تلاش می‌کنیم تا یک مشکل  وظیفه‌ی پرستار ، هر کسی که نقش یک نگهدار سالمند ایفا میکند برای افراد سالخورده حتی یک دختر/پسر، دوست یا همسر، بپردازیم، پرستار  یکی از مشکلات نقش‌های پرستار تنظیم زمان مصرف داروها و میزان مصرف آن‌هاست. گاه پرستار همین مورد کوچک مشکلاتی پیش‌ روی پرستار قرار داده می‌دهد. اما با نکات زیر تجربه‌ی کسانی که به وظایف پرستار سالمند مشغول بوده‌اند را مرور می‌کنیم تا بفهمیم آن‌ها چه دستاویزهایی بعد این مشکل برآمده‌اند.

مطالعات جدید نشان داده همزمان که ما پیرتر می‌شویم، پیگیری چیزهای کوچک برای‌مان سخت‌تر می‌شود. هنگامی که این ناتوانی و فراموشی به مصرف داروها برسد، بصورت  ویژه‌ای اهمیت می‌یابد. همانطور که هر پرستار سالمندی می‌تواند  بگوید، فراموش کردن مصرف داروها ، شرایط بدتر قطع مصرف می‌تواند عواقب وخیمی برای سالمندان منجر شود.

مصرف داروها همیشه یکی از نگرانی‌های خانواده‌ها، فرد تحت مراقبت و پرستار سالمند بوده است. بر همین اساس، پرستار سالمند باید در پی ایجاد سیستمی باشد تا مصرف داروها تداوم داشته باشد. در حالی که برخی سالمندان سیستم خودشان را برای یادآوری مصرف دارو دارند، بسیاری از آن‌ها چنین چیزی ندارند. درنتیجه، در این‌جا نکاتی را که توسط افراد آشنا و حرفه‌ای در حرفه‌ی پرستار سالمند پیشنهاد شده مرور می‌کنیم. این نکات به خانواده‌ها و پرستار سالمند آموزش می‌دهند که چگونه به سالمندان کمک کنند تا سیستمی دقیق و هوشمندانه برای برنامه‌ی دارویی‌‌شان بسازند.

پرستار سالمند باید با داروهای فرد مورد نظر آشنا باشد ( افراد سالخورده)

هنگامی که صحبت از داروها می‌شود و پای آن‌ها به وسط می‌آید، لازم است پرستار سالمند دقیق باشد. به این معنی که دستورالعمل‌های زیر را در نظر داشته باشد. اگر شما به فرد یا افراد سالخورده کمک می‌کنید تا سیستمی برای برنامه‌ی دارویی‌اش بسازد، مطمئن باشید که در مورد همه‌ی آن داروها آگاهی کافی دارید. همیشه تمامی برچسب‌ها و هر اطلاعات دیگری که موجود است را بخوانید. اگر ممکن است، با پزشک فرد تحت مراقبت صحبت کنید تا مطمئن شوید که مسیر و شیوه‌ی مصرفی که فرد مورد مراقبت باید طی کند همان چیزی است که شما هم دقیقاً آن را می‌دانید.

پرستار باید سیستمی را طراحی کند که برای سالمند مناسب باشد سیستم‌های دقیق بسیاری وجود دارند که کسانی که پرستار سالمند هستند از آن‌ها برای حفظ و تداوم مصرف دارو استفاده می‌کنند. معمولاً، پیدا کردن سیستم درست مستلزم این است که ببینید چه استراتژی‌هایی برای یک شخص خاص مناسب و مفید هستند.

روش‌های زیر را دنبال کنید و ببینید کدام یک از آن‌ها برای فرد مورد مراقبت شما مفیدتر و کمک‌کننده‌تر است.

  • چک لیست دارویی برای استفاده‌ی فرد تحت مراقبت بنویسید.
  • به عنوان پرستار سالمند می‌توانید نوشتن یک چک لیست را با چاپ چک لیست جدیدی برای هر روز تکمیل کنید.
  • با این روش، فرد مورد مراقبت می‌تواند به صورت عینی هر روز دوز مصرف را چک کند.
  • از یک جعبه‌ی قرص با خانه‌هایی برای هر روز برای پیش‌برنامه‌ی مصرف داروی هر هفته استفاده کنید
  • این کار به فرد تحت مراقبت کمک می‌کند تا کامل کردن خانه‌های جعبه را به عنوان یک فعالیت هفتگی انجام دهد.
  • به عنوان پرستار سالمند عادتی ایجاد کنید تا قرص‌های فرد مورد مراقبت را بشمارید تا بتوانید بفهمید که آیا آن‌ها از میزان دوز پیش‌بینی‌شده کمتر یا بیشتر مصرف کرده‌اند.
  • زنگ هشدار بر روی ساعت یا موبایل فرد مورد مراقبت تنظیم کنید.
  • به عنوان بدیلی برای زنگ هشدار، می‌توانید به فرد مورد مراقبت در زمان مصرف داروها زنگ بزنید تا به یادشان بیاورید.
  • این کار را در شرایطی می‌توانید انجام دهید که هنوز پرستار سالمندی استخدام نکرده‌اید.

از استفاده از پرستار سالمند نترسید

گاهی اوقات، حتی قوی‌ترین سیستم‌ها هم برای سالمندان سخت است تا اجرایش کنند. در این موارد، پرستار سالمند می‌تواند مفید و کمک‌کننده باشد. با داشتن یک پرسالمند حرفه‌ای، فرد تحت مراقبت دیگر نیاز نخواهد داشت تا خودش تداوم مصرف داروها را پی بگیرد و دغدغه‌ی آن را داشته باشد. علاوه بر این، شما هم به عنوان خانواده یا دوستان فرد تحت مراقبت خیال‌تان از مصرف داروها و مراقبت پرستار سالمند آسوده خواهد بود. تدوین شده در سفیر آرامش

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *