پرستار سالمند, دانستنیهای علمی, مقالات

پرستار سالمند زمین خوردن و ترغیب به ورزش سالمند

تاثیر ورزش در سلامتی سالمندان و نقش پرستار سالمند در این زمینه

 

 

افتادن ، رایج ترین و همچنین خطرناک ترین اتفاق در میان سالمندان است که پرستار سالمند زمین خوردن سالمند را باید همیشه در نظر بگیرد و ریسک این اتفاق را به حداقل برساند . به کار بردن مجموعه ای از نکات زیر توسط مراقب سالمند می تواند باعث پیش گیری از رخ دادن این اتفاق گردد:

نگهدار سالمند زمین خوردن ، باید فرش های کوچک را از سر راه بردارد. همچنین باید تمامی فرش ها را توسط چسب فرش

ورزش سالمندان و پرستار سالمندبه زمین بچسباند تا گوشه های آن با ایجاد برآمدگی برای سالمند مانعی ایجاد نکنند. مراقب سالمند زمین حوردن ، باید کنترل کند که تمامی سیم ها و کابل های برق در جای خود و روی برد الکترونیکی هستند و هیچ کدام در محل عبور سالمند قرار ندارند.

برای راحتی رفت و آمد سالمند بهتر است که نگهدار سالمند لوازم خانگی اضافه از سر راه ها بردارد.نرده راه پله ها و دستگیره هایی برای کمک به سالمند در حمام و دستشویی باید نصب شود. مراقب سالمند نیز باید از وجود و سلامت این دستگیره ها و نرده ها اطمینان حاصل کند.

مراقب سالمند زمین خوردن باید همیشه کنترل کند که هیچ برآمدگی و یا وسیله ای در مسیر عبور سالمند نباشد.نور در اتاق ها، راهرو ها، حمام و دستشویی ها باید به اندازه کافی و مناسب باشد. همچنین باید در همه جای خانه چراغ خواب وجود داشته باشد. بررسی این موارد نیز به عهده نگهدار سالمند است.

چگونه یک پرستار سالمند می تواند سالمند را به ورزش کردن ترغیب کند؟

ورزش و فعالیت های بدنی باعث سلامتی قلب ، عضلات و مفاصل شده یک خواب راحت در هنگام شب را برای سالمند به همراه دارد. پس پرستار سالمند زمین خوردن سالخورده را نباید امری عادی طلقی نماید و باید به دنبال روش هایی باشد تا سالمند را (در حد امکان و توان ) فعال نگه دارد. اما بهتر است که پیش از این کار، مراقب سالمند با پزشک معالج سالمند در مورد حدود این فعالیت ها مشورت کند.

نگهدار سالمند با در نظر گرفتن نکات زیر می تواند سالمند تحت مراقبتش را برای داشتن یک زندگی فعال تشویق کند: 

ورزش سالمندان

مراقب سالمند می تواند یک برنامه منظم برای پیاده روی روزانه با سالمند تنظیم کند. (پیاده روی برای خود مراقب سالمند نیز مفید خواهد بود!)نگهدار سالمند می تواند اجازه دهد تا سالمند در بعضی کارهای خانه مانند گردگیری، آبیاری گیاهان و یا کارهای کوچک دیگر (در حد توان سالمند) به او کمک کند.

اگر سالمند قادر به جابجا شدن نیست، مراقب سالمند باید ورزش های بسیار ساده را برای او در نظر بگیرد، مانند به جلو یا عقب انداختن یک توپ سبک.اگر راه رفتن برای سالمند مشکل است، نگهدار سالمند می تواند به جای پیاده روی، دوچرخه ثابت را برای سالمند در نظر بگیرد. ورزش کردن با دوچرخه ثابت، فشار کمتری را به زانو ها و سایر مفاصل وارد می کند.

بدن سالمند، به خصوص در هوای گرم، باید هیدراته بماند و دچار کم آبی نشود. نگهدار سالمند باید این موضوع را تحت نظر داشته باشد و در طول ورزش، مرتب به سالمند آب یا آب میوه تعارف کند تا سالمند دچار احساس تشنگی نشود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button