درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نحوه مراقبت و نگهداری از کودک سالم و بیمار

نگهداری از کودک سالم و بیمار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  پرستاری از یک کودک بیمار ،تجربه ­ای استرس‌زا و ناراحت کننده است. اگر بیمار هستید، چندین راه حل وجود دارد که با انجام دادن آن­ها می‌توانید اطمینان حاصل کنید که پرستاری کودک را به خوبی انجام داده و کودک­ به سمت بهبودی پیش می­رود. در ادامه توصیه­ های لازم را می ­آوریم.

  توصیه ­هایی برای پرستار کودک

  ایجاد احساس آسایش و راحتی برای کودک بیمار از وظایف پرستار کودک است.مانند:

  1. از کودک حمایت عاطفی کنید
  2. سر کودک یا نوزاد خود را بالا نگه دارید
  3. از مرطوب کننده­ی هوا استفاده کنید
  4. محیطی آرام برای کودک فراهم کنیم
  5. خانه را در دمای مناسب نگهدارید

  در ادامه از این مطلب به توضیح کامل تری از موارد می‌پردازیم.

  پیشنهاد مقاله: پرستار کودک مبتلا به بیماری روحی چگونگی مراقبت و نگهداری کودک

  مراقبت از کودک
  سعی کنید، محیطی آرام برای کودک فراهم کنیم.

  1) از کودک حمایت عاطفی کنید

  باید بداند بیمار بودن احساسی ناخوشایند است و ممکن است کودک به دلیل احساسی که دارد، آشفته ومضطرب باشد. از این رو می‌­بایست عنایت داشته باشد که توجه کردن و مراقبت از کودک، در این دوران بسیار کمک کننده است. به عنوان مثال:

  • می‌تواند در کنارکودک بنشیند.
  •  می‌تواند برای کودکک تا بخواند.
  •  می‌تواند برای او آواز بخواند.
  •  می‌تواند دستاو را بگیرد.
  • می‌تواند کودک را در آغوش بگیرد.

  2) سر کودک یا نوزاد خود را بالا نگه دارید

  اگر کودک به پشت و بر روی سطح صاف دراز کشیده باشد سرفه می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برای مراقبت از کودک و بالا نگه داشتن سر او، مراقب کودک بکوشد یک کتاب یا حوله زیر تشک کودک زیر رختخواب بگذارد. مراقب کودک همچنین می‌­تواند برای مراقبت از کودک ازیک بالش اضافی یایک بالش سه گوش برای درست خوابیدن او استفاده کند.

  3) از مرطوب کننده­ی هوا استفاده کنید

  هوای خشک می‌تواند سرفه یاگلو درد را بدتر کند. پرستار کودک باید برای حفظ رطوبت هوای اتاق کودک، از یک رطوبت ساز هوایا بخار آب سرد استفاده کند تا مراقبت از کودک را به خوبی انجام دهید. این امر می­تواند به کاهش سرفه، گرفتگی و ناراحتیگلوی کودک کمک کند. همچنین:

  • باید به تغییرات میزان آب در رطوبت ساز خود بطور مرتب، دقت کند.
  • پرستار باید رطوبت ساز را طبق دستورالعمل هاییکه تولید کننده ارائه کرده.
  • شستشو دهد تا از رشد قارچ و کپک در آن جلوگیری به‌عمل آید.

  4) محیطی آرام برای کودک فراهم کنیم

  برای انجام بهترین نحوه مراقبت از کودک، خانه را آرام و همراه با صلح نگه دارید تا کودک بتواند راحت‌تر استراحت کند. تحریک از تلویزیون یا رایانه مانع از خواب راحت کودک می‌شود. پرستار بیمار باید حواسش باشد که در زمان بیماری کودک نیاز به استراحت بیشتری دارد. بنابراین حین مراقبت از کودک بیمارتان نسبت به حذف دستگاه­های فوقاز اتاق خواب او و یا حداقل محدود کردن استفاده فرزندتان از آن­­ها، اقدام نمایید.

  5) خانه را در دمای مناسب نگهدارید

  پرستار کودک باید ناظر دمای منزل باشد.بسته به نوع بیماری ممکن است کودک شما احساس گرمایا سرما کند، بنابراین تنظیم درجه حرارت در خانه به کودک کمک می‌کند که احساس راحتی بنماید. بهتر است مراقب کودک برای مراقبت از کودک بیمار، دمای خانه را بین 65 تا 70 درجه فارنهایت نگه دارد، اما همچنین پرستار می‌تواند این دما را بسته به دمای بدن کودک که ممکن است خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، تنظیم کند.

  پرستاری از کودک
  به کودک مقدار زیادی مایعات شفاف بدهید.

  به عنوان مثال، اگر کودک به پرستارش شکایت کند که بدن او خیلی سرد است، پرستار باید دما را کمیبیشتر کند و اگر کودک می­‌گوید که بدن او داغ است، نگهدار کودک باید می‌توانید یک دستگاه تهویه مطبوع یا فن را روشن کند.

  تغذیه کودک بیمار

  اگر تغذیه یک کودک کامل و صحیح باشد کودک کمتر به بیماری مبتلا می‌شو با فرض بر این که کودک به بیماری مبتلا شد با رعایت تغذیه صحبح می‌توان در روند بهبود بیماری به کودک کمک کنیم، مانند:

  1. به کودک مقدار زیادی مایعات شفاف بدهید.
  2. غذاهایی که دارای هضم آسان هستند، فراهم کنیم
  3. به کودک سوپ مرغ بدهیم

  از مهم­ترین نکاتی است که پرستار  باید به آن توجه کند؛ تغذیه کودک می‌باشد، در ادامه به این مطلب می‌پردازیم.

  1) به کودک مقدار زیادی مایعات شفاف بدهیم

  از دست دادن آب بدن، هنگامی که کودک بیمار است، ممکن است بیشتر شود. برای مراقبت از کودک و اینکه از کمبود آب بدن در کودک جلوگیری کنید، پرستار بیمار باید مطمئن شودکودکبه طور مکرر مایعات می‌خورد. برای بهتر شدن مراقبت از کودک به عنوان پرستار موارد زیر را در تغذیه‌ی کودک بگنجانید:

  • آب
  • لیموناد زنجبیلی (نوعی آشامیدنی شیرین و گازدار غیر الکلی)
  • آب میوه رقیق شده
  • نوشیدنی­های مخصوص (حاوی نمک و املاح معدنی مورد نیاز بدن)

  2) غذاهایی که دارای هضم آسان هستند، فراهم کنیم

  شکی نیست که نگهدار کودک باید ناظر غذای کودک باشد.  در حین مراقبت از کودک بیمار، غذای مغذیبه او بدهید که شکم او را اذیت نکند. مراقب کودک بداند که انتخاب غذا به علائم کودک شما وابسته باشد. گزینه­ های خوب برای مراقب کودک عبارتند از:

  • موز
  • عصاره سیب زمینی
  • نان غنی شده
  • غلات پخته شده
  • پوره سیب زمینی

  3) به کودک سوپ مرغ بدهیم

  اگرچه سوپ کودک را درمان نمی ­کند، هر خوب است هر مراقب کودکی بداند که سوپ مرغ گرم با کم کردن مایع مخاطی و عمل به عنوان ضد التهاب، کمک می­‌کند تا علائم سرماخوردگی و آنفولانزاتسکین پیدا کند. تعداد زیادی دستورالعمل­ های پخت سوپ مرغ وجود دارد، اگر چه بسیاری از سوپ­ های آماده در بازار موجود است. برای مراقبت از کودک بیمار بهتر است نگهدار کودک سوپی حاوی سبزیجات تازه بپزد.

  سخن پایانی

  در این مقاله از مرکز سفیر آرامش سعی داشتیم به مهم ترین نکات برای نگهداری و پرستاری صحیح از کودک بیمار بپردازیم شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز در تماس باشید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان