کار پرستار سالمند یک شغل تمام وقت است و فرصت کمی را برای انجام کارهای دیگر، از جمله مراقبت از خود باقی می گذارد. در حالی که داشتن اوقات فراغت و مراقبت از خود، برای پرستار سالمند امری ضروری است و بر عملکرد او تاثیر زیادی می گذارد.

چند نکته برای پرستار سالمند

بسیاری از افرادی که کار پرستار سالمند را بر عهده دارند برای داشتن اوقات فراغت احساس گناه می کنند. اما پرستار سالمند باید در نظر داشته باشد که این اوقات فراغت نه تنها بر بهبود روحیه، بلکه بر عملکرد او هنگام انجام وظایف نیز تاثیر می گذارد. کار کردن بی وقفه می تواند مشکلات جسمانی زیادی (مانند کم اشتهایی و بی خوابی) را برای پرستار سالمند به وجود بیاورد. پس اگر کار پرستار سالمند را بر عهده دارید برای پیشگیری از مشکلات جسمانی می توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

رژیم غذایی سالم برای مراقبت از خود

یک رژیم غذایی سالم نه تنها بر سلامت جسمی، بلکه بر روحیه پرستار سالمند موثر است. خوردن غذاهای سالم و میان وعده های مغذی، باعث بالا رفتن میزان انرژی پرستار سالمند می شود و در طولانی مدت امکان ابتلا به بیماری را کاهش می دهد. شغل مراقبت از سالمند در عین جذابیت های زیادی که دارد اما گاهی اوقات انرژِ بسیار زیادی از فرد می گیرد از این رو تلاض نمائید که در طول روز وعده های غذایی خود را افزلیش داده و مقدار آن را کم نمائید.

خواب کافی

نداشتن خواب کافی روحیه پرستار سالمند را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد افکار و احساسات منفی می شود. هر فرد به طور میانگین به 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد. برای داشتن یک برنامه خواب منظم، پرستار سالمند می تواند هر شب در ساعت معینی به رخت خواب برود تا بدن خود را به این روال عادت دهد. رعایت نکات کوچک، مانند استفاده نکردن از گوشی یا تبلت قبل از خواب، تاریک بودن اتاق و پوشیدن لباس مناسب، می تواند به داشتن خواب راحت کمک کند. داشتن خواب کافی و آرامش حاصل از آن در عملکرد پرستار سالمند بسیار موثر است.

ورزش در جهت مراقبت از خود

ورزش کردن و فعالیت های جسمانی به داشتن خواب راحت کمک می کند و اضطراب و افسردگی پرستار سالمند را کاهش می دهد. یکی از چالش های مراقب ، پیدا کردن زمان مناسب برای ورزش است. می تواند با انجام فعالیت های کوچک، ورزش را شروع کند (برای مثال روز اول 20 دقیقه پیاده روی کرده و و هر روز زمان آن را بیشتر کند). با این کار پرستار سالمند به اهمیت ورزش و مزایای آن پی می برد و در طول روز انرژی بیشتری خواهد داشت.

شما حتی می توانید در زمانهایی که سالمند را برای تفریح به بیرون از خانه می برید از فرصت استفاده نمائید و در کنار او به ورزش و فعالیت های جسمانی بپردازید اگر روحیه شما خوب باشد قطعا در کارتان نیز تاثیر گذار خواهد بود و روحیه سالمند نیز خوب است ، از این رو فراموش نکنید این وضعیت جسمانی خود را در دوره های زمانی معین تحت پایش قرار دهید.

داشتن سرگرمی

باید زمانی را به فعالیت ها و سرگرمی های مورد علاقه خود بپردازد. داشتن اوقات فراغت، در روحیه پرستار سالمند تاثیر زیادی دارد و به او کمک می کند تا خارج از محیط کار، خود را بهتر بشناسد. در ابتدا انجام این کار ممکن است کمی مشکل باشد اما می تواند برای مراقبت از سالمند از اعضای خانواده کمک بگیرد و زمانی را به خود اختصاص دهد. انجام این کار باعث می شود با روحیه بهتر به انجام وظایف خود بپردازد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *