آنچه پرستار سالمند باید بداند ; ممکن است نگرانی هایی از جمله نحوه ی نگهداری، تغذیه، شرایط روحی و مقابله با انواع بیماری های احتمالی سالمند را داشته باشید. این نگرانی ها به جا است ولی میتوان خیلی راحت با رعایت نکات زیر از این دوره ی به ظاهر ناخوشایند لذت برد.

سالمندان از نظر وابستگی به سه دسته تقسیم می شوند :

1-دارای حداقل وابستگی

2-دارای وابستگی نسبی

3-حداکثر وابستگی، تقسیم میشوند.

اگر پرستار سالمند مشغول نگه داری از یک سالمند با وابستگی اندک است باید بیشتر تمرکزش روی پیشگیری از بیماری هایی چون دیابت، فشار خون و آرتروز و … باشد. مراقب سالمند باید این نکته را مدنظر قرار دهد که خواب کافی و منظم از ابتدایی ترین نیازهای یک سالمند است.

امروزه ببیشتر سالمندان تنها زندگی میکنند خصوصا اگر میزان وابستگی شان به دیگران کم باشد اما شما به عنوان یک نگهدار سالمند باید توجه داشته باشید که این مسئله باعث سرعت بخشیدن به روند پیری سالمندتان و در نتیجه نیازمندی بیشتر و زودتر آنها به خودتان خواهد شد.

پرستار سالمند میتواند با مواظبت نسبی از یک شخص سالمند علاوه بر مراقبت های جسمی از نظر روحی نیز به او رسیدگی کند. مراقب سالمند باید بداند که بودن سالمند در کنار سایر اعضای خانواده به او حس بزرگی و ارزشمندی میدهد و این مسئله کاملا به اعتماد به نفس سالمند برای سر پا ماندن و استقلال فردی کمک خواهد کرد.

مراقب سالمند با تمرکز روی رژیم غذایی و خواب خوب شخص میتواند از بسیاری از بیماری های شایع پیشگیری کند. آلزایمر و افسردگی از دیگر بیماری های مخصوص بزرگسالی است که نگهدار سالمند باید بداند با نگه داری از او و بودن در جمع احتمال ابتلای به این بیماریها به حداقل میرسد. شما به عنوان پرستار سالمند باید توجه داشته باشید که قطعا روزی خودتان نیز به این سنین خواهید رسید و آنگاه است که متوجه میشوید چقدر به فرزندان و نزدیکانتان احتیاج دارید.

در کنار دیگران بودن باعث دلگرمی و تغذیه ی بهتر سالمند میشود . شما با دادن مسئولیت های کوچک و در حد توان سالمند می توانید به او احساس مفید بودن بدهید و از حس سربار بودن او بکاهید.

آنچه پرستار سالمند باید بداند حداقل سه ماه یکبار با انجام آزمایشات منظم خون و ادرار و….

از سلامت جسمی سالمندش اطمینان حاصل کند. دیابت، فشار خون و چربی و… از عوامل کاهنده ی عمر شخص سالمند هستند. آزمایش تراکم استخوان در صورت تجویز پزشک هم اهمیت دارد چرا که به شما میگوید سالمندتان دارای پوکی استخوان است یا خیر. در صورت تایید پوکی استخوان، پرستار سالمند باید از مقدار اضافه تری کلسیم، آهن و روی در رژیم غذایی سالمندش استفاده کند.

کلسیم زیاد باعث ایجاد سنگ کلیه خواهد شد پس باید با مشورت پزشک دوز دارویی این مکمل غذایی مهم در رژیم افراد سالمند مشخص شود. به پرستار سالمند توصیه میشود حتما ورزش سبک و پیاده روی با کفش مناسب (برای جلوگیری از آسیب به کمر و…) را در برنامه ی روزانه ی سالمندش بگنجاند.

توجه کنید که مهمترین عامل برای موفقیت در فرایند نگه داری سالمند بیمار رضایت فردی خود شخص پرستار سالمند و یا بیمار از این مسئله است، چرا که در غیر اینصورت قطعا این مراقبت یک پرستاری دشوار و ملال آور خواهد بود و علاوه بر آسیب های جسمی باعث احساس درماندگی و خستگی در شخص پرستار میشود.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *