درخواست پرستار | مشاوره رایگان

با مزایای تمرینات تنفسی برای کودکان آَشنا شوید

تمرینات تنفسی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تمرینات تنفسی یا Breathing exercises for kids برای کودکان از اهیمت زیادی برخوردار است. در این مقاله از سفیر آرامش با مزایای آرامش بخش تنفس عمیق شکمی برای کودکان و نوجوانان و نکاتی برای تمرین این تکنیک آشنا شوید. برای اکثر ما ، تنفس یک فرایند خودکار است که به سختی متوجه  انجام آن می شویم. با این حال ، عمل ساده دم و بازدم می تواند تأثیر زیادی بر روحیه و افکار ما داشته باشد. تنفس عمیق مدت‌هاست که به عنوان یک تکنیک آرام سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کودکان و بزرگسالان مفید است. متخصصان سلامت کودکان بر این باورند که با آموزش تمرینات تنفسی به کودکان ، ما به آنها مهارتی ارزشمند برای داشتن زندگی سالم و مفید می‌دهیم.

  انجام تمرینات تنفسی
  تمرینات تنفسی برای کودکان از اهیمت زیادی برخوردار است.

  کودکان می‌توانند از تنفس عمیق برای کمک به خود در طول یک روز خسته کننده استفاده کنند. کودک با کمک پرستار کودک خود می‌تواند در تمام شرایط  استرس‌زا مانند اوقاتی که احساس فشار زیادی می نماید یا مضطرب هستند و  نیاز به استراحت  و خواب دارد می تواند با تنفس عمیق احساس آرامش و راحتی نمایند.

  فواید تمرینات تنفسی

  تمرینات تنفسی برای کودکان و نوجوانان فواید زیر را دارد :

  • آرامش بدن
  • تمرکز مجدد ذهن
  • کاهش استرس و اضطراب
  • کاهش ضربان قلب

  افزایش سطح اکسیژن بدن ، که می تواند اثرات آرام بخشی داشته باشد. تنفس عمیق و عمدی می تواند فرد را از نظر جسمی و روحی آرام کند.

  تکنیک های تنفس عمیق سیستم عصبی پاراسمپاتیک (بخشی از سیستم عصبی که واکنش ها به استرس را کنترل می کند) فعال می کند ، و همچنین ذهن را به یک کار ساده هدایت می کند و از افکار مضطرب منحرف می شود.

  پیشنهاد مقاله : معرفی دستگاه‌های تنفسی و استفاده از تجهیزات تنفسی در منزل

  انواع تمرینات تنفسی برای کودکان

  انواع مختلفی از تمرینات تنفسی وجود دارد که می تواند بچه ها را به تنفس عمیق ترغیب کند. این راهی سریع برای آرام کردن خود در لحظه است . نمونه هایی از تمرینات تنفسی برای کودکان شامل تنفس با پر ، تنفس با بادکنک ، تنفس حبابی یا شمارش تنفس است.

  تمرینات تنفسی کودکان
  انواع تمرینات تنفسی وجود دارد که می‌تواند بچه‌ها را به تنفس عمیق ترغیب کند.

  تنفس شکمی (که به آن تنفس دیافراگمی نیز گفته می شود) یکی از ساده ترین تمرینات تنفسی برای کودکان است زیرا نیازی به وسایل خاصی نیست و این تکنیک را می توان در هر زمان و هر مکان استفاده کرد. متخصصان بر این باورند که کودکان و نوجوانان می توانند تنفس شکمی را در هر مکانی که نیاز دارند انجام دهند بدون اینکه توجه دیگران را به خود  جلب کنند .

  آموزش تنفس شکمی به کودک

  در اینجا مراحل آموزش و تمرین تنفس عمیق با شکم به کودکان آورده شده است:

  از کودک بخواهید که به طور عادی نفس بکشد و به احساس خود در آن لحظه توجه کند.

  از کودک بخواهید یک دست خود را روی شکم خود (بالای ناف) و یک دست را روی بالای سینه قرار دهد.

  به کودک  بگویید که از طریق بینی نفس عمیق بکشد و ریه هایش را از هوا به سمت پایین به طرف شکم پر کند.

  باید وقتی شکم آنها به سمت بالا می رود ، متوجه بالا آمدن دست پایینی خود شوند.

  سپس به کودک بگویید که به آرامی از طریق دهان خود نفس خود را به بیرون بفرستد .

  روش تمرینات تنفسی به کودکان
  آموزش تنفس شکمی به کودکان خود دهیم.

  برای تشویق کودک به انجام بازدم آهسته ، می توانید از کودک بخواهید که وانمود کند به شعله شمع هایی به روی کیک تولد می دمد ، دستش را روی دهانش بگیرد تا نفسش را احساس کند یا حتی با بازدم خود صدا ایجاد کند. پس از چند بار تنفس عمیق شکمی ، از کودک بپرسید که چه احساسی دارد و آیا متوجه تفاوت آنها می شود یا خیر. اگر دست کودک روی سینه او تنها دستی است که هنگام تنفس به بالا و پایین حرکت می کند، او را تشویق کنید تا بر حرکت عمیق تر هوا در شکم تمرکز کند. تنفس سطحی قفسه سینه بیشتر با تنفس مضطرب همراه است.

  از آنجا که کودک در حال یادگیری تنفس شکمی است ، بهتر است در هنگام تمرین تنفس به پشت دراز بکشد. به جای دست ، می توانید یک شیء مانند یک اسباب بازی کوچک یا کتاب را روی شکم آنها قرار دهید و از آنها بخواهید تا هنگام نفس کشیدن ، شی را بالا و پایین کنند.

  نکات دیگر برای تنفس شکم برای کودکان

  وقتی کودک آرام است تمرین را انجام دهید

  یکی از مهمترین نکاتی که هنگام آموزش تنفس شکمی باید به آن توجه داشته باشید انجام تمرین در زمانی است که کودک  آرام است. با تمرین کردن در زمانی که کودک احساس خوبی دارد ، او قادر می شود که از این مهارت در مواقع استرس یا اضطراب استفاده نماید. متخصصان تمرین شبانه قبل از خواب را توصیه می کنند و بر این باورند که این مشکل می تواند به یک روتین شبانه تبدیل شود که می تواند به کودک برای خواب بهتر کمک نماید.

  از سن کودکی تمرینات را شروع کنید

  تنفس عمیق یک ابزار ارزشمند برای کودکان در هر سنی است. در حالی که کودکان خردسال ، مانند کودکان نوپا ، برای درک مفهوم تنفس شکمی مشکل دارند ، والدین می توانند با آموزش تنفس خود در هنگام ناراحتی یا عصبانیت به آنها آموزش دهند. کودکان دبستانی آمادگی بیشتری برای یادگیری اصول تنفس شکمی خواهند داشت.

  شروع تمرینات تنفسی از سن کودکی
  تنفس عمیق یک ابزار ارزشمند برای کودکان در هر سنی است.

  از شمارش استفاده کنید

  وقتی کودک در حال تمرین تنفس شکمی است ، او را تشویق کنید تا هنگام دم ، تا سه بشمارد ، کمی مکث کنید و سپس برای بازدم تا چهار بشمرد و نفس خود را بیرون دهد. بسته به سن یا توانایی تنفسی ، کودک ممکن است بتواند شمارش بیشتری را انجام دهد. طول واقعی دم و بازدم به اندازه کند کردن تنفس و تمرکز آنها مهم نیست.

  سخن پایانی

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان