پرستار کودک نحوه مراقبت و نگهداری ; پرستاری از یک کودک بیمار ،تجربه ­ای استرس‌زا و ناراحت کننده است. اگر بیمار هستید، چندین راه حل وجود دارد که با انجام دادن آن­ها می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مراقبت از کودک را به خوبی انجام داده و کودک­ به سمت بهبودی پیش می­رود. در ادامه توصیه­ های لازم را می ­آوریم.

اگر خودتان پرستار کودک تان هستید هم به این توصیه ­ها عمل کنید.

1- ایجاد احساس آسایش و راحتی برای کودک بیمار از وظایف پرستار کودک است.

الف) مراقب کودک نحوه مراقبت و نگهداری ارائه حمایت عاطفی توسط پرستار: باید بداند بیمار بودن احساسی ناخوشایند است و ممکن است کودک به دلیل احساسی که دارد، آشفته ومضطرب باشد. از این رو می ­بایست عنایت داشته باشد که توجه کردن و مراقبت از کودک، در این دوران بسیار کمک کننده است. به عنوان مثال:

 • می‌تواند در کنارکودک بنشیند.
 •  می‌تواند برای کودکک تا بخواند.
 •  می‌تواند برای او آواز بخواند.
 •  می‌تواند دستاو را بگیرد.
 • می‌تواند کودک را در آغوش بگیرد.

ب)  نحوه مراقبت و نگهداری باید سر کودک یا نوزاد خود را بالا نگه دارد.

اگر کودک به پشت و بر روی سطح صاف دراز کشیده باشد سرفه می­تواند بسیار خطرناک باشد. برای مراقبت از کودک و بالا نگه داشتن سر او، مراقب کودک بکوشد یک کتاب یا حوله زیر تشک کودک زیر رختخواب بگذارد. مراقب کودک همچنین می­تواند برای مراقبت از کودک ازیک بالش اضافی یایک بالش سه گوش برای درست خوابیدن او استفاده کند.

ج) پرستار کودک نحوه مراقبت و نگهداری باید از مرطوب کننده­ی هوااستفاده کند.

هوای خشک می­تواند سرفه یاگلو درد را بدتر کند. پرستار کودک باید برای حفظ رطوبت هوای اتاق کودک، از یک رطوبت ساز هوایا بخار آب سرد استفاده کند تا مراقبت از کودک را به خوبی انجام دهید. این امر می­تواند به کاهش سرفه، گرفتگی و ناراحتیگلوی کودک کمک کند. همچنین:

 • باید به تغییرات میزان آب در رطوبت ساز خود بطور مرتب، دقت کند.
 • پرستار باید رطوبت ساز را طبق دستورالعمل هاییکه تولید کننده ارائه کرده،
 • شستشو دهد تا از رشد قارچ و کپک در آن جلوگیریبعمل آید.

د) نگهدار کودک نحوه مراقبت و نگهداری باید یک محیط آرام فراهم کند.

برای انجام بهترین نحوه مراقبت از کودک، خانه را آرام و همراه با صلح نگه دارید تا کودک بتواند راحت‌تر استراحت کند. تحریک از تلویزیون یا رایانه مانع از خواب راحت کودک می­شود. پرستار بیمار باید حواسش باشد که در زمان بیماری کودک نیاز به استراحت بیشتری دارد. بنابراین حین مراقبت از کودک بیمارتان نسبت به حذف دستگاه­های فوقاز اتاق خواب او و یا حداقل محدود کردن استفاده فرزندتان از آن­­ها، اقدام نمایید.

ه) پرستار کودک نحوه مراقبت و نگهداری خانه را در دمایمناسب نگه دارد.

پرستار کودک باید ناظر دمای منزل باشد.بسته به نوع بیماری ممکن است کودک شما احساس گرمایا سرما کند، بنابراین تنظیم درجه حرارت در خانه به کودک کمک می­کند که احساس راحتی بنماید. بهتر است مراقب کودک برای مراقبت از کودک بیمار، دمای خانه را بین 65 تا 70 درجه فارنهایت نگه دارد، اما همچنین پرستار می­تواند این دما را بسته به دمای بدن کودک که ممکن است خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، تنظیم کند.به عنوان مثال، اگر کودک به پرستارش شکایت کند که بدن او خیلی سرد است، پرستار باید دما را کمیبیشتر کند و اگر کودک می­ گوید که بدن او داغ است، نگهدار کودک باید می­ توانید یکدستگاه تهویه مطبوع یا فن را روشن کند.

تغذیه کودک بیمار از مهم­ترین نکاتی است که پرستار  باید به آن توجه کند.

الف) مراقب کودک نحوه مراقبت و نگهداریباید به کودک مقدار زیادی مایعات شفاف بدهد.

از دست دادن آب بدن، هنگامی که کودک بیمار است، ممکن است بیشتر شود. برای مراقبت از کودک و اینکه از کمبود آب بدن در کودک جلوگیری کنید، پرستار بیمار باید مطمئن شودکودکبه طور مکرر مایعات می‌خورد. برای بهتر شدن مراقبت از کودک به عنوان پرستار موارد زیر را در تغذیه‌ی کودک بگنجانید:

 • آب
 • لیموناد زنجبیلی (نوعی آشامیدنی شیرین و گازدار غیر الکلی)
 • آب میوه رقیق شده
 • نوشیدنی­های مخصوص (حاوی نمک و املاح معدنی مورد نیاز بدن)

ب) پرستار کودک نحوه مراقبت و نگهداری باید غذاهایی که دارای هضم آسان هستند، فراهم کند.

شکی نیست که نگهدار کودک باید ناظر غذای کودک باشد.  در حین مراقبت از کودک بیمار، غذای مغذیبه او بدهید که شکم او را اذیت نکند. مراقب کودک بداند که انتخاب غذا به علائم کودک شما وابسته باشد. گزینه­های خوب برای مراقب کودک عبارتند از:

 • موز
 • عصاره سیب زمینی
 • نان غنی شده
 • غلات پخته شده
 • پوره سیب زمینی

ج) نحوه مراقبت و نگهداری به اوسوپ مرغ بدهید.

اگرچه سوپ کودک را درمان نمی ­کند، هر خوب است هر مراقب کودکی بداند که سوپ مرغ گرم با کم کردن مایع مخاطی و عمل به عنوان ضد التهاب ، کمک می­کند تا علائم سرماخوردگی و آنفولانزاتسکین پیدا کند. تعداد زیادی دستورالعمل­ های پخت سوپ مرغ وجود دارد، اگر چه بسیاری از سوپ­های آماده و خوبنیزدر بازار موجود است. برای مراقبت از کودک بیمار بهتر است نگهدار کودک سوپی حاوی سبزیجات تازه بپزد. تدوین شده در وبسایت مرکز پرستاری د رمنزل سفیر آرامش

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *