مراقبت از یک سالمند ممکن است گاهی با فشار زیادی برای پرستار سالمند به همراه باشد. کنترل احساسات پرستار سالمند باید به گونه ای باشد که برای خودش زمان ریکاوری در نظر بگیرد، در غیر اینصورت ممکن است این فشار ها عواقب شدیدی را برای او داشته باشد.

در اینجا نکاتی را برای کاهش احساسات پرستار سالمند در هنگام کار ارائه کرده ایم

مراقب باید حدود و وظایف خود را به خوبی بداند

دانستن وظایف، مسئولیت ها و همچنین توانایی و یا عدم توانایی انجام یک کار برای مراقب امری حیاتی است. یک نگهدار سالمند نمی تواند افکار یا عواطف یک سالمند را تغییر دهد، اما می تواند عواطف و تفکرات خود را کنترل کند. احساس گناه او می تواند وجود داشته باشد اما پرستار سالمند باید بتواند آن را کنترل کند.

باید به یاد داشته باشد که ناراحتی هایی وجود دارند و او توانایی ایجاد تغییر در بعضی از آنها را ندارد. روانشناسان معتقدند که احساسات یک پرستار سالمند و یا هر شخص دیگر، ناشی از تفکرات، اعتقادات و تفاسیر او از اتفاقات پیرامونی است.

 احساسات پرستار سالمند نگرانی در مقابل اضطراب

اضطراب برای پرستار سالمند معمولا در مواردی است که نمی تواند در آن مورد کاری را انجام دهد. اما نگرانی در مواردی است که می تواند توسط انجام کارها و یا صحبت هایی، تغییراتی را به وجود آورد. برای کنترل این موضوع، نباید از خود سوالات “چرا” بپرسد، بلکه باید به حل مشکل فکر کند و از خود سوالات “چطور و چگونه” بپرسد. مثلا، “چطور می توانم این مشکل را حل کنم؟”

سوالات “چرا” باعث افزایش اضطراب مراقب می شود و بیشتر او را سردرگم خواهد کرد.

 پذیرش کمک و درخواست آن

گاهی ممکن است برای پرستار سالمند احساس درماندگی و بی یاور بودن به وجود بیاید که باعث می شود مراقب از کارش زده شود. راه مقابله با این معضل برای شخص نگهدار ، پذیرش ضعف ها است. اگر ضعف هایی که دارد را بشناسد و آن ها را بپذیرد، در مورد آنها در خواست کمک خواهد کرد و مشکل گفته شده برایش به وجود نخواهد آمد.

ناراحتی در مقابل افسردگی و کنترل احساسات پرستار سالمند

ناراحتی، احساسی طبیعی است. اما افسردگی، عکس العملی غیر عادی به بعضی شرایط است و زمانی احساس می شود که به نظر برسد  علت آن همیشه وجود خواهد داشت. پرستار سالمند باید تفاوت این دو احساس را به خوبی بداند و اجازه ندهد افسردگی بر او احاطه پیدا کند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *