درخواست پرستار | مشاوره رایگان

راهکار‌هایی برای آرام کردن کودک مضطرب در بیمارستان

راهکار‌هایی برای آرام کردن کودک مضطرب

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کودکان با ورود به بیمارستان با صداها و صحنه های نا آشنایی روبروی می‌شوند که برای سن و سال آنها کمی مضطرب کننده است. در این میان شرایط توسط پرستار کودک که وظیفه نگهداری کودک را بر عهده دارد می‌تواند کنترل شود.

  راهکارهای کنترل اضطراب

  در ادامه به ارائه راهکارهایی می‌پردازیم که اضطراب کودکان را در بیمارستان کاهش می‌دهد، ارائه راهکارهای کنترل اضطراب مانند:

  1. ارائه حمایت عاطفی
  2. استفاده از تکنیک‌های تنفس عمیق
  3. استفاده از بازی‌ها و سرگرمی
  4. استفاده از تصاویر آرامش‌بخش
  5. استفاده از موسیقی آرامش‌بخش
  6. استفاده از دمدمه
  7. استفاده از حلقه‌بستن
  8. استفاده از تصورات مثبت

  کودک مضطرب در بیمارستان
  به کودک اطمینان دهید که شما در کنارش هستید و او را درک می‌کنید.

  1. ارائه حمایت عاطفی

  به کودک اطمینان دهید که شما در کنارش هستید و او را درک می‌کنید. به او بگویید که می‌تواند برای هر چیزی به شما اعتماد کند و شما همیشه در دسترس هستید.

  2. استفاده از تکنیک‌های تنفس عمیق

  به کودک یاد بدهید چگونه نفس عمیق بکشد و آرامش خود را بازپس گیرد. مثلاً، می‌توانید به او بگویید “ببین، الان نفس عمیق بکش و آروم خود را بازپس بگیر”.

  3. استفاده از بازی‌ها و سرگرمی

  با استفاده از بازی‌های ساده و جذاب، توجه کودک را جلب کنید و تلاش کنید تا فکرش را از ناراحتی خود منحرف کند.

  4. استفاده از تصاویر آرامش‌بخش

  تصاویر طبیعت، حیوانات یا صحنه‌های آرامش‌بخش را به کودک نشان دهید و او را تشویق کنید تا به آن‌ها فکر کند و خود را در آن محیط تصور کند.

  5. استفاده از موسیقی آرامش‌بخش

  موسیقی آرامش‌بخش و آرام بخش را برای کودک پخش کنید و اجازه دهید این موسیقی به او کمک کند تا آرام شود.

  6. استفاده از دمدمه

  با استفاده از دمدمه یا صدای خفیف، به کودک بگویید تمرکز خود را بر روی صدای دمدمه قرار دهد و همچنین نفس عمیق بکشد.

  7. استفاده از حلقه‌بستن

  به کودک چگونگی حلقه‌بستن فکر خود را یاد بدهید. به او بگوئید که فکر خود را در یک حلقه قرار داده و سپس آن را در هم بسته و فرو میراند.

  8. استفاده از تصورات مثبت

  به کودک بگویید که تصور کند که در یک مکان آرام و امن قرار‎ دارد.

  پیشنهاد مقاله: اقدام پرستار کودک جهت جلوگیری از بالا آوردن کودک

  همانطور که هر پرستار کودک ممکن است تجربه کرده باشد، انجام امور درمانی برای کودکی که دچار اضطراب شده، کار دشواری است. این موضوع می‌تواند باعث نگرانی والدین و همینطور پرستار کودک نیز بشود. برای حل این موضوع، پرستار کودک باید با استفاده از روش های مختلف تلاش کند تا پیش از انجام مراحل درمانی و یا در حین انجام آن، آرامش را به کودک باز گرداند.

  کاهش اضطراب کودکان توسط پرستار

  راهکارهای زیر برای کاهش اضطراب کودکان توسط پرستار ارائه می‌شود:

  1. آرام بودن پرستار
  2. صحبت کردن پرستار کودک با کودک

  در ادامه به توضیح کامل تری از این مطالب می‌پردازیم.

  1) آرام بودن پرستار

  اضطراب مسری است. ممکن است یک پرستار کودک در طول یک شیفت شلوغ دچار نا آرامی و اضطراب بشود. این نا آرامی در رفتار پرستار کودک مشهود خواهد بود و مشهود بودن اضطراب در رفتار پرستار کودک تنها باعث افزایش نگرانی و اضطراب کودک و والدینش خواهد شد. والدین به پرستار کودک اعتماد دارند و این موضوع باعث خدشه دار شدن اعتماد آنها می‌شود.

  اما در مقابل، آرامش نیز مسری است و می‌تواند از پرستار کودک به کودک و والدین منتقل شود. پرستار کودک با کشیدن چند نفس عمیق و بازیابی اعتماد به نفس می تواند علاوه بر آرام کردن خودش، کودک و والدین مضطرب را نیز آرام کند.

  2) صحبت کردن پرستار کودک با کودک

  اضطراب و ترس کودکان در بیمارستان اغلب ناشی از این است که آنها نمی‌دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و یا قرار است بیفتد. مثلا آنها نمی دانند که آیا این کار پرستار کودک درد دارد و یا آیا او قرار است شب را در بیمارستان و دور از والدین سپری کند؟ بهترین راه پرستار کودک برای مقابله با سردرگمی و اضطراب کودکان، برقراری ارتباط و صحبت کردن است. پرستار کودک نباید فقط با والدین صحبت کند. بلکه پرستار کودک باید کودک را نیز در صحبت ها وارد کند و با زبانی کودکانه توضیحات لازم را برای او نیز بدهد. به گونه ای که پرستار کودک مطمئن شود که کودک متوجه صحبت های او شده است.

  سخن پایانی

  توجه کنید که مهمترین عامل برای موفقیت در فرایند نگه داری از کودک بیمار رضایت فردی خود شخص پرستار کودک و یا بیمار از این مسئله است، چرا که در غیر اینصورت قطعا این مراقبت یک پرستاری دشوار و ملال آور خواهد بود و علاوه بر آسیب های جسمی باعث احساس درماندگی و خستگی شخص پرستار در منزل می‌شود. در این مقاله از مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش به این موارد اشاره کرده ایم.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان