پرستار سالمند, مقالات

۵ وظیفه اصلی پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل

سالمند مبتلا به زوال عقل Dementia in Older Adults تغییرات جسمی و ذهنی زیادی را تجربه می‌نماید. زوال عقل یک بیماری مغزی پیشرونده است که باعث بروز علائمی می‌شود که نهایتا بر توانایی سالمندان برای داشتن یک زندگی مستقل تاثیر می‌گذارد.

نگهداری از سالمند مبتلا به زوال عقل

وظایف پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل بسیار گسترده و متنوع است و لازم است با کسب آگاهی و تجربه کافی همواره در مورد جوانب مختلف این بیماری، از سالمند مراقبت و پشتیبانی نماید.

در این مقاله به بررسی ۵ وظیفه اصلی یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل پرداخته‌ایم: 

زوال عقل چیست؟

 

در حالی که فراموشی گاه به گاه بخشی طبیعی از پیری در نظر گرفته می‌شود، از دست دادن شدید حافظه یک امر طبیعی تلقی نمی‌گردد. به طور کلی زوال عقل به معنای از دست دادن عملکردهای ذهنی و شناختی مغز است.

در این شرایط  توانایی‌های حافظه، حل مسئله، تفکر و زبان به مرور دچار اختلال می‌شود و سالمند برای اجرای فعالیت های روزمره در زندگی روزمره دچار مشکل می‌شود

زوال عقل به خودی خود یک بیماری نیست. در عوض، این کلمه به معنای طیف وسیعی از بیماری‌هایی است که در اثر تغییرات غیرطبیعی در مغز ایجاد می‌شود.

از آنجایی که زوال عقل باعث کاهش مهارت های تفکر می شود، توانایی بیمار برای داشتن یک زندگی مستقلانه را در زندگی روزمره به شدت مختل می شود.

آیا علائم زوال عقل برگشت پذیر است؟

 

در حال حاضر درمانی برای برخی از انواع زوال عقل مانند بیماری آلزایمر وجود ندارد. با این حال، برخی از بیمار ها مانند مشکلات تیروئید، کمبود ویتامین، افسردگی و تداخلات دارویی، می توانند باعث بروز زوال عقل برگشت پذیر شوند. هنگامی که این مشکلات به موقع درمان شوند، ممکن است مشکلات تفکر و حافظه سالمندان بهبود یابد.

علل بروز زوال عقل چیست؟

زوال عقل نتیجه آسیب به سلول های مغز است. به دلیل این آسیب، سلول های مغزی قادر به برقراری ارتباط عادی با یکدیگر نیستند و این وضعیت به نوبه خود بر رفتار و احساسات فرد مبتلا تأثیر می گذارد. در بیماری آلزایمر، ناحیه هیپوکامپ مغز اولین ناحیه ای است که آسیب می بیند و این شرایط منجر به از دست دادن حافظه می شود.

زوال عقل یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که علائم با گذشت زمان بدتر می شوند. سالمندی که علائم اولیه زوال عقل را نشان می دهد به حداقل مراقبت نیاز دارد اما با بدتر شدن تدریجی وضعیت سالمند، سطح مراقبت مورد نیاز سالمند به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

استخدام یک پرستار سالمند ماهر  که در زمینه مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل، تجربه کافی داشته باشد در تمام مراحل بیماری بسیار مفید است.

در حالی که اعضای خانواده ممکن است ترجیح دهند که به تنهایی از سالمند مبتلا به زوال عقل مراقبت نمایند اما لازم است به این نکته توجه نمایند که این مسئولیت می تواند بسیار استرس زا باشد.

در حقیقت مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل نسبت به مراقبت از یک فرد معلول با مشکلات جسمی، پیچیده تر و پرمسئولیت تر است. در این شرایط بهترین انتخاب استفاده از یک پرستار سالمند با تجربه در منزل سالمند است.

پرستاری از سالمند مبتلا به زوال عقل

مهمترین وظایف پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل چیست؟

پرستار و مراقب یک سالمند مبتلا به زوال عقل یک متخصص ماهر است که برای تشخیص علائم زوال عقل آموزش دیده است. برای مثال، این متخصص می‌داند که طغیان‌های خشم و آشفتگی، رفتار مورد انتظار در یک بیمار مبتلا به زوال عقل است. یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل می داند که چگونه مشکلات سالمند را تسکین دهد و او را آرام نماید.

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، مراقبت مداوم و با کیفیتی را برای سالمند مبتلا به زوال عقل ارائه می دهد. مسئولیت های عمومی او شامل کمک محتاطانه به فعالیت های روزمره زندگی، مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع است. یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل ممکن است لازم باشد که انواع مختلفی از حمایت های دیگر را به سالمند ارائه نماید.

۱٫ کمک به جابه جایی سالمند

در حال حاضر، زوال عقل را نمی توان با انجام آزمایش تشخیص داد. درعوض، پزشک با ارزیابی تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایش‌ های چکاپ و هرگونه تغییر محسوس در رفتار یا نحوه تفکر روزانه، بیماری را تشخیص می‌دهد. زوال عقل ممکن است به طور دقیق توسط متخصصان اعصاب و روان تشخیص داده شود.

هنگامی که خانواده سالمند متوجه بروز تغییرات در تفکر و رفتار او می شوند، لازم است سالمند در اسرع وقت برای ارزیابی به پزشک مراجعه نماید. یک مراقب سالمند مبتلا به زوال عقل می تواند در این شرایط وظیفه رانندگی و انتقال سالمند به مطب پزشک را به عهده گرفته و برای ملاقات های بعدی سالمند با پزشک برنامه ریزی نماید.

۲٫ یادآوری داروها

یک پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که به طور موقت علائم زوال عقل را بهبود می بخشد. گاهی اوقات از داروهای آلزایمر برای درمان علائم زوال عقل استفاده می شود.

درمان‌های غیردارویی نیز در کاهش برخی علائم زوال عقل مفید هستند. با این حال، درمان‌های موجود قادر به توقف پیشرفت زوال عقل نیستند.

سالمندانی که برای آنها دارو تجویز می شود باید مراقب باشند که دوزهای مناسب داروها را در فواصل زمانی مناسب مصرف کنند. عدم رعایت قوانین مصرف دارو (به دلیل مشکلات حافظه) می تواند منجر به شدت گرفتن بیماری یا حتی مرگ سالمند شود. در این شرایط لازم است پرستار سالمند با طراحی یک برنامه منظم، نسبت به یادآوری زمان و مقدار مناسب مصرف داروها اقدام نماید.

مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل

۳٫ برنامه منظم روزانه

بیماران مبتلا به زوال عقل با برنامه های روزمره زندگی می کنند. الگوهای زندگی روزمره به سالمندان کمک می کند بدانند چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد و لازم است چه کارهایی انجام شود. در نتیجه، بیماران مبتلا به زوال عقل که بر اساس برنامه‌های روزمره هدایت می‌شوند، بیشتر احساس اعتماد به نفس و عزت می‌کنند.

بنابراین لازم است که پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، برنامه و روال‌های روزمره ثابتی را برای سالمند طراحی نماید و نسبت به انجام منظم آنها اقدام نماید.

متخصصان به این باورند که اختصاص زمان‌های مشخصی برای صرف وعده‌های غذایی، حمام کردن و نظافت سالمند بسیار مهم است. سالمندی که به حمام کردن در صبح عادت دارد، می تواند این کار را تحت نظر یک پرستار انجام دهد. همچنین لازم است قبل از حمام، پرستار نسبت به امنیت سالمند و جلوگیری از حوادثی مانند لیز خوردن برنامه ریزی نماید.

۴٫ پیشگیری از گم شدن و سرگردانی سالمند

هر سالمندی که از مشکلات حافظه رنج می‌برد و توانایی راه رفتن دارد ممکن است دچار سرگردانی شود. گیجی و سردرگمی از علائم شایع (حتی در مراحل اولیه) زوال عقل هستند. سرگردانی و گم‌شدن سالمند می‌تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا سالمندان ممکن است دچار آسیب‌های جدی روحی و جسمی شوند.

در این شرایط یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل می‌تواند برای جلوگیری از سرگردانی سالمند نقش مهمی داشته باشد. به عنوان مثال برنامه ریزی برای اجرای روتین‌های مشخص رومزه می‌تواند احتمال سرگردانی سالمند را کاهش دهد.

اگر احتمال بروز سرگردانی در زمان‌های خاصی بیشتر باشد، پرستار سالمند می تواند با استفاده از  فعالیت‌های خاصی به کاهش بی‌قراری سالمند کمک نماید.

مراقب و پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل می‌تواند در هنگامی که سالمند دچار هدیان و تمایل به بازگشت به خانه خود را دارد،  با بیان کلمات آرام بخش و تسکین دهنده سالمند را آرم نماید.

ایمنی سالمند مبتلا به زوال عقل

۵٫ حفظ ایمنی سالمند

حفظ امنیت سالمند یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند است. یک سالمند ممکن است اجاق گاز را روشن کند و فراموش کند آن را خاموش نماید.

یک پرستار سالمند می‌تواند از بروز آتش سوزی و سوانح در آشپزخانه جلوگیری کند. پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، با نظارت مستمر در امور خانه، مراقب امنیت و سلامت سالمند در تمام شرایط است. همچنین لازم است یک سالمند مبتلا به زوال عقل، هرگز به تنهایی در وسیله نقلیه قرار نگیرد زیرا ممکن است برای خود و دیگران خطرات جدی بوجود آورد.

 

پرستاری از سالمند مبتلا به زوال عقل

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button