والدین موفق Good Parenting  از اصولی جهت فرزند پروری استفاده می کنند که به منزله سنگ بنای شخصیت کودک می باشد و در زندگی آینده کودک تاثیرات زیادی می گذارد . در این مقاله به بررسی ده اصل اساسی که والدین موفق جهت تربیت فرزندان خود از آن استفاده می کنند مورد بررسی قرار گرفته است

اصول والدین موفق

۱٫ کاری که انجام می دهید مهم است.

شما معلم اول و مادام العمر کودک هستید. بچه های شما در حال تماشای شما  و یادگیری  اصول اصلی زندگی از شما هستند. آنها مانند اسفنج هایی هستند که هر آنچه را می بینند و می شنوند جذب می کنند. کاری که شما انجام می دهید در رفتار کودک تفاوت ایجاد می کند. با عملکرد و گفتار خود بهترین الگو برای آنها باشید. فقط در عکس العمل لحظه ای عکس العمل نشان ندهید.

۲٫ نمی توانید  همیشه والدینی دوست داشتنی باشید.

به عنوان والدین یک کودک که مسئول پرورش و تربیت او هستید ممکن است گاهی نیاز به جدیت بیشتری داشته باشید . همواره باید به کودک عشق و محبت خود رانشان دهید .داشتن پیوند عاطفی و دوست داشتن فرزندتان پیوندهای ایمن و سالمی بین والدین و فرزند بوجود می ارود  که به آنها اعتماد به نفس و  عزت نفس خواهد داد .

آنچه معمولاً به عنوان عامل مخرب شخصیت کودک حساب می شود  این است که همواره به دنبال کسب رضایت و راحتی او باشید و رقتار مسئولانه را به خوبی به او آموزش ندهید . بهتر است  گاهی به جای محبت مستفیم از روشهایی مانند داشتن نرمش ، کاهش انتظارات استفاده نمایید .

۳٫ در زندگی فرزند خود دخیل باشید.

حداقل ۱۵ دقیقه در روز به کودک توجه بی توجه خود را بدهید. با آنها صحبت کنید و به آنها گوش دهید. پدر و مادر درگیر بودن زمان می برد و کار سختی است و اغلب به معنای تجدید نظر و تنظیم مجدد اولویت های شما است. این به طور مکرر به معنای فداکاری آنچه می خواهید انجام دهید برای آنچه فرزند شما باید انجام دهد ، است. از نظر روحی و جسمی آنجا باشید.

قوانین والدین موفق

۴- والدین خود را متناسب با فرزند خود تنظیم کنید.

نقاط عطف رشد فرزندان خود را بشناسید. درک کنید که آنها در سنین مختلف چه کارهایی می توانند انجام دهند. همان انگیزه استقلال که باعث می شود کودک سه ساله شما همیشه “نه” بگوید انگیزه او برای آموزش توالت رفتن است.

همین رشد فکری که باعث می شود کودک ۱۳ ساله شما در کلاس کنجکاو  شود و  باعث می شود رفتار  او در میز شام بحث برانگیز باشد.

۵- قوانینی وضع و تنظیم کنید.

اگر رفتار کودک خود را در کودکی مدیریت نکنید ، او برای یادگیری نحوه مدیریت خود  در هنگام بزرگسالی دچار مشکل خواهد شد . او همواره برای مدیریت خود به والدین نیاز خواهد داشت  و انجام این کار به صورت مستقل برای او سخت خواهد بود.

به عنوان والدین یک کودک  در هر زمان از شبانه روز ، باید بتوانید به این سه سوال پاسخ دهید: فرزند من کجاست؟ چه کسی با فرزند من است؟ فرزند من چه کاری انجام می دهد؟ قوانینی که کودک شما از شما آموخته است قرار است قوانینی را که در مورد خودش اعمال می کند شکل دهد.

۶٫ استقلال کودک خود را تقویت کنید.

تعیین محدودیت ها به کودک کمک می کند تا احساس کنترل بر خود را بدست آورد. تشویق به استقلال کمک می کند تا بتواند به  احساس خود  جهت مناسبی بدهد .

برای موفقیت در زندگی ، او به هر دو  مورد نیاز خواهد داشت. فشار برای مستقل شدن برای کودکان امری طبیعی است و بسیاری از والدین به اشتباه استقلال کودک خود را با عصیان یا نافرمانی برابر می دانند. کودکان برای داشتن استقلال به والدین خود فشار می آورند زیرا این بخشی از ذات انسان است که می خواهد احساس کنترل کند تا اینکه احساس کند تحت کنترل شخص دیگری است .

۷٫ ثابت قدم باشید.

ویژگی والدین موفق

اگر قوانین شما از روزی به روز دیگر به روشی غیرقابل پیش بینی تغییر می کند یا اگر آنها را فقط به صورت مقطعی اجرا می کنید ، رفتار غلط فرزندتان تقصیر شماست نه او. وقتی والدین ثابت قدم نباشند ، بچه ها گیج می شوند.

۸- از برقراری  نظم و انضباط شدید خودداری کنید.

تحت هیچ شرایطی  قوانین  و سخت گیری والدین  نباید به کودک ضربه بزنند. کودکانی که در این شرایط سخت گیرانه دچار آسیب می شوند  ، ضربه  یا سیلی می خورند ، بیشتر در معرض جنگ با کودکان دیگر هستند. این کودکان به احتمال زیاد قلدر هستند و بیشتر از روش پرخاشگری و دعوا برای حل اختلاف با دیگران استفاده می کنند.

۹٫ قوانین و تصمیمات خود را توضیح دهید.

والدین خوب انتظارات واضحی دارند و این قواعد را با فرزندانشان در میان می گذارند.

۱۰٫ با کودک خود احترام رفتار کنید.

بهترین روش برای دریافت احترام از فرزندتان این است که به او احترام بگذارید ، باید همان احترامی را که به دیگران می دهید به فرزندتان بدهید. با ادب با او صحبت کنید. به نظر او احترام بگذارید. وقتی او با شما صحبت می کند توجه کنید. با او با مهربانی رفتار کنید. سعی کنید هر وقت می توانید او را راضی کنید. رفتار کودکان با دیگران همان گونه است که والدین با آنها رفتار می کنند. رابطه شما با فرزندتان پایه و اساس روابط او با دیگران است.

والدین موفق و شاد

دکتر لورنس اشتاینبرگ ، یکی از برجسته ترین متخصصان جهان در زمینه نوجوانی ، استاد برجسته دانشگاه و رئیس سابق بخش روانشناسی رشد انجمن روانشناسی آمریکا و انجمن تحقیق در مورد نوجوانی است که کتابی در مورد والدین موفق نوشته است که این مقاله گزیده ای از اصول مطرح شده دراین کتاب بوده است .

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.