعالیت‌های روزمره زندگی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و بی‌اختیاری در دفع ادرار و مدفوع است. یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل ممکن است لازم باشد که انواع مختلفی از حمایت‌های دیگر را به سالمند ارائه نماید.

  1. کمک به جابه جایی سالمند

  در حال حاضر، زوال عقل را نمی توان با انجام آزمایش تشخیص داد. درعوض، پزشک با ارزیابی تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایش‌ های چکاپ و هرگونه تغییر محسوس در رفتار یا نحوه تفکر روزانه، بیماری را تشخیص می‌دهد. زوال عقل ممکن است به طور دقیق توسط متخصصان اعصاب و روان تشخیص داده شود.

  هنگامی که خانواده سالمند متوجه بروز تغییرات در تفکر و رفتار او می شوند، لازم است سالمند در اسرع وقت برای ارزیابی به پزشک مراجعه نماید. یک مراقب سالمند مبتلا به زوال عقل می تواند در این شرایط وظیفه رانندگی و انتقال سالمند به مطب پزشک را به عهده گرفته و برای ملاقات های بعدی سالمند با پزشک برنامه ریزی نماید.

  پیشنهاد مقاله: فعالیت های موثر در سالمند مبتلا به زوال عقل

  2. یادآوری داروها

  یک پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که به طور موقت علائم زوال عقل را بهبود می بخشد. گاهی اوقات از داروهای آلزایمر برای درمان علائم زوال عقل استفاده می شود.

  درمان‌های غیردارویی نیز در کاهش برخی علائم زوال عقل مفید هستند. با این حال، درمان‌های موجود قادر به توقف پیشرفت زوال عقل نیستند.

  مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل
  یک پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که به طور موقت علائم زوال عقل را بهبود می بخشد.

  سالمندانی که برای آنها دارو تجویز می شود باید مراقب باشند که دوزهای مناسب داروها را در فواصل زمانی مناسب مصرف کنند. عدم رعایت قوانین مصرف دارو (به دلیل مشکلات حافظه) می تواند منجر به شدت گرفتن بیماری یا حتی مرگ سالمند شود. در این شرایط لازم است پرستار سالمند با طراحی یک برنامه منظم، نسبت به یادآوری زمان و مقدار مناسب مصرف داروها اقدام نماید.

  3. برنامه منظم روزانه

  بیماران مبتلا به زوال عقل با برنامه های روزمره زندگی می کنند. الگوهای زندگی روزمره به سالمندان کمک می کند بدانند چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد و لازم است چه کارهایی انجام شود. در نتیجه، بیماران مبتلا به زوال عقل که بر اساس برنامه‌های روزمره هدایت می‌شوند، بیشتر احساس اعتماد به نفس و عزت می‌کنند.

  بنابراین لازم است که پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، برنامه و روال‌های روزمره ثابتی را برای سالمند طراحی نماید و نسبت به انجام منظم آنها اقدام نماید.

  متخصصان به این باورند که اختصاص زمان‌های مشخصی برای صرف وعده‌های غذایی، حمام کردن و نظافت سالمند بسیار مهم است. سالمندی که به حمام کردن در صبح عادت دارد، می تواند این کار را تحت نظر یک پرستار انجام دهد. همچنین لازم است قبل از حمام، پرستار نسبت به امنیت سالمند و جلوگیری از حوادثی مانند لیز خوردن برنامه ریزی نماید.

  4. پیشگیری از گم شدن و سرگردانی سالمند

  هر سالمندی که از مشکلات حافظه رنج می‌برد و توانایی راه رفتن دارد، ممکن است دچار سرگردانی شود. گیجی و سردرگمی از علائم شایع (حتی در مراحل اولیه) زوال عقل هستند. سرگردانی و گم‌شدن سالمند می‌تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا سالمندان ممکن است دچار آسیب‌های جدی روحی و جسمی شوند.

  در این شرایط یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل می‌تواند برای جلوگیری از سرگردانی سالمند نقش مهمی داشته باشد. به عنوان مثال برنامه ریزی برای اجرای روتین‌های مشخص رومزه می‌تواند احتمال سرگردانی سالمند را کاهش دهد.

  اگر احتمال بروز سرگردانی در زمان‌های خاصی بیشتر باشد، پرستار سالمند می تواند با استفاده از  فعالیت‌های خاصی به کاهش بی‌قراری سالمند کمک نماید.

  مراقب و پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل می‌تواند در هنگامی که سالمند دچار هدیان و تمایل به بازگشت به خانه خود را دارد،  با بیان کلمات آرام بخش و تسکین دهنده سالمند را آرم نماید.

  5. حفظ ایمنی سالمند

  حفظ امنیت سالمند یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند است. یک سالمند ممکن است اجاق گاز را روشن کند و فراموش کند آن را خاموش نماید.

  یک پرستار سالمند می‌تواند از بروز آتش‌سوزی و سوانح در آشپزخانه جلوگیری کند. پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، با نظارت مستمر در امور خانه، مراقب امنیت و سلامت سالمند در تمام شرایط است. همچنین لازم است یک سالمند مبتلا به زوال عقل، هرگز به تنهایی در وسیله نقلیه قرار نگیرد زیرا ممکن است برای خود و دیگران خطرات جدی به‌وجود آورد.

  پرستاری از سالمند مبتلا به زوال عقل
  یک پرستار سالمند می‌تواند از بروز آتش‌سوزی و سوانح در آشپزخانه جلوگیری کند.

  شرکت پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه‌روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان