درخواست پرستار | مشاوره رایگان

مراقب بیمار مبتلا به آسم چگونه می تواند به خود و بیمار کمک کند؟

بیماری آسم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مراقبت از بیمار مبتلا به اسم و سایر بیماری های تنفسی برای خانواده استرس زا است. اگر از بیماران مبتلا به آسم مراقبت می کنید، باید همچنان که سلامت بیمار را در الویت قرار  می دهید، به سلامت خود نیز توجه کنید.

  بیماری آسم یک بیماری مزمن سیستم تنفسی است که تمامی افراد را در گروه های سنی مختلف درگیر می کند. علائمی مانند سرفه، خس خس سینه ، خلط و تنگی نفس از علام بارز این بیماری است. در این بیماری به دلیل انقباض نای و نایژک ها در زمان مواجه با مواد الرژی زا و محرک باعث اختلال در تنفس و بروز علائم می شود.

  asthma caregiver
  بیماری آسم یک بیماری مزمن سیستم تنفسی است.

  برای استراحت خود زمان کافی در نظر بگیرید

  اگر بیمار شما کودک است و نیاز به مراقبت 24 ساعته مداوم دارد از یک مراقب و پرستار کودک بیمار کمک بگیرید. به این روش می توانید چند ساعت را در روز به استراحت و مراقبت از خود اختصاص دهید و از نظر برآورده شدن نیاز کودکتان آسوده خاطر باشید.

  مورد معاینه منظم پزشک قرار بگیرید

  سالیانه آزمایش های لازم را انجام دهید و اجازه ندهید که بعد از ابتلا به بیماری درمان آغاز شود. در هر زمینه پیشگیری را مد نظر قرار دهید.

  پیشنهاد مقاله : سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

  به اندازه کافی بخوابید

  اگر در طول شب بخاط سرفه های بیمار بیدار باشید، مسلما در طول روز خسته خواهید بود و به مرور زمان دچار فرسودگی و اختلالاتی مانند افسردگی می شوید. برای خواب شبانه برنامه داشته باشید و حتما در طول شب بخوابید از این طریق می توانید در صورت بروز حمله های آسم وارد عمل شوید و از بیمار حمایت کنید.

  بیماری آسم
  اگر در طول شب بخاط سرفه های بیمار بیدار باشید، مسلما در طول روز خسته خواهید بود.

  به احساسات خود توجه کنید

  احساسات شما به شما می گویند که آیا دچار افسردگی و فرسودگی شغلی شده اید یا خیر. آیا نیاز به استراحت دارید؟ آیا سرگرمی های مورد علاقه خود را از دست داده اید؟ آیا از دوستان خود فاصله گرفته اید؟ این زمانی است که شما باید به تجدید قوا بپردازید و انرژی از دست رفته خود را جبران کنید.

  از بدن خود مراقبت کنید

  اگر از رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی کافی برخوردار باشید نه تنها سطح انرژی شما برای انجام امور مراقبتی افزایش می یابد، بلکه سبک زندگی سالم به کاهش استرس نیز کمک می کند.

  یک حامی و پشتیبان داشته باشید

  دریافت حمایت می تواند از جانب همسر، پدر مادر و یا گروهی از افراد که از بیماران مبتلا به آسم مراقبت می کنند، باشد. دریافت حمایت و ابراز احساسات باعث کاهش حجم ناراحتی و فشار ناشی از مراقبت بر شما خواهد شد.

  از یادآور ها استفاده کنید

  استفاده از ساعت زنگدار و و سایر هشداردهنده ها برای یاداوری زمان مصرف دارو های بیمار استفاده کنید. با این روش نگران فراموشی در زمان مصرف داروها توسط بیمار نخواهید بود.

  آگاهی خود را بالا ببرید

  افزایش آگاهی منجر به کاهش استرس خواهد شد. مراقبین همیشه نگران اتفاقاتی هستند که ممکن است سلامت بیمار آنها را در معرض خطر قرار دهد. اما با افزایش دانش خود در مورد بیماری آسم و مراحل و علائم آن می توانید پیشبینی لازم را در زمینه مراقبت انجام دهید و دچار غافلگیری و وحشت زدگی نشوید.

  بیماری آسم
  مراقب بیمار مبتلا به آسم

   همچنین برنامه مراقبتی برای بیمار خود داشته باشید

  انجام امور مراقبتی بدون استرس و طبق برنامه مشخص می تواند آرامش را برای شما به همراه داشته باشد. در این بخش چند نکته در زمینه مراقبت از بیمار مبتلا به آسم توسط مراقب ارائه می شود.

  • لیستی ازاسم و دز دارو های مصرفی بیمار را به همراه داشته باشید.
  • دارو ها را دقیقا مطابق با دستور پزشک به بیمار بدهید.
  • محرک های ایجاد حملات تنفسی را بشناسید و تا حد امکان بیمار را از مواجه با آن دور نگه دارید.
  • محیط خانه را از وجود موی حیوانات خانگی و پرز لباس ها و ملحفه ها تمیز کنید.
  • به دیوار ها و مکان های مرطوب توجه کنید و آن ها را از نظر وجود قارچ  بررسی کنید.
  • خانه را از نظر وجود حشراتی مانند کنه و سوسک بررسی کنید و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید.
  • برای بیمار رژیم غذایی سالم تهیه کنید و از مواد آلرژن زا در زمان طبخ غذا استفاده نکنید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  3 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان