دوران سالمندی برای همه انسان ها وجود دارد و هر خانواده ای را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از سالمندان ممکن است نتوانند به تنهایی زندگی کنند و به کمک دیگر اعضای خانواده و یا پرستار سالمند نیاز داشته باشند.لزوم استخدام پرستار سالمند که در واقع وظیفه مراقبت از سالمندان را بر عهده دارد، در حفظ سلامت روحی، جسمی و فیزیکی خلاص می شود. پرستار سالمند باید در همه امور در کنار سالمند باشد و به او کمک کند.

فعالیت های روزانه  حیاتی

به منظور حفظ سلامت روحی و جسمی و همچنین حفظ کرامت انسانی سالمند، لازم است که پرستار سالمند در فعالیت های روزانه به او کمک کند تا سالمند دچار احساس فقدان آنها نشود. برخی فعالیت های روزانه ای که پرستار سالمند می تواند در آنها به سالمند کمک کند شامل موارد زیر هستند:

 • غذا خوردن
 • جابجا شدن، حرکت کردن و امور وابسته به آن
 • تعویض لباس
 • حمام و نظافت
 • امور شخصی مانند اصلاح صورت، شانه کردن مو و …
 • دستشویی رفتن

در صورتی که سالمند دچار مشکلات حرکتی باشد، نیاز او به یک پرستار سالمند حیاتی است. همچنین، لازم است که پرستار سالمند مورد نظر، دارای تجربه، تخصص و مهارت لازم باشد.از جمله فعالیت هایی که لزوم استخدام پرستار سالمند را پر رنگ تر می نماید فعالیت های جسمی سالمند است به گونه ای که انسانها پس از سپری شده طول عمر خوب تمایل کمتری به حرکت های جسمی پیدا خواهند کرد و این موضوع می تواند باعث بیماری های مزمن و گاهی اوقات خطرناکی برای آنها شوند مانند فشار خون ، چربی بد و حتی گاها دیده شده به علت تمایل زیاد آنها به نشستن در یک جا با مشکلات زخم بستر رو به رو شده اند.

از طرفی معاشرت با دیگران در تمامی سنین پیشنهاد می شود به گونه ای که این سالمندان نیازهای ارتباطی خود را با گفتگو با دیگران و معاشرت با آنها می توانند مرتفع نمایند از این رو ارتباط با افراد دیگر می تواند در سلامت روحی سالمند بسیار موثر واقع شود.

فعالیت ها و امور جانبی

فعالیت های روزانه دیگری نیز وجود دارند که لزوما حیاتی نیستند، اما در استقلال سالمند نقش مهمی دارند. این فعالیت ها عبارتند از:

 • آشپزی و تهیه غذا
 • حفظ نظافت خانه
 • خرید لوازم و همچنین مواد غذایی
 • مدیریت حساب ها، بیمه، امور مالی و …
 • مدیریت دارو ها

پرستار سالمند می تواند در این امور نیز به سالمند کمک کند. باید آگاه باشد که این امور نیز نقش مهمی در سلامت جسمی و روحی سالمند خواهند داشت.شاید در ابتدا آشپزی و نظافت منزل و خرید ملزومات جزء لزوم استخدام پرستار سالمند مطرح نباشد اما با مشغله کاری زیاد و نیاز روزمره سالمندان به چنین خدماتی می بینیم که گاهی اوقات این دسته از کار ها نیز شاید ما را وادار به استخدام یک مراقب بنماید .

لزوم استخدام پرستار سالمند و اهمیت این موضوع

مراکز پرستاری بسیاری وجود دارند و بسیار از خانواده ها، سالمندان خود را به آنجا منتقل می کنند. اما واقعیت این است که اغلب سالمندان، نمی توانند با این موضوع و حضور در مراکز پرستاری کنار بیایند. با کمک پرستار سالمند در منزل ، سالمند می تواند در خانه خودش زندگی کند. جایی که در آن آرامش دارد.

هر چه قدر در ارتباط با نقش و اهمیت و لزوم استخدام پرستار سالمند در این جا بحث نمائیم شاید کافی به نظر نرسد اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که سالمندان ما بزرگان خانواده ما و عزیزان ما هستند هر چه قدر برای آنها وقت بگذاریم و امکانات بیشتری را برای آنها فراهم نمائیم قطعا به همان اندازه در آینده چنین رفتاری با ما خواهد شد.

انتخاب بهترین نوع مراقب جهت فرد سالخورده

در واقع، هدف از استخدام پرستار سالمند ، امنیت، سلامتی و شادمانی سالمند است. درست است که پیدا کردن یک مراقب خوب و مناسب کار ساده ای نیست، اما هر خانواده می تواند بعد از استخدام یک مراقب خوب آرامش خاطر داشته باشد. منابع و مراکز مختلفی وجود دارند که خانواده ها می توانند با مراجعه به آنها، نگهدار مورد نظر خود را پیدا کنند.

اگر تا اینجای کار لزوم استخدام پرستار سالمند را درک کرده باشیم میدانیم انتخاب ایشان باید از کانال های صحیحی صورت پذیرد این افراد باید قابل اعتماد و کار بلد باشند باید از مراکز معتبر و دارای وجاهت قانونی به ما معرفی شوند اگر شما هم می خواهید چنین افرادی را استخدام نمائید پیشنهاد می کنیم لیست آژانس های پرستاری دارای مجوز از وزارت بهداشت را حتما داشته باشید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *