سوختگی کودک ، در این مواقع پرستار کودک سریعا به دنبال کمک های پزشکی باشد: نگهدار کودک فکر می‌کند که کودک دچار سوختگی درجه دوم یا سوم شده است. ناحیه دچار سوختگی بزرگ است (5-8 سانتی متر قطر)، حتی اگر به نظر می رسد یک سوختگی جزئی است.

برای هر سوختگی کودک که به نظر می رسد بیش از 10٪ از بدن را پوشش می‌دهد، پرستار کودک درخواست کمک های پزشکی کند. پرستار از یخ یا کمپرس های مرطوب استفاده نکند زیرا می‌تواند دمای بدن کودک را کاهش دهد. در عوض، منطقه را با یک پارچه تمیز، نرم و یا حوله بپوشاند. سوختگی از آتش، سیم یا پریز برق یا ماده شیمیایی ناشی شده باشد. سوزش روی صورت، پوست سر، دست ها، سطوح مفصلی یا اندام تناسلی است.

 برای سوختگی‌ کودک درجه اول:

پرستار را از منبع گرما دور کند. لباس را از ناحیه سوخته فورا بردارد، روی ناحیه‌ی سوخته آب خنک (نه سرد) بگیرد (اگر آب در دسترس نیست هر مایع سرد، خوردنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد) یا پرستار کودک یک کمپرس تمیز و سرد را روی سوختگی برای حدود 3-5 دقیقه نگه دارد (از یخ استفاده نکند، زیرا ممکن است باعث صدمه‌ی بیشتر به پوست آسیب دیده شود).

پرستار کودک نباید کره، گریس، پودر یا سایر داروهای دیگر را روی سوختگی بگذارد، زیرا اینها می توانند باعث عمیق‌تر شدن شوند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. پرستار کودک ژل یا کرم آلوئه را به منطقه آسیب دیده اعمال کند.

این کار می‌تواند چند بار در طول روز انجام شود. استامینوفن یا ایبوپروفن برای درد به کودک بدهد. با توجه به سن یا وزن کودک، پرستار کودک به دستورالعمل‌های میزان استفاده بر روی برچسب مراجعه کند. اگر ناحیه تحت تأثیر کوچک باشد (اندازه یک سکه یا کوچکتر)، آن را تمیز نگه دارد.

پرستار کودک می تواند آن را با گاز یا باند استرلیزه برای 24 ساعت آینده محافظت کند (اما از باند چسبنده مثل چسب زخم در کودکان خردسال استفاده نکند، زیرا می‌تواند خطر خفگی زخم را ایجاد کند).

 برای سوختگی کودک درجه دوم و سوم:

پرستار  با اورژانس تماس بگیرد و این مراحل را تا رسیدن نیرو های امداد دنبال کند: کودک را خوابیده نگه دارد به صورتی که ناحیه سوخته بالا باشد. پرستار دستورالعمل ها برای سوختگی درجه اول را دنبال کند. به جز لباس هایی که به پوست گیر کرده اند، (در صورت ایجاد تورم پس از صدمه دیدن کودک) تمام جواهرات و لباس‌ها را از اطراف ناحیه‌ی سوخته بردارد.

اگر پرستار کودک برای برداشتن لباس ها دچار مشکل است، ممکن است لازم باشد آنها را ببرد یا منتظر بماند تا کمک پزشکی برسد. پرستار کودک هیچ تاولی را نترکاند. پرستار به ناحیه‌ی ‌سوخته حداقل برای 3 تا 5 دقیقه آب خنک اعمال کند، سپس ناحیه را با لباس یا پارچه تمیز و خشک بپوشاند تا زمانی که کمک برسد.

برای سوختگی کودک با شعله آتش:

نگهدار کودک شعله های آتش را با غلتیدن کودک روی زمین خاموش کند. کودک را با پتو یا ژاکت بپوشاند. پرستار لباس های گرانبها مانند هر نوع طلا و جواهر را از اطراف منطقه سوزان بردارد. پرستار با اورژانس تماس بگیرد و سپس دستورالعمل های سوختگی های درجه دوم و سوم را دنبال کنند.

برای سوختگی کودک با تجهیزات الکتریکی و شیمیایی:

پرستار اطمینان حاصل کند که قبل از دست زدن به کودک، او با منبع برق تماس نداشته باشد، وگرنه ممکن است خود پرستار نیز دچار برق گرفتگی شود. برای سوختگی با مواد شیمیایی، نگهدارکودک ناحیه دچار سوختگی را با مقدار زیادی آب در 5 دقیقه یا بیشتر بشوید. اگر منطقه سوزانده شده بزرگ است، از یک وان، دوش، سطل آب یا یک شیلنگ آب استفاده کنید.

قبل از شروع رفع سوختگی با آب، پرستار کودک هیچ کدام از لباس های کودک خود را برندارد. همراه با شستن سوختگی، پرستار کودک می‌تواند لباس را از ناحیه دچار سوختگی بردارد. اگر مساحت سوزانده شده از یک ماده شیمیایی کوچک باشد، پرستار برای 10 تا 20 دقیقه دیگر شستن با فشار آب زیاد را ادامه دهد، از گاز یا باند استریل برای بستن زخم استفاده کند و با پزشک خانواده تماس بگیرد.

سوختگی‌های دهان و یا چشم ها با مواد شیمیایی پس از شستشو با فشار زیاد آب، نیازمندِ بررسی فوری پزشکی است. اگرچه هر دو سوختگی های شیمیایی و الکتریکی ممکن است همیشه قابل مشاهده نباشند، زیرا ممکن است آسیب های بالقوه ای به اندام های داخلی وارد شود.

علائم ممکن است بسته به نوع و شدت سوختگی و علت آن متفاوت باشد. اگر نگهدار کودک فکر می کند که کودک یک ماده شیمیایی یا یک شی که می تواند مضر باشد (به عنوان مثال، یک باتری ساعت) را بلعیده است، ابتدا به کنترل سم و سپس به بخش اورژانس مراجعه کند. مفید است که پرستار بداند که کودک چه محصول شیمیایی را فرو برده یا در معرض آن قرار داشته است. ممکن است لازم باشد که آن را با خود به بیمارستان منتقل کند. شماره مراکز اورژانس و پزشک همیشه در جایی با امکان دسترسی سریع باشد، مثل روی در یخچال مانند شماره تلفن سفیر آرامش که 808080 53 است

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *