ارتباط موثر پرستار سالمند باعث بهبود نتایج بیمار از درمان می­شود. هنگامی که پرستار سالمند از بیماران سالمند مختلفی مراقبت می­کند که مشکلات متعددی دارند، مانند کمبود شنوایی، اختلال بینایی، زوال عقل یا آلزایمر. به علاوه پرستار سالمند باید به موارد دیگری نیز توجه داشته باشد، مانند مراقبت­های پایان زندگی.هنگام رسیدگی به سالمند لازم است که جهت ارتباط موثر پرستار سالمند هیچ گونه پیش فرضی از توانایی­های سالمند نداشته باشد و با صرف زمان سعی کند شرایط و مشکلات سالمند را بفهمد. شرایطی که پرستار سالمند باید بررسی کند، برای هر سالمند منحصر بفرد است. بیمار ممکن است از اختلالاتی مرتبط با سن خود رنج ببرد.

نکته­ ای که در ادامه به بررسی آن­ها می­پردازیم ممکن است زمان­بر به نظر برسند، اما می­توانند نتایج طولانی مدت قابل توجهی ارائه دهند و به پرستار سالمند به نحو شایانی در انجام مسئولیت­ هایش کمک کنند.

نکته 1: با زبان بدن درست شروع کنید

پرستار سالمند باید در حالت نشسته و روبری سالمند قرار بگیرد تا بتوانند به خوبی با هم ارتباط برقرار کنند. در این حالت حواس سالمند کمتر پرت می­شود و پرستار سالمند می­تواند به طور مناسب و کامل بر روی بیمار تمرکز کند و منظور خود را به او برساند. پرستار سالمند باید در طول گفتگو با سالمند ارتباط چشمی را حفظ کند، زیرا از این طریق توجه سالمند به پرستار سالمند جلب می­شود.

نکته 2: ارتباط موثر پرستار سالمندتمرین صبر

پرستار سالمند باید هنگام رسیدگی به به افراد مسن صبور باشد. گاهی اوقات پرستار سالمند باید یک نکته را چندین بار تکرار کند تا بیمار بتواند به طور کامل منظور را درک کند. اگر در برقراری ارتباط بین پرستار سالمند و بیمار نیاز به تکرار چندین باره باشد، پرستار باید سرعت صحبت کردن خود را کاهش دهد و به طور واضح­تر صحبت کند تا بیمار کاملا متوجه منظور او شود.

نکته 3: احترام مناسب

بسیار شنیده­ایم که «به بزرگترهایتان احترام بگذارید». هنگام درمان و رسیدگی به سالمند لازم است که جهت ارتباط موثر پرستار سالمند حتما به این موضوع دقت داشته باشد. پرستار سالمند باید به یاد داشته باشد که بیماران سالمند ممکن است عقاید متفاوتی در خصوص موضوعات معاصر داشته باشند. پرستار باید تجارب مختلفی که سالمند بیان می­کند را تصدیق کند. از این طریق پلی بین فاصله نسلی موجود بین پرستار و سالمند در طی مکالمه­شان ایجاد خواهد شد.

نکته 4: تمرین گوش دادن فعال

هنگام رسیدگی به سالمندان، لازم است که پرستار سالمند به طور فعال به حرف­هایشان گوش دهد و به یاد داشته باشد که هر دو طرف ممکن است مشکلاتی در بیان ایده­ها و منظورشان به یکدیگر داشته باشند. همچنین پرستار کودک باید از زبان بدن استفاده کند، مثل تکان دادن سر به نشانه تصدیق تا به سالمند بفهماند که متوجه منظور اوست. اگر پرستار سالمند موفق به فهم منظور سالمند نشود، باید از او سوالاتی بپرسد تا منظور او را متوجه شود.

نکته 5: ارتباط موثر پرستار سالمند ایجاد ارتباط و تفاهم

به منظور ایجاد ارتباط و تفاهم با سالمند، لازم است سازمان­های بهداشتی اطمینان حاصل کنند که پرستار و سایر افرادی که در ارتباط با بیمار کار می­کنند، تعاملات مثبتی با بیمار دارند. پرستار باید به درستی خود را به سالمند معرفی کند و از او بپرسد که ترجیح می­دهد چگونه مورد خطاب قرار گیرد. پرستار می­تواند پس از چندین بار صدا زدن سالمند به اسمی که دلخواه اوست، فضای دوستی را بین خود و سالمند برقرار کند. از این طریق و راهکار ارتباط موثر پرستار سالمند می­تواند سالمند را مجاب به انجام کارهای لازم طبق برنامه درمانی­اش کند. تفاهم قوی بین پرستار سالمند و بیمار در مجموع حس خوبی به بیمار نسبت به سازمان مراقبتی مربوطه خواهد داد.

نکته 6: پرستار سالمند ابراز صمیمیت

در طی ملاقات­های متعدد، پرستار سالمند باید سوالات مناسبی را درباره شرایط زندگی و شرایط اجتماعی سالمند بپرسد.لازم است پرستار سالمند درک کند که فرهنگ و عقاید بیمار نقش مهمی در درمان او بازی می­کنند. در نتیجه تصمیم­ گیری برای هر دو طرف آسان­تر می­شود. علاوه بر سواد فرهنگی، لازم است که پرستار سالمند از پیش فرض­های مرتبط با سن در مورد سالمند اجتناب کند.

نکته 7: تشخیص چالش­های حسی

حواس پرتی­ها، مثل همراهی با پرستار سالمند، اختلالات شناختی یا کمبود شنوایی می­توانند ایجاد ارتباط را بین پرستار سالمند و سالمند دشوار کنند. تقریبا یک سوم افراد سالمند بالای 65 سال دارای مشکلات شنوایی هستند و یک چهارم افراد سالمند بالای 75 سال مشکلات بینایی دارند. تاثیرات بیماری­های مزمن روی هر فرد متفاوت است. لازم است که پرستار سالمند از این شرایط آگاه باشد و آن­ها را به خاطر بسپرد.

نکته 8: اطمینان از راحتی بیمار

راحتی جسمی نکته مهمی برای بیمار و اعضای خانواده اوست. کم کردن ناراحتی­های جسمی باعث کاهش حواس پرتی سالمند در طول درمان او با پرستار سالمند می­شود. ایجاد و حفظ احساس راحتی برای سالمند می­تواند برای پرستار سالمند دشوار باشد، مخصوصا برای افرادی که از چندین بیماری رنج می­برند. پرستار می­تواند با انجام کارهای ساده­ای از راحت بودن سالمند اطمینان حاصل کند، مانند پیشنهادِ دادن یک پتو یا لباس به بیمار.

نکته 9: استفاده از زبان ساده

با مسن­تر شدن بیمار، فیزیولوژی بدن بیمار به طور قابل توجهی تغییر می­کند. بیماران مسن ممکن است شنوایی، بینایی، حافظه کوتاه مدت و بلند مدت خود را از دست بدهند و این تغییرات بر نحوه دریافت و پردازش اطلاعات توسط آن­ها تاثیر خواهد گذاشت. پرستار باید با زبانی ساده با سالمند صحبت کند و از پیچیدگی کلامی بپرهیزد تا سالمند به درستی منظور او را متوجه شود.

نکته 10: ارتباط موثر پرستار سالمند ابراز همدلی

همدلی صمیمانه باعث ایجاد تفاهم می­گردد. بیمار باید احساس کند که پرستار سالمند او را درک می­کند و متوجه نگرانی­های اوست. با ایجاد ارتباطات باز و صادقانه، پرستار سالمند با مشکلات بیمار به طور واقعی آشنا خواهد شد و به مراقبت از او خواهد پرداخت. اگر ارتباطات بین پرستار سالمند و بیمار به درستی برقرار نشود، نتایج معکوسی به بار خواهد آورد و درمان موفقیت آمیز نخواهد بود. با افزایش سن متوسط جامعه، پرستار از افراد سالمند بیشتری مراقبت خواهد کرد. پرستار با افزایش تجربه­اش در این زمینه می­تواند مراقبت موثرتر و مفیدتری برای سالمندان طرح ریزی کند. تدوین شده در سفیر آرامش

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *