توصیف شغل پرستار کودک برنامه مراقبت­ های پرستاری کلی مورد نیاز برای کودکانی که از انواع بیماری­ها رنج می­برند را طرح­ریزی و ارائه می­کند اما یک پرستار کودک دقیقا چه می­کند و چه وظایفی را بر عهده دارد پرستار کودک عضوی از یک تیم چند رشته­ای است که این تیم از مجموعه­ای از متخصصان و پزشکان، بازدیدکنندگان بهداشتی، مددکاران اجتماعی و درمانگران تشکیل می­شود. از جمله مسئولیت­های معمول یک پرستار کودک می­توان به موارد زیر اشاره نمود: پرستار کودک الزامات مراقبت­های پرستاری را ارزیابی کرده و برای تهیه و ارائه آن­ها به بیماران برنامه­ریزی می­کند.پرستار قبل و بعد از انجام عمل­های جراحی، مراقبت­های لازم را به بیماران ارائه می­کند.

 • کنترل و نظارت بر تجویز دارو، انجام تزریق داروها و تزریقات داخل وریدی برای بیماران از وظایف پرستار است.
 • پرستار کودک زخم­های بیماران را درمان می­کند.
 • مسئولیت گرفتن نمونه­های مورد نیاز از بیماران و نظارت بر ضربان قلب، دمای بدن و فشار خون بیماران با پرستار کودک است.
 • پرستار در حین مراقبت، با کودکان بیمار بازی می­کند.
 • پرستار شرایط بیماران را به طور مرتب بررسی می­کند.
 • در مواقع اورژانسی پرستار کودک اقدامات اولیه را برای کمک به بیماران انجام می­دهد.
 • سرپرستی کارکنان تازه وارد با پرستار کودک است.
 • پرستار کودک کارهایی که باید برای مراقبت از بیمار انجام شوند را سازماندهی می­کند.
 • پرستار به دانشجویان پرستاری آموزش­های لازم را ارائه می­کند.
 • اخذ رضایت والدین کودک بیمار برای انجام درمان­ها توسط پرستار کودک انجام می­گیرد.
 • پرستار کودک ثبت شرح حال و وضعیت بیمارها را به طور منظم ثبت می­کند.
 • پرستار وظیفه دارد به بیماران و خویشاوندان­شان اطلاعات لازم، حمایت روانی و حس اطمینان بدهد.

توصیف شغل پرستار کودک نحوخ انجام کار

انجام کار در شیفت ­های مختلف در طی 24 ساعت شبانه­روز از الزامات استاندارد این حرفه محسوب می­شود. در کشور انگلستان، پرستار کودک توسط بیمارستان­ها، اتحادیه ­های خدمات بهداشت ملی، سازمان­های پرستاری، مراکز بهداشت و سلامت، سازمان­های خیریه و امور داوطلبانه، مدارس، سازمان­های مراقبت بهداشت خصوصی، کلینیک­ های عمومی و به صورت خصوصی برای کار در خانه­های مسکونی استخدام می­شود.

ضرورت

سازمان­های استخدامی از طریق اینترنت، روزنامه ­ها، فهرست مشاغل اتحادیه ­های خدمات بهداشت ملی و مجلاتی مانند استاندارد پرستاری، پرستار کودکان و افراد جوان برای استخدام پرستار کودک تبلیغ می­کنند. پرستار کودکی واجد شرایط است که بین سه تا چهار سال در این زمینه تحصیلات داشته باشد. افراد فارغ التحصیل با مدرک مرتبط مانند فیزیولوژی، روانشناسی، آموزش، پزشکی، بهداشت، بیولوژی یا علوم اجتماعی نیز می­توانند با گذراندن دوره کوتاهتری، تحصیلات لازم را برای شغل پرستار کودک دریافت نمایند.

در انگلستان، ولز و اسکاتلند درخواست گذراندن دوره برای دریافت مدرک پرستار کودک باید از طریق خدمات پذیرش دانشگاه­ها و کالج­ها (UCAS) در بریتانیا انجام شود. در ایرلند شمالی لازم است درخواست دوره پرستار کودک ابتدا به طور مستقیم به موسسه مورد نظر ارائه شود.

پرستار کودک و اقدامات قابل انجام

تمام داوطلبان برای شغل پرستار کودک باید از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشند و برای انجام مسئولیت­های این شغل آمادگی لازم را داشته باشند. همچنین پرستار کودک باید روحیه کار گروهی بسیار خوبی داشته باشد و از مهارت ­های بالایی در زمینه روابط اجتماعی و برقراری ارتباط به صورت لفظی و فن نوشتار مناسب برخوردار باشد تا بتواند به خوبی از پس وظایف محول شده به خود برآید.

شغل پرستار کودک از نظر جسمی و احساسی می­تواند طاقت فرسا باشد و فرد داوطلب باید تمام شرایط لازم برای موفقیت در حرفه شغل پرستار کودک را در نظر بگیرد و با هوشیاری کامل دست به انتخاب بزند. داشتن انعطاف پذیری و طاقت و صبر زیاد از الزامات ضروری برای پرستار کودک به شمار می­رود به طوری که بدون این ویژگی ­ها فرد داوطلب از پس مسئولیت­های این حرفه بر نخواهد آمد.

لزومی ندارد که فرد داوطلب از قبل در زمینه پرستار کودک تجربه داشته باشد، اما داشتن تجربه در زمینه مراقبت از افراد بیمار یا داشتن تجربه کار کردن با افراد دیگر (به خصوص کودکان) می­توانند به فرد داوطلب در موفق شدن به عنوان یک پرستار کودک خوب کمک کنند. تدوین شده در سفیر آرامش

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *