درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نقش پرستار سالمند در روابط و اجتماعی شدن سالمندان

نقش پرستار سالمند در روند اجتماعی شدن سالمندان و روابط

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مطالعات زیادی درباره نقش پرستار سالمند سلامت روان بر بهبود کلی سلامتی سالمند ان انجام شده است. اجتماعی‌شدن و روابط اجتماعی یکی از عوامل مهم و موثر در سلامت روان سالمند ان است. نقش پرستار سالمند برای کمک به اجتماعی‌شدن سالمندان می تواند بسیار گسترده باشد ، اجتماعی‌شدن به معنای حفظ و گسترش روابط اجتماعی سالمندان است. پرستار سالمند ضمن مراقبت از سالمندان می‌تواند ضمن بودن در کنار آن‌ها، مانع از انوزای آن‌ها شود. علاوه بر این، یک پرستار سالمند ضمن آشنایی با راه‌های گسترش روابط اجتماعی سالمندان و اهمیت آن در سلامتی آن‌ها آشناست.

  در نتیجه، پرستار سالمند می‌تواند به صورت هدفمند سالمندان را در موقعیت‌های اجتماعی‌تری قرار دهد و روابط اجتماعی آن‌ها را گسترش دهد. راهروهای دراز و باریک و خنثی پرستارخانه‌ها تصور کنید. گروهی از سالمندانی را می‌بیند که بر ویلچرها نشسته‌اند، سرهایشان را به پایین انداخته‌اند، هرگز سرشان را به طرف پرستارانی که با عجله در طول راهرو حرکت می‌کنند تا به کاری اورژانسی برسند، بالا نمی‌برند.

  تعامل با روابط اجتماعی سالمندان
  ایزوله‌شدن سالمندان را جدی بگیریم.

  این، اجتماعی‌شدن سالمندان نیست. بلکه ایزوله‌شدن آن‌هاست. درچنین محیط‌هایی سالمندان با قرار گرفتن در محیط‌های بسته هرچند در کنار دیگران هستند اما روابط اجتماعی بی کیفیت ندارند. پرستاران عمومی، نمی‌توانند وظایف یک پرستار سالمند حرفه‌ای را به خوبی انجام دهند.

  پیشنهاد مقاله : نحوه ارتباط با پرستار بیمارستان و رعایت حریم شخصی بیماران

  هر چه سالخورده تر مواجه با خطرات بیشتر

  هم‌چنانی که سالمندان پیرتر می‌شوند، آن‌ها با خطرات انزوای اجتماعی مواجه می‌شوند. چرا که عواملی همچون مرگ اعضای خانواده و دوستان، فقدان جابجایی و اختلال حرکتی، امکان ارتباط اجتماعی را از آن‌ها می‌گیرد. اگر یکی از زوج‌ها بیمار شود، زوج دیگر اغلب و بیشتر از دیگر اوقات در خانه‌ می‌ماند تا از همسرش مراقبت کند، این بیشتر در خانه‌ماندن، که در بین سالمندان شایع است، به انزوای اجتماعی بیشتری منجر می‌شود.

  در چنین مواردی، با حضور مراقب سالمند نه تنها خدمات مراقب از بیمار را به نحو بهتری انجام می‌دهد، بلکه پرستار سالمند و حضورش در خانه مانع از انزوای بیشتر زوج‌ها می‌شود. بر اساس مطلعه‌ای که دانشگاه کالیفرنیا انجام داده است، سالمندانی که خودشان را «تنها» توصیف می‌کنند، 59 درصد بیشتر در معرض خطر زوال حرکتی-کارکردی مواجه هستند و 45 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. در این‌جا از مقاله مرکز پرستاری سفیر آرامش به این مسئله می‌پردازیم که اجتماعی‌شدن چگونه می‌تواند به سلامتی سالمندان کمک کند.

  نقش پرستار در اجتماعی‌شدن سالمند

  نیاز به حفظ تعاملات اجتماعی برای داشتن سلامتی خوب کاملا واضح است. در فرایند تربیت و آموزش پرستار سالمند، این یکی از اصول اساسی‌ای است که به پرستار سالمند آموزش داده می‌شود. درنتیجه، هر پرستار سالمندی در آموزش خود با اصول اجتماعی‌شدن، نقش اجتماعی‌شدن و پیامدهای آن بر سر سلامتی و رفاه سالمندان آشنا می‌شود. مطالعه‌ای که در مجله سالانه پزشکی خانواده منتشر شده بود، در حدود 200 سالمند با نشانه‌های افسردگی را گردآورده بود و ملاقات‌های اجتماعی و فعالیت فیزیکی را برای شش ماه پیش‌بینی کرده بود. نتایج غیرقابل انکار بود. یکی از پژوهشگران نوشت: «ارتباط اجتماعی می‌تواند به همان اندازه که فعالیت جسمانی در بهبود کیفیت زندگی موثر است، تاثیرگذار باشد». «مشارکت اجتماعی و شبکه‌های حمایت اجتماعی نقش بسیار مهمی در سلامت روان سالمندان و نتایج درمانی آن‌ها داشته‌اند».

  نقش پزستار سالمند در روابط اجتماعی
  شبکه‌های حمایت اجتماعی برای سالمندان بسیار مهم‌اند.

  در این‌جا شبکه‌های حمایت اجتماعی بسیار مهم‌اند. این شبکه‌ها شامل دوستان، اعضای خانواده و… می‌شود. اما در صورتی که سالمندان از چنین شبکه‌ای برخوردار نیستند، پرستار سالمند باید به احیای این شبکه کمک کند. پرستار سالمند علاوه براینکه خودش نیز یکی از اعضای این شبکه است، به گسترش شبکه حمایتی سالمندان کمک می‌کند.

  کُنْد شدن حافظه سالمند با تعامل اجتماعی

  بر اساس مطالعه‌ای که در ژورنال آمریکایی سلامت عمومی چاپ شده، سالمندانی که فعالیت اجتماعی بیشتری دارند با شتاب کمتری حافظه‌شان را از دست می‌دهند. در این مطالعه، یک لیست ده تایی از کلمات مورد بررسی قرار گرفت. اختلاط اجتماعی با عواملی همچون وضعیت تاهل، فعالیت‌های داوطلبانه و فراوانی ارتباط با دیگران سنجیده شده بود. لیزا برکمن، نویسنده این مقاله می‌گوید که «فرضیه ما این است که مشارکت اجتماعی چیزی است که شما را از لحاظ ذهنی مشغول می‌کند».

  نقش پرستار سالمند اجتماعی‌شدن می‌تواند سلامت مغز را تقویت کند

  به گفته انجمن آلزایمر آمریکا، مشارکت اجتماعی می‌تواند سلامت مغز را تقویت کند و احتمال ابتلا به زوال عقل را به تأخیر اندازد. آکادمی عصب‌شناسی آمریکا رابطه‌ی میان زوال عقل، استرس و اجتماعی‌شدن را مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده که «افرادی که از لحاظ اجتماعی فعال هستند و به راحتی تحت تاثیر استرس و فشار قرار نمی‌گیرند، احتمال زوال عقل در آن‌ها کمتر است». در این‌جا نقش پرستار سالمند بسیار مهم است. پرستار سالمند باید بتواند عوامل استرس‌زا را از بیمار دور کند.

  همچنین باید بتواند در ارتقای اعتماد به نفس سالمندان و تشویق آن‌ها به حضور در جامعه کند. بر همین اساس است که یک پرستار سالمند می‌تواند در افزایش امید به زندگی سالمندان نقش موثری ایفا کند. راه‌های زیادی برای کمک به سلامت ذهن سالمندان وجود دارد.

  سخن پایانی

  بخشی از این‌ راه‌ها توسط خود سالمندان صورت می‌گیرد و بخشی دیگر توسط افرادی دیگر. ما در این‌جا تلاش داشتیم تا به نقش پرستار سالمند اشاره کنیم. یک پرستار سالمند با آموزش‌های حرفه‌ای حوزه مطالعات می‌توان چه از لحاظ نظری چه تجربی آمادگی لازم را برای کمک به سالمندان کسب کند. هرچند مراقب می‌تواند گزینه خوبی باشد، اما سالمندان می‌توانند علاوه بر پرستار سالمند به اشنایان و نزدیکان خود نیز برای گسترش راه‌های ارتباطی‌شان اتکا کنند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  3 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان