پرستار سالمند کیست !؟ یک پرستار است که مسئولیت مراقبت از سالمندان ناتوان و یا بیمار را به عهده می گیرد. او برای انجام امور درمانی و مراقبتی آموزش دیده است و می تواند نیازهای مراقبتی و درمانی سالمند را تشخیص دهد.

با بالا رفتن سن یک فرد، بدن او از نظر فیزیکی ضعیف تر می شود و مشکلات جسمی و بیماری های بیشتری را تجربه می کند. به همین دلیل، سالمندان بیشتر از دیگر افراد نیاز به مراقبت های درمانی و پزشکی دارند. کار یک پرستار سالمند نیز ارائه خدمات مراقبتی و درمانی برای سالمندان است.

نقش پرستار سالمند به چه شکلی تعریف می شود؟

او یکی از مهم ترین نقش ها را در مسائل پزشکی و درمانی ایفا می کند. چرا که از فردی مراقبت می کند که خاص ترین نیاز ها را دارد. جواب به این سوال که پرستار سالمند کیست شاید دشوار نباشد ، از آنجایی که طول عمر انسان ها به دلیل پیشرفت علم، در حال افزایش است، افراد بیشتری به سنین پیری می رسند و به همین دلیل، تقاضا برای چنین خدماتی افزایش زیادی داشته است.

سالمندان به دلیل کهولت سن و ضعیف شدن بدن، معمولا دچار مشکلاتی می شوند که آنها را به کمک یک مراقب نیازمند می کند. حتی گاهی این مشکلات به گونه ای است که همه چیز را از کنترل سالمند و همچنین پرستار سالمند خارج می کند.

فعالیت روزمره در پرستار سالمند کیست ؟!

کار مراقب به گونه ای است که اگر به درستی انجام شود، آرامش خاطر خوبی را به همراه دارد. البته، این کار برای فردی مناسب است که زمینه های لازم برای تبدیل شدن به یک مراقب را داشته باشد. چرا که کار او می تواند گاهی پیچیده و به شدت خسته کننده باشد. بنابراین، اگر فردی قصد دارد تا مراقب بشود، باید آگاه باشد که کار او کار ساده ای نیست و برای هر فرد تاثیر متفاوتی دارد. همانطور که ممکن است بسیاری از افراد در کار نگهداری از سالمند موفق شوند، بسیاری دیگر هستند که در این کار دچار مشکلات پیچیده ای می شوند.

هر فرد باید پیش از شروع دوره های لازم، شخصیت خود را ارزیابی کند و ببیند که می تواند معنی پرستار سالمند کیست را به خوبی معنی کند و آیا می تواند از عهده وظایف او بر بیاید؟ او قطعا باید صبور، فهیم، دلسوز و مهربان باشد و از صمیم قلب به کار مراقبت از سالمندان عشق بورزد. باید همچنین آمادگی لازم برای مسائل بزرگ تر مانند مرگ سالمند را نیز داشته باشد.      

نیاز به یک پرستار چه زمانی احساس می شود؟

با پیشرفت علم پزشکی و همچنین مراقبت های تخصصی، تعداد افرادی که به سنین بالا می رسند در حال افزایش است. این افراد غالبا نیاز به مراقبت یک پرستار سالمند دارند. این موضوع باعث افزایش تقاضا برای پرستار سالمند در منزل شده است. در همین راستا، کیفیت مراقبت یک شخص اهمیت بیشتری پیدا کرده و باعث شده است تا جامعه، ویژگی های مهمی را برای او در نظر بگیرد. اغلب این ویژگی ها در هر مراقبی وجود دارد. اما چند نکته مهم است که در زمان مراقبت از سالمند، باید همیشه در نظر بگیرد.

طبیعتاً، هر چقدر که سالمند نا توان تر باشد، نیاز های او نیز بیشتر است. سالمندان زیادی هستند که پرستار سالمند آنها از عهده تامین نیاز های شان بر نمی آید.

پرستار سالمند کیست و توجه ویژه به نیازهای سالمندان چگونه است ؟

از طرف دیگر، مراقب بسیاری از سالمندان، ظاهرا نیاز های آنها را تامین می کند اما از آنجایی که سالمندان معمولا تمایلی به شکایت و اعتراض کردن ندارند، بخشی از نیاز های آنها تامین نشده و پوشیده خواهد ماند. به عبارت دیگر،او آنگونه که لایق سالمند است از او مراقبت نمی کند. این موضوع خلاء بزرگی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد.

باید برای پر کردن این خلاء بزرگ، چند نکته را همیشه به یاد داشته باشد. این نکات چیست؟ در ادامه این نکات را برای مراقب بررسی خواهیم کرد. در کنار مراقبت های پزشکی و خانگی، نکات ساده ای وجود دارد که گاهی توسط نگهدار سالمند فراموش می شود. گاهی این نکات، اساسی ترین و ساده ترین نیاز های یک انسان و به ویژه یک سالمند است که نگهدار از کنار آن ها به سادگی می گذرد. یک انسان سالمند، حقوقی برابر با هر انسان دیگر دارد و پرستار سالمند نباید این موضوع را فراموش کند.

مراقبت پرستار سالمند باید “سالمند محور” باشد

همانطور که گفته شد، هر فرد سالخورده یک انسان است و حقوقی برابر با سایر انسان ها دارد. بنابراین، به راحتی می شود معنی پرستار سالمند کیست را در آخر توصیف کرد او یک انسان مانند دیگران است اما باید نیازهای اساسی یک فرد سالخورده را تامین کند و نیز باید با او مانند سایر انسان ها رفتار شود البته مراقب باید در کنار مراقبت پزشکی، آزادی و شخصیت  سالمند را نیز در نظر بگیرد. این یک نگرش صحیح برای شروع کار او است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *