بیش از 1 میلیون نفر در آمریکا از بیماری پارکینسون رنج می برند و به پرستار سالمند حال بیمار احتیاج دارند. چالش های زیادی برای پرستار سالمند بیمار مبتلا به پارکینسون وجود خواهد داشت. پارکینسون بیماری است که به آرامی در بدن رشد می کند و به آرامی برای عضلات و سایر اندام ها حرکتی مشکلاتی را به وجود می آورد.

اکثر افراد مبتلا به پارکینسون بیشتر از 60 سال سن دارند اما این بیماری در افراد با سن حدود 30 سال نیز دیده شده است. پرستار بیمار باید بداند که می تواند آسیب های ناشی از پارکینسون را کاهش دهد.

باید انتظار چه عوارض و عواقبی را داشته باشد؟

پرستار سالمند حال بیمار باید بداند که بیماری پارکینسون، سیستم حرکتی بدن را مختل می کند. اگر چه که تنها 20 درصد از افراد مبتلا به پارکینسون دچار آلزایمر نیز شده اند اما به صورت کلی، پارکینسون می تواند به آلزایمر منجر شود.

از اولین علایمی که پرستار بیمار مبتلا به پارکینسون باید نسبت به آن آگاه باشد، لرزش در اندام هاست. در طول زمان مشکلاتی در راه رفتن، خم شدن و حرکت دادن سر و دست ایجاد خواهد شد که پرستار بیمار باید نسبت به آنها نیز حساس باشد.

دیگر علایم ثانویه پارکینسون که پرستار بیمار باید نسبت به آنها نیز شناخت کافی داشته باشد می تواند شامل اختلال در غذا خوردن و نوشتن باشد. پرستار سالمند بیمار باید همچنین بداند که خشکی پوست، یبوست و بی اختیاری ادرار و حتی ازدیاد بزاق نیز از دیگر علایم است.

شناخت پرستار سالمند حال بیمار را بررسی نماید از نظر داروها :

یکی از چالش هایی که پرستار سالمند یا میانسال مبتلا به پارکینسون با آن روبروست، آشنایی با داروهای این بیماری است. پرستار بیمار باید بداند که کدام یک از دارو ها برای کنترل مشکلات حرکتی بوده و کدام یک برای درمان مشکلات روحی و روانی است. اگر بیمار با آلزایمر نیز درگیر شده است، ممکن است داروهای دیگری لازم باشد که پرستار بیمار باید نسبت به آنها نیز شناخت پیدا کند. رعایت نکات زیر می تواند در شناخت و مدیریت دارو ها برای پرستار سالمند بیمار مفید باشد:

  • بهتر است که پرستار بیمار دارو ها را در بسته یا قوطی خودش نگه داری کند.
  • پرستار بیمار باید لیستی از دارو ها، دوز، زمان و سایر ویژگی های دارو ها را داشته باشد تا علاوه بر استفاده خودش از لیست، در صورت انتقال مسئولیت مراقبت به یک پرستار بیمار دیگر، پرستار بیمار جدید نیز نسبت به داروها شناخت کامل پیدا کند.
  • پرستار بیمار باید اطلاعات کافی در مورد داروها به اعضای خانواده بدهد، به ویژه هنگامی که او تنها پرستار بیمار برای آن بیمار است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *