روزی می‌رسد که ما به فکر استخدام پرستار سالمند می افتیم ، دیگر والدین ما قادر نخواهند بود رانندگی کنند، از پله‌ها بالا بروند، یا شاید حتی نتوانند لباس‌های خود را عوض کنند یا غذا بخورند. همچنانکه که فکر کردن در مورد این موضوع دردناک است، ما باید در آخرین مراحل زندگی آنها برای راحتی و ایمنی شان آماده باشیم و خود را برای مراقبت از والدین حاضر کنیم. در اینجا نکاتی گفته شده که هر فردی که وظیفه‌ی مراقبت از والدین سالمند را بر عهده دارد باید در نظر داشته باشد:

هیچ‌کس نمی‌خواهد درباره آخرین روزهای والدین خود فکر کند و کمتر کسی درباره آن حرف می‌زند. با توجه به مطالعات اخیر در واقع، 75 درصد از بزرگسالان، با والدینشان در مورد چیزهایی مانند تمهیدات زندگی در بازنشستگی، مراقبت طولانی مدت، ارث، و مراسم خاکسپاری صحبت نکرده‌اند. اما این فقط بچه‌های بزرگ نیستند که از صحبت در مورد این مساله مهم اجتناب می‌کنند. تقریبا یک سوم از افراد بالای 50 ساله حتی با همسرشان هم چنین بحثی نداشته اند.

اما این فقط بچه‌های بزرگ نیستند که از صحبت در مورد این مساله مهم اجتناب می‌کنند. تقریبا یک سوم از افراد بالای 50 ساله حتی با همسرشان هم چنین بحثی نداشته اند.

این کار یکی از مهمترین و سختگیرترین موضوعاتی است که شما و خانواده تان با آن مواجه خواهید شد. متأسفانه، یک روز حال والدین شما خوب است و پس از آن ناگهان روز بعد نیاز به مراقبت دارد، بنابراین هرچه آماده‌تر باشید، استرس کمتری برای مراقبت از والدین خود خواهید داشت.

برای صحبت در مورد مراقبت از والدین سالمند یک جلسه برگزار کنید.

این مکالمه فقط برای این نیست که از روزهای سخت با پدر و مادر خود صحبت کنید یا در تعطیلات، هنگامی که احتمال بیشتری برای ایجاد تنش‌ها و درگیری‌های خانوادگی وجود دارد با خانواده به مشاجره بپردازید. بهتر است یک جلسه خانوادگی با والدین و خواهران و برادران خود را برنامه‌ ریزی کنید و برای ارزیابی وضعیت مالی و احساسی خود آماده شوید. (این کار می‌تواند سخت‌ترین قسمت باشد زیرا باید با غم و اندوه خود در مورد سال‌های آخر پدر و مادر خود و اینکه دیگر آنها را نخواهید داشت، کنار بیایید.)

هنگام تنظیم جلسه، می‌توانید بگویید: “هدف از این جلسه این است که در مورد بهترین نحوه‌ی مراقبت از والدین خود، آرزوها و نیازهای آنها صحبت کنید “. والدین شما یا خواهر و برادران شما ممکن است تمایلی به صحبت کردن نداشته باشند، اما این نکته مهم است که آنها را متقاعد کنید که همه درگیر مساله‌ی مراقبت از والدین باشند.

شلی سان، مدیر عامل شرکت و بنیانگذار مراکز مراقبت از سالمندان، نکاتی را ارائه می‌دهد:

 • برای مراقبت از والدین مکالمه را به صورت رو در رو انجام دهید. صحبت ویدیویی، تلفن یا ایمیل احساسات و بازخورد صادقانه‌ای را نخواهد داشت.
 • سوالات را از پیش آماده کنید، تا درگیری ذهنی نداشته باشید تا با افکار خود کنار بیایید.
 • در طول مکالمه، توجه کامل را داشته باشید تا به نظر نرسد که قصد دارید دستور بدهید و مجبور کنید.
 • نقاط مهم را در یک نوت بوک بنویسید تا جزئیات را داشته باشید و بتوانید در آینده هنگام مراقبت از والدین خود به آن‌ها اشاره کنید.

مراقبت از والدین سالمند آرزوها والدین‌تان را بشناسید

در طول بحث، سعی کنید نظر و برنامه‌ی والدین خود را بفهمید. اینکه آیا آنها می‌خواهند ” در محل زندگی خود پیر شوند” و یا اینکه دوست دارند نزدیک یکی از فرزندان خود زندگی کنند. آیا انتقال به یک خانه ارزان تر و شاید یک مرکز مراقبت از سالمند کمک کننده خواهد بود؟ جایی است که با دیگر افراد سالخورده ارتباط برقرار می‌کند؟ آیا با زندگی در یک مرکز کراقبت از سالمندان نیازهای آنها بهتر برطرف خواهد شد؟

شما و خواهران و برادران‌تان برای مراقبت از والدین‌تان باید سلامت و توانایی فعلی آنها برای زندگی مستقل را بررسی کنید تا بدانید که برای مراقبت از والدین خود به کمک نیاز دارید یا نه. استیسی هیلتون از سرپرستان مراکز مراقبتی می‌گوید که به نشانه و هشدارهای زیر توجه کنید:

 • عادت غذایی ضعیف
 • بهداشت نا مناسب
 • بی توجهی به خانه
 • فراموشی بیش از حد
 • سیستم پشتیبانی مناسب
 • حرکت و رانندگی آنها

یکی از موضوعات ترسناکتر، که در مراقبت از والدین باید خیلی زود مورد توجه قرار گیرد، این است که در مورد رانندگی آنها صحبت کنید. اگر پدر و مادر دیگر شما قادر به رانندگی ایمن نیستند، باید آنها را تشویق کنید تا کلید ماشین خود را رها کنند و یا حتی به طور قانونی گواهینامه آنها را باطل کنید. این مقاله ترجمه شده از متن انگلیسی آن است توجه نمائید شبیه سازی این شرایط برای پرستار سالمند در ایران کاملا ممکن است.

(1) نظر

 • صدیقه امینایی 9:57:58 ق.ظ 9 مهر, 1398

  عالی……………..

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *