استرس پرستار به ویژع پرستار سالمند موضوعی قابل تامل است. مراقبت و پرستاری همیشه به عنوان شغلی پر استرس و همراه با فرسودگی مراقبتی به شمار می رود. تغییراتی که در وضعیت سلامتی بیمار ایجاد می شود، مشکلاتی که ممکن است جان بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و موقعیت های اورژانسی که نیازمند تصمیم گیری سریع و صحیح است همه باعث ایجاد استرس مراقب می شود.

استرس پرستار

برخی از نکاتی که می تواند سطح استرس پرستار سالمند را کاهش دهد عبارتند از:

پرستار اگر وضعیت سلامتی سالمند را تصور کند به ارامش خاطر دست پیدا خواهد کرد. اگر فرد تحت نظر پرستار سالمند با بیماری یا درد دست و پنجه نرم نمی­کرد (یا با زوال عقل ناتوان نشده بود)، در مورد عشق و مراقبت پرستار چه احساسی می­داشت؟ پرستار سالمند به خود یادآوری كند كه اگر فرد توانایی داشته باشد، حتما از او بخاطر خدماتش تشكر می كرد.

پرستار سالمند تلاش­های خود را تحسین کند

اگر از دیگران تمجید دریافت نمی کند، پرستار سالمند راه هایی برای تأیید و پاداش دادن به خود پیدا کند. به خود یادآوری کند که چقدر به دیگران کمک می کند. اگر پرستار سالمند به موردی خاص تر و قابل اتکاتر نیاز دارد، سعی کند لیستی از تمام چیزهایی که مراقبت در آنها تغییری ایجاد کرده است تهیه کند و وقتی احساس ناراحتی می کند به آن رجوع نماید.

پرستار سالمند با یکی از اعضای خانواده یا دوست حامی خود صحبت کند

حمایت مثبت حتما نباید از سوی فردی که پرستار سالمند از او مراقبت می کند صورت بگیرد. وقتی پرستار سالمند احساس ناامیدی می کند، می تواند به دوستان و خانواده خود مراجعه کند که به او گوش می دهند و تلاش­هایش را تصدیق می کنند.

استرس پرستار

پرستار سالمند از دیگران کمک بخواهد

به عهده گرفتن همه مسئولیت های مراقبت از بیمار، بدون استراحت منظم یا کمک، مسلما منجر به فرسودگی و  استرس پرستار خواهد شد . پرستار سالمند نباید سعی کند همیشه به تنهایی این کار را انجام دهد. کمک گرفتن از دیگران در این زمینه نه تنها نشانه ضعف نیست بلکه نشان از تلاش شما برای ارائه خدمات با کیفیت تری دارد.

پرستار سالمند مراقبت از خود و استراحت را مد نظر قرار دهد 

پرستار سالمند می تواند در صورت مناسب بودن شرایط در زمان هایی که قادر به ارائه خدامات نیست این موضوع را با دوستان و خانواده سالمند مطرح کند تا انها برای انجام کارها، آوردن غذای گرم یا مراقب بیمار بودن با او همکاری کنند.  همچنین پرستار سالمند و خانواده بیمار می توانند برنامه های خارج از خانه مانند مراکز مراقبت روزانه بزرگسالان را نیز مورد توجه قرار دهد.

پرستار سالمند با دیگران صحبت کند

پرستار سالمند از دوستان و اعضای خانواده انتظار نداشته باشد که بطور خودکار بدانند که چه نیاز یا احساسی دارد. پرستار سالمند درمورد آنچه که برای خود او و سالمند اتفاق می افتد صریح و روشن باید صحبت کند. اگر پرستار سالمند نگرانی یا نظراتی در مورد چگونگی بهبود اوضاع دارد، آنها را بیان کند، حتی اگر از واکنش دیگران مطمئن نیست. گفتگو را شروع کند.

استرس پرستار

پرستار سالمند برخی کنترل ها را کنار بگذارد

تفویض امور یک موضوع است، تلاش برای کنترل هر جنبه ای از مراقبت از سالمند مورد دیگری است. اگر پرستار سالمند بخواهد کوچکترین چیزها را کنترل کند، دستور دهد یا اصرار بر انجام کارها به روش خود داشته باشد، افراد کمتر به کمک به او راغب خواهند بود و استرس پرستار نیز بیشتر خواهد شد.

به خودتان استراحت دهید

به عنوان یک پرستار سالمند که سرش شلوغ است، گذراندن اوقات فراغت ممکن است یک گزینه غیرممکن به نظر برسد. اما این موضوع برای کاهش استرس پرستار سالمند بسیار مهم و ضروری است. پرستار سالمند باید به خود اجازه استراحت دهد و کارهایی را انجام دهد که روزانه از آن لذت می برد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.