مقالات, مقالات علمی

بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟

مقدمه: آیا می دانید بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟ همه ما میدانیم که تغذیه سالم برای سالمندان از مسائل حائز اهمیت است، که باید به آن توجه ویژه ای داشت. قبل از تهیه غذا برای سالمندان باید با پزشک درباره محدودیت ها و توصیه های غذایی مشورت شود و بهترین رژیم غذایی برای آنان تهیه گردد.

در اکثر مواقع سالمندان ضعیف بوده و با توجه به مشکلات حرکتی توانایی انجام کارهای شخصی خود را ندارند در چنین شرایطی توصیه می شود پرستار سالمند در منزل را استخدام کنید تا با به عهده گرفتن مسئولیت تهیه غذای سالمند، بهترین رژیم غذایی را برای او تهیه کند، و سلامتی سالمند حفظ شود. ما در سفیر آرامش ادامه مقاله سعی داریم در این باره اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم تا انتهای مطالب همراه ما بمانید.

بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟
بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟

نکات مهم در رابطه با رژیم غذایی برای سالمندان

رژیم غذایی برای سالمندان باید متعادل و سرشار از مواد مغذی باشد، سالمندان به دلیل شرایط جسمی که دارند باید مناسب ترین رژیم غذایی را مصرف کنند، در ادامه مطالب چند نکته مهم در رابطه با بهترین رژیم غذایی سالمندان ذکر شده است:

مصرف میوه و سبزیجات برای سالمندان ضروری است توصیه می شود از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنند.

در رژیم غذایی سالمندان باید از غلات کامل استفاده شود، باید روزانه حداقل ۸۵ گرم غلات سبوس دار توسط سالمندان مصرف شود.

برای سالم نگه داشتن استخوان های افراد مسن باید لبنیات غنی شده با ویتامین دی مصرف شود، بهترین رژیم غذایی سالمندان باید دارای سه وعده لبنیات کم چرب یا بدون چربی، غنی شده با ویتامین دی باشد.

رژیم غذایی سالمندان باید حاوی چربی‌ های اشباع نشده، باشد. پرستار سالمند باید سعی کند برای تهیه غذا از روغن به جای چربی های جامد استفاده کند.

همانطور که در مطالب قبلی نیز گفته شد برخی از خانواده‌ ها توانایی نگهداری از سالمند در منزل خود را ندارند و افراد مسن نیز به مرور زمان توانایی حرکتی خود را از دست می‌ دهند به همین دلیل بهترین توصیه برای آنان استخدام پرستار در منزل می باشد، که برای این کار می توان با مراجعه به مرکز پرستاری سفیر آرامش بهترین پرستار سالمند را استخدام کرد تا بهترین رژیم غذایی سالمند را تهیه کند.

بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟
بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که در مطالب بالا با نکات مهم در تهیه رژیم غذایی سالمندان آشنا شدید حال وقت آن است که بدانید بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد:

غذا های پخته خانگی

بهترین انتخاب برای سالمندان تهیه غذاهای پخته خانگی است، طی تحقیقات انجام شده به اثبات رسیده است که سالمندانی که وعده های غذایی خانگی دارند نسبت با سایر سالمندان سالم تر می باشند، زیرا در غذاهای خانگی قند و غذاهای فرآوری شده کمتری موجود می باشد. لازم به ذکر است که بهترین تغذیه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن فرد شده و قدرت عضلانی او افزایش می یابد.

جایگزین کردن چربی سالم با چربی ناسالم

پرستار سالمند باید توجه داشته باشد که در تهیه غذای سالمند از چربی‌های ترانس و اشباع شده استفاده نکند آنان باید سعی داشته باشند از چربی‌ های اشباع  شده که باعث افزایش کلسترول خوب می شود، استفاده کنند و سالمند را در مقابل حمله های قلبی محافظت کنند.

تهیه وعده های غذایی جذاب و قابل هضم

همانطور که مستحضر هستید سالمندان در بلعیدن و جویدن غذا دچار مشکل هستند بنابراین باید سعی شود غذای قابل هضم برای آنان تهیه گردد، پرستار سالمند باید توجه داشته باشد یک غذای قابل هضم و جذاب برای سالمند تهیه کند تا در بلع در غذا هیچگونه مشکلی نداشته باشد.

استفاده از شیرینی های طبیعی در رژیم غذایی سالمند

برخی از سالمندان به شیرینی علاقه زیادی دارند بنابراین پرستار در منزل باید سعی کند به جای استفاده از شکر وعده های غذایی را با مواد طبیعی شیرین تهیه کند.

سخن پایانی

همانطور که در مطالب بالا متوجه شدید بهترین رژیم غذایی برای سالمندان ویژگی های متفاوتی دارد،  فردی که وظیفه نگهداری از او را به عهده گرفته است باید به آنها توجه داشته باشد. خانواده ‌ها می‌توانند برای نگهداری از سالمند خود و تهیه بهترین رژیم غذایی برای آنان به موسسه پرستاری سفیر آرامش مراجعه کنند و با تجربه ترین افراد را استخدام کنند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

(2) نظرات

  • رژیم غذایی در پرستاری سالمند - سفیر آرامش ۹:۴۱:۵۹ ق٫ظ ۳ بهمن, ۱۴۰۱

    […] پیشنهاد مقاله: بهترین رژیم غذایی برای سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟ […]

    • کارشناس پرستاری ۹:۴۱:۵۹ ق٫ظ ۳ بهمن, ۱۴۰۱

      سلام ممنون

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button